Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Rok 2018 bude patřit tenkým rámečkům a čtečkám otisků v displeji

1.1.2018, Jáchym Šlik, aktualita
V roce 2018 bude pokračovat rozšiřování displejů s tenkými rámečky a poměrem stran 18:9 do levnějších kategorií. O zabezpečení nových modelů se postará čtečka otisků prstů schovaná displeji, nebo obdoba Face ID. A snímky pořídíme až trojitými fotoaparáty.

Pokračování trendů z roku 2017

 
V uplynulém roce 2017 jsme mohli vidět počátek některých trendů, které budou pokračovat i v novém roce. Samsung Galaxy S8 či iPhone X přišli s displeji, které zabírají většinu přední strany, každý z výrobců však problém s umístěním reproduktoru a fotoaparátu vyřešil jinak. Model od Applu využívá netradiční výřez v horní části displeji, zcela první byl ovšem v tomto ohledu Essential Phone. Telefony začaly také dostávat protáhlejší tvar, což je zásluha poměru stran 18:9 (u Samsungu dokonce až 18,5:9).
 
 
Také pokračovalo rozšiřování duálních fotoaparátů, čteček otisků prstů nebo portu USB Type-C do levnějších modelů. Skleněné tělo přestalo být výsadou vlajkových lodí a objevilo se u mnoha telefonů střední třídy. Druhý start zažilo bezdrátové nabíjení, které se poprvé dostalo do nových iPhonů. A na mobilní trh samozřejmě přibyly (nebo se vrátily) další značky. Nokia, v rukách HMD Global, začala dělat telefony s Androidem a obnovila slavný model 3310, svůj první smartphone přinesla také herní značka Razer nebo již zmiňovaná společnost Essential Inc. založená Andy Rubinem.
 
 

Duální fotoaparáty přestávají stačit

 
Smartphony v roce 2018 budou mít mnohem větší úhlopříčky displejů (možná až sedmipalcové), ale fyzické rozměry zařízení by se zase o tolik nemusely zvětšit. To bude zásluha tenkých rámečků, které proniknou i do nižší třídy, jak ukazuje třeba nedávno představené Xiaomi Redmi 5. Častěji se jistě budeme setkávat s výřezem displeje v jeho horní části. A dalším trendem, který započal už v loňském roce, bude poměr stran 18:9. Pokud se bavíme o vlajkových lodích, můžeme očekávat častější podporu vysokého dynamického rozsahu (HDR), který umožní divákům si vychutnat filmy s bohatšími barvami i kontrastem. Masivní nástup 4K rozlišení nejspíš nenastane, přece jen s výjimkou virtuální reality nedává příliš smysl.
 
 
Qualcomm už představil svůj procesor pro vlajkové lodě Snapdragon 845, co nevidět by měl být odhalen také nový čip Samsung Exynos. Na trhu by se mohlo objevit více modelů s 8GB RAM, která prozatím mezi mobily byla jen okrajovou záležitostí. V oblasti fotoaparátů očekáváme další rozšiřování duálních fotoaparátů, a to také mezi výrobce jako Sony či HTC, kteří se tomuto trendu dosud vyhýbali. Huawei podle uniklých informací chystá dokonce telefony řady P20 (někdy označované jako P11) se třemi zadními fotoaparáty.
 
 

Neviditelná čtečka a Face ID v Androidu

 
Čtečka otisků prstů se u některých smartphonů v roce 2018 ukryje pod displeje, takže pro odemknutí zařízení bude stačit přiložit prst na vyznačenou část displeje. První takový model údajně zanedlouho odhalí čínské Vivo, ale pozadu nejspíš nezůstane ani Samsung a další výrobci. Kromě toho by se měla rozšiřovat technologie trojrozměrného snímání displeje, která využívá funkce Face ID v iPhonu X. V tomto roce se však tento způsob zabezpečení nejspíš objeví v prvních telefonech s Androidem.
 
 
Apple rozčeřil minulý rok vody také bezdrátovým nabíjením. Možná namítnete, že tato technologie je ve smartphonech už dlouho, ale prozatím zůstává okrajovou záležitostí. Avšak iPhony by mohly pomoci v jejím rozšíření, ať už se jedná o implemetaci v dalších androidových modelech, nebo rozšíření bezdrátových nabíječek na veřejných místech. A na závěr jedna špatná prognóza pro naše peněženky, měl by totiž pokračovat trend pomalého zdražování smartphonů. Kromě průměrných cen nejspíš vzrostou také maximální, iPhone X za třicet tisíc korun tak možná nezůstane v této cenové kategorii dlouho osamocen.


reklama