Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tesla dodala rekordní množství aut, překonala 200 tisíc kusů za čtvrtletí

3.7.2021, Milan Šurkala, aktualita
Automobilce Tesla se v dalším čtvrtletí opět dařilo, alespoň co se výroby a dodávek týče. Překonala totiž hranici 200 tisíc vyrobených a dodaných vozů. Hranici dokonce překonala sama dvojice Model 3/Y v oblasti produkce.
Tesla nadále zvyšuje výrobu svých vozů a v druhém čtvrtletí letošního roku (Q2/2021) se jí povedlo překonat hranici 200 tisíc vozů, a to jak v produkci, tak i dodávkách. Celkově bylo vyrobeno 206.421 vozů, dodáno pak bylo 201.250 aut. Velké verze Model S/X ale tvoří jen malou část z toho, okolo 1 %. Těch bylo totiž vyrobeno jen 2340 kusů a dodáno pak bylo 1890 aut. Nemalá část z nich, konkrétně 18 %, bylo předmětem operativního leasingu.
 
Tesla Model S Plaid
 
Drtivá většina vyrobených i dodaných vozů byly levnější Modely 3 a Y. Dokonce i produkce překonala hranici 200 tisíc aut, šlo o 204.081 kusů. Pokud jde o dodávky Modelů 3 a Y, ty na tuto metu jen těsně nedosáhly, dodáno bylo 199.360 aut. 7 % z nich bylo pronajímáno přes operativní leasing.
 
Akcie společnosti na zprávu zatím výrazněji nezareagovaly. To může být dáno i požárem modelu Plaid v Pensylvánii, který se měl údajně sám vznítit během jízdy. Nad tímto visí několik otazníků. Vůz měl shořet tři dny po dodání bez žádné nehody a podezření může vzbuzovat fakt, že právník (který nechtěl odhalit identitu řidiče) velmi rychle vyzval stažení všech Plaidů z trhu zrovna v době, kdy měla Tesla oznámit výsledky dodávek. Dá se tak očekávat, že se vyrojí spekulace ohledně akce, která měla za úkol snížit hodnotu akcií Tesla (zákulisně se zjistilo, že za volantem měl sedět Bart Smith ze společnosti Susquehanna International, která mimo jiné obchoduje s akciemi Tesly), stejně jako spekulace opačné, že Plaid má závažný konstrukční problém. To, kde je pravda, se dozvíme až v budoucnu z výsledků vyšetřování incidentu.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama