reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
TV Freak  |  Svět audia

Recenze zařízení Sony Ericsson Aspen

, , recenze
Recenze zařízení Sony Ericsson Aspen
Sony Ericsson Aspen je pravděpodobně jedno z posledních zařízení s "klasickou" verzí Windows Mobile. Nejde o špatné zařízení, ale pokud nejste ekologický nadšenec nebo fanatický příznivec SE, nemá toho v dnešním přecpaném mobilním světě moc co nabídnout.
Recenze zařízení Sony Ericsson Aspen
Kapitoly článku:

Aplikace


Základem aplikační výbavy zařízení je sada programů a nástrojů z dílny Microsoftu, které známe z většiny ostatních přístrojů. Jedná se například o sadu mobilního Office (ovšem ve starší verzi, nejnovější verzi 2010 si musíte stáhnout z Marketplace), prohlížeč Internet Explorer, Windows Media Player a další.Kromě toho je na zařízení řada aplikací bonusových ať už z dílny Sony Ericssonu, tak třetích stran. Kromě již zmíněných Panelů je to například čtečka dokumentů ve formátu PDF Adobe Reader LE, nástroj pro sledování YouTube videí, čtečka novinek s možností stažení aktuálních článků pro offline prohlížení, aplikace pro synchronizaci kontaktů, kalendáře a dalších položek pomocí služby Sony Ericsson Sync, mobilní online mapy Google Maps Mobile, již zmíněný Skype, TrackID pro rozpoznání zaznamenaných písniček nebo nakonec antivirová ochrana zařízení F-Secure Mobile Security; tu je ovšem nutné nejdříve stáhnout z internetu a nainstalovat.Pokud vám skladba aplikací nevyhovuje, máte samozřejmě možnost si nainstalovat aplikace další, ať už přímo z Marketplace od Microsoftu, nebo z jiného elektronického obchodu.


Dostupnost a cena


Zařízení Sony Ericsson Aspen je na našem trhu k dispozici od září tohoto roku za cenu kolem 6000 Kč včetně DPH. Bohužel pouze u nezávislých prodejců, v nabídce operátorů chybí, takže na nějakou zvýhodněnou cenu můžete zapomenout.


Závěrečné hodnocení


Pokud mám shrnout své dojmy z testování a používání zařízení Sony Ericsson Aspen, tak je to jednoduché. Toto zařízení mě nepřesvědčilo a napadá mě jen velmi málo skupin uživatelů, kterým bych ho byl schopen doporučit. To na druhou stranu ale paradoxně neznamená, že jde o zařízení vysloveně špatné nebo nefunkční.Ke kladným vlastnostem zařízení bych v prvé řadě zařadil velmi dobrý výkon zajištěný rychlým procesorem s taktem 600 MHz a dostatkem paměti. V kombinaci s malým displejem zařízení reaguje svižně a na něco čekat musíte jen ve výjimečných případech. Skvělá je rovněž výdrž, nutnost nabíjet zařízení v průměru jednou za tři dny byla proti dnešnímu jednodennímu standardu milým zpestřením. Ani komunikace nečiní Aspenu problémy, telefonem s podporou HSPA počínaje a bezdrátovým WiFi konče máte v této oblasti dostatek možností, jak se spojit s okolím a i zde musím připomenout povedenou integraci Skype.Negativně na mě působila v prvé řadě kvalita zpracování. Jestli je zařízení pěkné nebo ne je naprosto individuální, ale jestli vrže jak 100 let stará skříň jen co se na něj podívám, to je naprosto průkazný fakt. Je-li v tomto případě ke slovu "ekologický" ekvivalentem "nekvalitní", tak děkuji, ale nechci. Moje druhá výtka směřuje ke klávesnici, a to jak k jejímu zpracování, tak softwarové podpoře českých znaků. Když už v Sony Ericssonu zvládnou udělat QWERTZ rozložení, mohli by také dotáhnout do konce podporu nabodeníček.

Nuže ještě jednou a naposledy. Pokud jste již z nějakého důvodu majitelem a uživatelem Aspena, není nutné ho hned zahazovat. Používat se dá a ani já se s ním těch 14 netrápil. Ale pokud v dnešní době chcete utratit 6000 Kč za mobilní zařízení, rozhodně najdete spoustu zařízení, která vám toho nabídnou víc.

P.S. Všem čtenářům, kteří recenzi dočetli až sem, doporučuji shlédnout komentáře. Čtenář Cot tam jako spokojený uživatel Aspena v několika příspěvcích velmi podrobně oponuje mým závěrům, takže pokud byste rádi i druhý pohled na věc, nenechte si komentáře ujít!