Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Recenze zařízení Sony Ericsson Aspen

30.9.2010, Pavel Koza, recenze
Sony Ericsson Aspen je pravděpodobně jedno z posledních zařízení s "klasickou" verzí Windows Mobile. Nejde o špatné zařízení, ale pokud nejste ekologický nadšenec nebo fanatický příznivec SE, nemá toho v dnešním přecpaném mobilním světě moc co nabídnout.

QWERTY klávesnice


Samostatnou kapitolu tvoří čtyřřádková QWERTZ klávesnice skládající se ze 37 tlačítek. Každé tlačítko má tvar obdélníku a pro přesnější ovládání je silně vypouklé, jde vlastně o takový polštářek. Mě osobně ale toto řešení moc nepomáhalo a i přes velkou snahu jsem i po 14 dnech dělal při psaní dost chyb, mnohem víc než obvykle. Tlačítka jsou totiž namačkána jedno na druhé těsně vedle sebe a hmatem jsem jen velmi těžko rozeznával jejich okraje. Pokud máte malé palce s jemnou kůží, určitě se vám bude psát lépe.



Všechna tlačítka mají hlavní, bíle podsvícený znak vyvolaný jednoduchým stisknutím a většina z nich pak i znak sekundární. Ten je podsvícený modře a vyvolá se souběžným nebo sekvenčním stiskem funkčního tlačítka označeného modrým čtverečkem a tlačítka požadovaného. Celková nabídka znaků je ale dost chudá, kromě alfanumerických znaků a hlavních interpunkčních znamének je k dispozici už jen numerický blok, tlačítko Win vyvolávající nabídku Start a tlačítko pro vyvolání tabulky speciálních znaků.



Když pominu silně individuální negativní zkušenost při psaní, je tu ještě jedna nepříjemná vlastnost, kterou je zvláštní podpora českého prostředí a českých znaků. Celý telefon byl v češtině a na první pohled i psaní vypadalo nadějně, ale po pár okamžicích nastalo zklamání. Nebyl jsem totiž schopen psát česky jinak než využitím T9, která i přes slušnou slovní zásobu není dokonalá. Snaha o napsání profláknutého textu "Příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské kódy" tak skončila hned u druhého slova, "žluťoučký" prostě T9 neznala. To by samo o sobě nebylo tak dramatické, kdybych ovšem měl možnost napsat to jinak. Speciální znaky vyvolané opakovaným stiskem tlačítka v pravém dolním roku klávesnice české znaky vytrvale ignorovaly a softwarová klávesnice nejde zapnout (!), nebo se mi to alespoň nepodařilo. Takže podpora českého psaní zůstala někde napůl cesty a uživatel se tak musí smířit buď s psaním bez diakritiky, nebo doufat v opravný fix od výrobce.

Celkově mě tedy integrovaná klávesnice moc nepřesvědčila a pokud vezmu v úvahu, že u podobného typu zařízení jde o jednu z nejdůležitějších vlastností, není k tomu co dodat...


Uživatelské rozhraní


Uživatelské rozhraní vychází z klasického systému Windows Mobile 6.5.3, jedná se tedy o tradiční Windows Mobile s vylepšenou podporou pro ovládání prsty. Bohužel, vzhledem k velmi malému displeji (a to nejen z hlediska rozlišení, ale především úhlopříčky pouhých 60 milimetrů (2,4") zvládnete bez stylusu jen skutečně základní operace, alespoň já se bez něj neobešel. A to nemluvím o dost tuhé dotykové vrstvě, která ovládání nijak neusnadnila. Na druhou stranu se zařízení dá v mnoha situacích ovládat pohodlně kurzorovým tlačítkem v kombinaci s klávesnicí a pokud vám to přejde do krve, stylus budete potřebovat jen výjimečně.



Velmi zajímavým vylepšením je aplikace Panely známá již od první XPERIE. Jedná se vlastně o rychlý přepínač mezi klasickou obrazovkou Dnes a různými jedno- i víceúčelovými aplikacemi. K dispozici je asi 6 panelů hned na zařízení a dalších 8 volně ke stažení, mimo jiné dva panely od Spb nebo jeden nativní od Sony Ericssonu. Příznivce společenských sítí určitě potěší panel pro Facebook nebo Twitter, měl zase udělal velkou radost panel Skype. Ne snad že by to bylo první zařízení se Skypem, ale hlavně naprosto dokonale fungovalo telefonování přes WiFi, kdy se zařízení chovalo jako klasický telefon a zvuk šel ze sluchátka a nikoliv ze systémového reproduktoru.



Kromě panelů je k dispozici i aplikace SlideView svázaná s levým programovým tlačítkem pod displejem, díky které máte možnost rychle pracovat s emaily a zprávami, kalendářem, multimediálním soubory, Facebookem a Panely. Aplikace má hierarchickou strukturu a výběrem položek se noříte stále níž a níž, stejně rychle se pak zase dostanete nazpět. Pokud si na toto ovládání zvyknete, budete moci většinu činností vykonávat jen využitím této aplikace.



Lepší obrázek o tom, jak prostředí vypadá a co všechno je tam k dispozici si můžete udělat z přiložených obrázků. Díky nízkému rozlišení je sice počet informací na jedné obrazovce dramaticky omezen, na druhou stranu je alespoň všechno velmi rychlé a není nutné na nic čekat. I to přepínání panelů trvá snesitelné 3 vteřiny, takže v tomto ohledu lze Aspen pochválit.
reklama