Samsung Exynos 5 Octa bude konečně 8jádro

Samsung Exynos 5 Octa bude konečně 8jádro
, , aktualita
Mobilní čipset Exynos 5 Octa zřejmě konečně dostojí svému jménu. V názvu má sice ukryto „osm“, ale zatím neumí využít sílu všech jader najednou a spíš mezi nimi přepíná. Jak tedy funguje současná generace a kdy dorazí ta nová?
K oblíbeným
reklama
Samsung si na poli čipsetů nevede úplně nejlépe a v jeho vlajkových modelech častěji vídáme konkurenční řešení od Qualcommu. Ohlášení první generace Exynos 5 Octa provázely jiskřičky naděje, avšak čas ukázal, že se jednalo spíše o povedený marketinkový trik.


Samsung Exynos 5 Octa

První generace se příliš nepovedla a využita byla jen v pár modelech


Vše začalo čipsetem s kódovým označením Samsung Exynos 5 Octa 5410 a chvíli to vypadalo, že se Korejcům podařilo vytvořit 8jádrový čipset, který konkurenci doslova roztrhá na kousíčky. Standardem totiž byla 2jádra a pomalu se přecházelo na 4jádrové modely. Jenže ona osmička v názvu byla tak trochu podfuk.

V pouzdře procesoru se sice nachází celkem 8 jader, avšak 4 jsou méně výkonná (Cortex-A7) a druhá čtveřice naopak výkonná (Cortex-A15). Samsung spároval vždy jedno slabší s jedním silnějším jádrem a ty si mezi sebou přehazují jednotlivé úlohy. Pokud přehráváte muziku, silnější jádro se uspí a přenechá práci tomu slabšímu a úspornějšímu. V případě her a filmů je tomu samozřejmě obráceně.

Výsledkem je však fakt, že souběžně nikdy neběží více jak 4 jádra a to se samozřejmě příliš nelíbilo jak zákazníkům, tak ani konkurenci. Změnu navíc nepřinesla ani letošní aktualizace čipsetu na verzi Samsung Exynos 5 Octa 5420, která sice odladila spoustu chyb, vyměnila grafické jádro za výkonnější, ale limitace na 4 jádra v provozu stále zůstává.


Samsung Exynos 5 Octa 5420

Nový Exynos je vylepšený, ale stále neumí využít všechna jádra najednou


Samsung však do architektury big.LITTLE investuje i nadále a konečně snad dosáhl způsobu, jak využít veškeré jednotky v procesoru najednou. Nové řešení se jmenuje Heterogeneous Multi-Processing (HMP) a díky němu by již systém či spíše vývojář měl mít možnost využít plný potenciál Exynosu.


Jistě si kladete otázku, kde takto výkonný čipset využít a například v telefonech se bude jednat spíše o marketingové lákadlo, než použitelnou vlastnost. Nicméně v tabletech či noteboocích by tato 8hlavá bestie mohla dodat dostatek výkonu pro multitasking a zatopit tak nejen rivalům jako Qualcomm či Mediatek, ale také Intelu.

Tisková zpráva bohužel neuvádí, zdali je HMP hardwarovou či softwarovou záležitostí a možnost aktualizace stávajících čipsetů o tuto technologii tak prozatím zůstává velkou neznámou. Dostupnost je plánována na konec letošního roku, jakmile Samsung zveřejní více informací, budeme vás neprodleně informovat.

Zdroj: Samsung
reklama
Nejnovější články
Adata uvádí tenkou 10000mAh powerbanku T10000 Adata uvádí tenkou 10000mAh powerbanku T10000
Společnost Adata představila novou kompaktní powerbanku T10000. Jak už napovídá název, nabídne kapacitu 10000 mAh, a to vše při stylovém tenkém designu. Powerbanka má totiž tloušťku jen 15 mm.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Audi končí s létajícími auty vyvíjenými s Airbusem Audi končí s létajícími auty vyvíjenými s Airbusem
Zatímco Porsche oznámilo, že se společností Boeing chce vyvíjet létající auta, koncernová automobilka Audi naopak učinila opačný krok a spolupráci s konkurenčním Airbusem ukončila. Projekt Pop.Up tak pro Audi nebude mít pokračování.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Google Pixel 4 a 4 XL přináší odemykání telefonu tváří Google Pixel 4 a 4 XL přináší odemykání telefonu tváří
Google představil dlouho očekávané smartphony Pixel 4 a Pixel 4 XL. Ty dostávají odemykání výhradně rozpoznáním tváře, fotoaparát má pak i modul s teleobjektivem a zvýšil se i výkon nových telefonů.
16.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Porsche Taycan 4S: sportovní elektromobil levněji Porsche Taycan 4S: sportovní elektromobil levněji
Porsche nedávno představilo hodně drahý elektrický sedan Taycan Turbo a Turbo S. Nyní se představuje základní verze Taycan 4S, jejiž cena je výrazně nižší proti variantám Turbo, přitom půjde pořád o hodně výkonné auto.
14.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Mapy Google přidávají navigaci pro zrakově postižené Mapy Google přidávají navigaci pro zrakově postižené
Google chce zrakově postiženým usnadnit život a v aplikaci Mapy Google budou moci nyní aktivovat speciální hlasovou navigaci, která přinese detailnější informace pro pohyb v náročném prostředí.
14.10.2019, aktualita, Milan Šurkala