Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
TV Freak  |  Svět audia

Stratocaching 2014 odstartuje na konci října

, , aktualita
Stratocaching 2014 odstartuje na konci října
V letošním roce se vrací akce Stratocaching, kterou si v minulém roce vyzkoušelo více než 13 000 účastníků. I letos tedy můžeme hledat pomocí GPS "semínka", jež vynese balón až do stratosféry.
Stratocaching 2014 odstartuje na konci října
V principu akce Stratocaching zůstala stejná. I v tomto ročníku se uplatní gondola Dropion, z níž ve stratosféře (minule to bylo cca 30,5 km) vypadne celkem dvanáct 40cm kapslí, jež svým tvarem připomínají semínka javoru. Díky tomu by se měla dostat do poměrně velké vzdálenosti a rozptýlit v okruhu mnoha kilometrů, kde je pak budou registrovaní účastníci akce hledat. Každá kapsle totiž má zabudované geolokační zařízení, které hlásí její polohu do centrály, jež bude zase poskytovat informace účastníkům.

Veřejný experiment se tedy letos zopakuje, a to i proto, že ne vše v minulém roce proběhlo dle představ organizátorů. Problémy byly se samotnými kapslemi a ohlašováním jejich polohy, neboť jejich elektronika nedokázala odolat mrazivým teplotám, k čemuž velmi přispěla i jejich rotace při snášení se na zem.

Z dvanácti kapslí bude celkem deset soutěžních a každá má svého sponzora, mezi něž patří AXIS, BASF, ESET, Jobs.cz, Fond pojištění vkladů, Volkswagen, O2 a Logitech G. Soutěžící budou moci informace o dopadlých kapslích sledovat na mobilních zařízeních se systémy iOS, Windows a Android, pro něž příslušné aplikace dodala společnost PRIA. A právě pouze pomocí této aplikace budou moci nahlásit svůj nález a přihlásit se o cenu, a to konkrétně načtením QR kódu z křídla kapsle. Do slosování o další ceny však může přihlásit každý, kdo k dopadlé kapsli dorazí.

Připravovány jsou i další soutěže. Na stránkách Stratocaching si můžete tipnout, kam dopadne gondola balónu a hlavní cena je připravena pro toho, kdo přijde s novým nápadem na experiment, který dokáže "spojit krásu, vědu a zábavu". Jde o cestu na veletrh CES 2015 do Las Vegas, kterou zajistí portál Jobs.cz.

Do hry Stratocaching se můžete přihlásit na příslušném webu, nebo i pomocí samotných mobilních aplikací. Gondola by se měla vznést 25. října 2014 v 10:00 z Observatoře ČHMÚ Praha-Libuš, ovšem to se může změnit, pokud počasí nebude přát.

Zdroj: TZ Stratocaching
reklama