Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Samsung je světovou jedničkou v telefonech, zvyšuje náskok

4.11.2020, Milan Šurkala, aktualita
Společnosti Samsung se v posledním čtvrtletí opravdu dařilo a dle průzkumů je jasnou jedničkou na trhu s mobilními telefony. Dosáhla totiž na 23% podíl, což je o 50 % více než v předchozím čtvrtletí a dokonce o 4 % více než před rokem.
Objevily se dvě zprávy o prodejích mobilních telefonů, které ukazují, jaké tržní podíly mají jednotlivé značky. Společnost Omdia zveřejnila prvních 10 pozic, IDC pak jen první pětku. Budeme se tedy věnovat především první zprávě a čísla z té druhé uvedeme do závorky. Jasnou jedničkou na trhu se smartphony je jihokorejská společnost Samsung. Ta má 23% podíl s 81,2 milionu dodaných telefonů (80,4 mil. dle IDC). Po nepříjemném koronavirovém druhém čtvrtletí Q2/20 je tu vidět výraznou 50% vzpruhu a toto číslo je dokonce o 4 % vyšší než za stejné čtvrtletí před rokem (Q3/19).
 
Smartphone Samsung
 
Na druhém místě je čínské Huawei, na které tvrdě dopadají americké sankce (meziroční snížení prodejů o 22,3 %). Huawei má zhruba 15% podíl s 51,9 milionu kusů (zde se číslo shoduje s IDC). Třetí místo patří také Číně, a to společnosti Xiaomi, která dodala 44,5 mil. kusů (46,5 mil.), což je o cca 41 % více než loni. Teprve na čtvrtou pozici se dostal Apple s 12% podílem a dodávkou 41,5 mil. iPhonů (41,6 mil.), což je ale meziroční propad o cca 10 %. První pětku pak uzavírá Vivo s 8% podílem a 30,2 mil. telefonů (31,5 mil.). To meziročně rostlo o cca 8 %.
 
Na šestou pozici se dostalo Oppo, které dodalo na trh 28,0 mil. kusů (mírný meziroční propad asi o 2 %), sedmé je Realme. To má na kontě 14,5 mil. kusů a výrazný nárůst o zhruba 43 %. Osmá je Motorola, která dodala na trh 10,5 mil. telefonů, přičemž v její případě šlo o přibližně 8% nárůst. Docela se dařilo i LG, které poslední dobou dost skomíralo. To dodalo 9,3 mil. kusů a zvýšilo tak své prodeje meziročně o cca 10 %. Na desáté příčce je Tecno s 6,7 mil. kusů a výrazným, více než 50% nárůstem. Naopak do kolonky ostatní (např. včetně kdysi populární Nokie nebo Sony) spadlo 39,1 mil. telefonů a tato kategorie zaznamenala meziroční pokles o více než 20 %.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama