Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velké představení předprodukční verze zařízení E-TEN Glofiish X500

10.11.2006, Pavel Koza, recenze
Pokud si myslíte, že na špičkově vybavená zařízení mají monopol pouze zavedení výrobci a všichni ostatní se musí spokojit s vedlejší rolí tvůrců obyčejných zařízení pro široké masy, toto Pocket PC z dílny společnosti E-TEN vás pravděpodobně vyvede z omylu. Kombinace zařízení s integrovanou GPS a telefonem s podporou EDGE není stále nijak běžná a pokud k tomu přičteme klasický displej, WiFi, Bluetooth, rádio, špičkovou výdrž na baterie a bohatou softwarovou výbavu, máte se jednoduše na co těšit.
Se společnostní E-TEN se na těchto stránkách poslední dobou setkáváte více než často. Důvody jsou především dva - jednak je tento taiwanský výrobce Pocket PC čím dál tím plodnější (mezi poslední recenzovaná Pocket PC z jeho dílny patří E-TEN G500, E-TEN M600 a pak obě tato zařízení v trochu vylepšených "plus" verzích), ale nemenší podíl na intenzivním šíření těchto zařízení v našich končinách má i nový distributor E-TENů pro Českou republiku, společnost Eshop, která mi za účelem recenze poskytla i tento testovací vzorek.





Ještě než se samotnému zařízení rozhodnu podívat na zoubek, mám zde velmi důležité upozornění. Zařízení E-TEN Glofiish X500 (to není překlep, zařízení se tak opravdu jmenuje, včetně těch dvou "i"), které jsem měl zapůjčeno přibližně na týden, nebylo finální verzí produktu. Proto tento článek není klasikou Velkou recenzí. Vzhledem k vývojové verzi systému jsem během recenzování narazil na celou řadu více či méně zásadních problémů, což by v případě klasického finálního modelu nemělo na recenzi vliv, ale u předprodukční jednotky je na to nutné brát ohled. Měl jsem tedy několik možností - buď automaticky předpokládat, že ve finální verzi již problémy budou odstraněny a tak je v recenzi bagatelizovat (nepřípustné), nebo být při jejich kritice nesmlouvavý (a tím nespravedlivý), a nebo celou recenzi odložit až do doby, kdy budu mít v ruce finální produkt. Nakonec jsem se rozhodl jsem se pro čtvrtou variantu a sice napsat a vypublikovat téměř klasickou recenzi, ovšem stejně jako u klasického preview na chyby tak moc neupozorňovat s tím, že jakmile bude finální verze zařízení k dispozici, urychleně článek upravím do podoby klasické recenze. Takže to prosím při čtení článku mějte na paměti.

A na úvod ještě jedna poznámka. Testované zařízení mělo anglickou verzi ROM verze WWE_032_0250, takže všechny parametry, benchmarky, aplikace a screenshoty reflektují stav s touto verzí systému. Jakákoliv jiná verze může nabízet více či méně odlišné výsledky.


Co je v krabici?


Vybavení prosté, malé bílé krabice bylo jen základní, proto s ním budeme rychle hotovi. U finální verze produktu se obsah balení může trochu změnit, ale nyní jsem tam našel pouze následující věci:



  • Zařízení E-TEN Glofiish X500
  • Teleskopický stylus
  • Baterii
  • Kožené pouzdro
  • Sluchátka
  • USB synchronizační kabel
  • Zdroj elektrické energie

Ochranné kožené pouzdro je asi nejzajímavějším kusem přibaleného příslušenství. Tedy, vzhledem ke svému tvaru je spíš elegantní než ochranné, ale jistou základní ochrannou funkci poskytuje. Komu to nestačí, ten si bude muset pořídit pouzdro jiné. Jinak je pouzdro černé barvy tvořeno jedním, nadvakrát ohnutým kusem kůže a jistícím proužkem s všitým magnetem. Vnitřní strana pouzdra je polstrovaná a k zařízení šetrnější. Pro přichycení zařízení v pouzdře slouží dvě "packy" po stranách, které zařízení pevně přidržují z obou stran a do kterých se musí zařízení nasunout. Zespoda pak zařízení jistí malá zarážka. Pro uchování malých paměťových karet jsou v pouzdře všity dvě kapsičky a aby se nijak nezvýšila celková tloušťka pouzdra, je v daném místě kůže trochu tenčí. A aby toho nebylo málo, je v pouzdře několik otvorů. První z nich je vyztužen cvočkem a slouží pro přichycení karabinky nebo provlečení šnůrky na krk, druhý je pro přístup k otvoru pro sluchátka a poslední otvor, respektive skupinka malých otvorů na zadní části pouzdra, zajišťuje lepší zvuk z integrovaného reproduktoru. Celkově se pouzdro jeví jako povedené, i když pro část uživatelů bude zásadní vadou na kráse chybějící klips na opasek.




Hliníkový teleskopický stylus s oběma plastovými hroty byl v balení jeden jediný. V kompaktním stavu je 68 milimetrů dlouhý a 4 milimetry tlustý, po vytažení činí jeho délka 94 milimetrů. Délka je tedy dostatečná a stylus se dá pohodlně používat bez jakýchkoliv problémů.

Sluchátka typu "pecky" jsou obyčejná a nijak zvlášť zajímavá. Skládají se ze zlaceného mini konketoru (2,5mm), ovládacího prvku s tlačítkem pro příjem hovoru a kolečkem pro regulaci hlasitosti a dvou "pecek" na nestejně dlouhém kabelu. Ovládací prvek není úplně kvalitní, při jakémkoliv pohybu v něm trochu chrastí, což může rušit. Pro přichycení k tričku nebo jiné součásti oděvu slouží malá sponka a to je asi vše, co se o nich dá napsat - zvukové schopnosti probereme v sekci k tomu zvlášť určené.




Nabíjení a synchronizace je vyřešeno běžným způsobem. Pro napájení ze sítě je k dispozici je malý kompaktní adaptér s výměnnou částí pro různé světové zástrčky (v balení byla jen jedna jediná pro kontinentální Evropu) a s miniUSB konektorem na konci, pro synchronizaci pak klasický USB kabel, ovšem poměrně krátký (jen 90cm). Nic vám však nebrání koupit si kabel jiný, v tomto případě je standardní konektor v zařízení jednoznačné plus. A to je vše. Jak jsem již upozornil, ve finálním balení toho bude bezesporu víc, minimálně se dočkáte nějakých CDček a textových informací, ale o tom až někdy příště.


Vzhled


"Dost bylo baculek", řekli si pravděpodobně v E-TENu a vytvořili model X500, který se od předchozích zaoblených dílek tvarem výrazně odlišuje. Vzhledem mě sice na první pohled nijak výrazně nezaujal (čistě subjektivní pocit), ale prostý tvar plochého kvádru se zaoblenými hranami se rozhodně nedá označit jako ošklivý. Silnou stránkou šedo-černého zařízení je jeho tloušťka, v poměru k ostatním stranám působí nesmírně tence. Kompletní rozměry X500 jsou 113 x 59.5 x 15.5 milimetrů, včetně baterie i stylusu vaši kapsu zatíží 146 gramy. Jak tloušťka, tak i hmotnost představují proti starším modelům velmi příjemné překvapení a X500 se tak ve své kategorii řadí k nejmenším a nejlehčím zařízením na trhu. Do ruky padne bez problémů, díky jeho relativně nízké tloušče nebudou mít s pohodlným uchopením problémy ani drobné ručky sličných uživatelek.








Pocket PC
Rozměry (mm)
Hmotnost (g)
E-TEN G500119 x 62 x 23191
E-TEN M600111,7 x 60,7 x 22165
E-TEN Glofiish X500113 x 59,5 x 15,5146
HP iPAQ h6340119 x 75 x 18.7190
Qtek 9100109 x 58 x 23,7160
T-Mobile MDA Compact108 x 58 x 18150
T-Mobile MDA III72 x 125 x 19210
Yakumo Omikron117 x 67 x 23165


Nyní je čas na podrobný průzkum zařízení.





Přední strana je dokonale osově souměrná. Hlavní plochu zabírá přibližně v polovině umístěný barevný dotykový displej (9). Nad ním najdeme reproduktor pro telefonování (5) a hned pod ním dvojici programovatelných tlačítek pro spuštění GPS navigace (4) a aplikace M-Home (6). V rohu obou tlačítek na nás blikají malé LEDky - ta levá (7) bliká žlutě nebo modře a zobrazuje stav WiFi, Bluetooth nebo GPS modulu, ta pravá (8) bliká červeně nebo zeleně a chová se jako standardní stavová ledka systému Windows Mobile. Pod displejem je přesně uprostřed umístěn směrový ovládací prvek s odděleným středovým tlačítkem (14). Z něj mám rozporuplné pocity. Sice je čtyřsměrové s podporou současného stisku více tlačítek najednou, ale vzhledem ke svému tvaru se mi s ním manipulovalo dost nepřesně, asi mám velký palec. Klasické ovládání systému ještě ušlo, ale na hraní her to vážně není to pravé ořechové. Navíc jsem měl pocit, že po stisku a následném puštění tlačítka se systém ještě krátkou chvilku tvářil, jako by bylo stisknuté. Prostě nic moc... Těsně po obou stranách středového tlačítka je dvojice softwarových tlačítek (10, 11) pro ovládání aplikací bez použití stylusu, ještě více k bokům zařízení jsou dvě tlačítka pro ovládání telefonu - zelené "sluchátko" je nalevo (12), červené pak napravo (13). Ještě dodám, že tlačítka jsou podsvícena a ve tmě je tak vidět modrý znak toho, k čemu je tlačítko primárně určeno, čímž je prohlídka přední strany zařízení u konce.




Zadní strana zařízení nabízí v prvé řadě vskutku obrovská dvířka ukrývající slot pro SIMku schovaný pod velkou baterií. Kromě nich tam najdeme trojkombinaci pro mobilní focení (22 - objektiv, LED blesk a malé zrcátko) a spoustu malých otvorů pro lepší zvuk z integrovaného reproduktoru (24). Nakonec zbývá upozornit na skrytou anténu GSM telefonu (23) a gumovou krytkou chráněný konektor pro externí anténu k GPS.




Na levém boku zařízení najdeme dvě tlačítka (1) pro regulaci hlasitosti (nebo zoomování v režimu fotoaparátu) a programovatelné tlačítko (2) pro spuštění programu pro ovládání hlasem. Úplně dole, u spodní hrany, je konektor pro připojení sluchátek. Na opačné straně najdeme tlačítko pro zapnutí/vypnutí přístroje (19), malý otvor se spínačem pro provedení softwarového resetu (20) a nakonec programovatelné tlačítko přednastavené pro fotoaparát (21).




Horní hrana je prosta jakéhokoliv zajímavého prvku, pravděpodobně jsou tam pouze antény. To spodní hrana je přeci jen zajímavější, kromě slotu pro microSD karty (15) a miniUSB konektoru (17) pro synchronizaci tam najdeme malý otvor k mikrofonu (16) a otvor pro zasunutí stylusu (18). A tím jsme můžeme naši exkurzi po krásách zařízení E-TEN Glofiish X500 ukončit.




Parametry


Stručnou charakteristiku zařízení jsem vám nabídl už v samotném úvodu článku, teď je čas podívat se na X500 systematicky a podrobně. Podobně jako všechny předchozí E-TENy nabízí i X500 procesor od Samsungu taktovaný na 400MHz, ovšem tentokrát jde o model SC32442. Jedná se o procesor s velmi dobrým poměrem výkon/spotřeba a jak uvidíte později, má to na výdrž zařízení velmi pozitivní vliv. Jinak je procesor plně dostatečný pro běh všech aplikací a bráno z pohledu subjektivní rychlosti odezvy, přišla mi X500 výrazně lepší než současně recenzovaný HTC TyTN. Velikost paměti integrované v zařízení nijak neoslní, v kategorii kapesních počítačů s Windows Mobile 5 jde o stanardních 128MB FlashROM a 64MB SDRAM, přičemž po studeném restartu zařízení (provádí se utilitkou Default Settings) má uživatel k dispozici přibližně 53MB FlashROM pro svá data a programy a 31MB RAM pro běh aplikací. Je trochu škoda, že už není k dispozici nějaká "X500+", která by nabídla hned 256MB FlashROM, ale co se dá dělat:) Celkově je však výpočetní výkon zařízení velmi dobrý a v zařízení s telefonem, u kterého je dlouhá výdrž na baterie klíčovou vlastností, lze těžko v této chvíli najít lepší řešení.




Transflexní TFT displej s úhlopříčkou 2,8 palců (73 milimetrů) patří mezi ty povedené. Jeho papírové vlastnosti (65k barev, rozlišení 240x320 bodů, dotyková vrstva) jsou zcela běžné, reálný pohled ale nabízí pokoukáníčko lepší, než jen průměrné. Podsvícení je sice možné nastavit v 11 úrovních, bohužel pouze společně pro provoz na baterie a během dobíjení. Stejně jako starší E-TENy sice ani X500 nemá světelný senzor pro autoregulaci podsvícení podle okolních podmínek, nabízí však dvě jiné samoregulace. První závisí na stavu nabití baterie - čím je baterie víc vybitá, tím nižší intenzita podsvícení se nastaví. Druhá zase postupně vypíná podsvícení ve chvíli, kdy je zařízení ponecháno v klidu. Samozřejmě záleží na tom, jak máte nastavený čas pro úplné vypnutí podsvícení, ale pokud je to hodnota vyšší než jedna minuta, tato funkce vám něco málo energie určitě ušetří. Dotyková vrstva je celkem bez problémů, jedinou drobnou vadou na kráse je to, že pokud tapnete na určitá místa na displeji, střed displeje se jakoby lehce zavlní (jako by byl displej měkký a tapnutí ho lehce deformovalo). Je to ale jen drobnost, na funkčnost nemá vliv a navíc i tato drobnost může být ve finální verzi opravena.




Nyní si povíme něco o zvukových schopnostech zařízení. Stejně jako všechna zařízení nabízí i E-TEN trojkombinaci reproduktor (dokonce dva oddělené reproduktory), sluchátkový výstup a mikrofon. Klasický reproduktor běžné kvality nabízí pouze průměrnou maximální hlasitost, což ve spojením s vyzařováním reproduktoru na zadni straně zařízení není ideální kombinace do hlučnějších prostředí. Druhým problémem reproduktoru je jeho drnčení (1,05 MB) (především při hlasitém odposlechu při telefonování) ve vyšších hlasitostech, což není moc příjemné pro uši. Druhý reproduktor, pro telefonování, je poměrně bez problémů, i když ani zde by vyšší hlasitost neškodila. Výstup na sluchátka je řešen pomocí klasického malého (2,5mm) stereokonektoru. Jelikož sluchátka nejsou nijak kvalitní, ani celkový poslech není žádnou božskou manou pro váš sluch. Navíc je i v tomto případě problém s nízkou maximální hlasitostí - i v domácím klidném prostředí mě při nastavení "vše na maximum" výkon sluchátek nepřesvědčil, o cestování autobusem nebo metrem nemluvě. Zdá se, že u E-TENu se se zvukem dost perou, protože podobné nedostatky měly i předchozí modely. Vždy se je ale podařilo vyřešit opravným softwarovým patchem, takže snad se tak stane i v tomto případě.

Při připojení sluchátek si navíc můžete vybrat, zda chcete zvuk směrovat do nich nebo nechat v provozu zabudovaný reproduktor. Jako poslední vlastnost jsem si nechal integrovaný mikrofon umístěný na spodní hraně zařízení. X500 nabízí regulaci citlivosti, bohužel pouze manuální. Jaký je mezi nastavením rozdíl si můžete poslechnout zde - první archiv nabízí záznam pořízený při nastavení minimální citlivosti (68,22 KB), druhý pak nabízí ten samý test při nastavené maximální citlivosti (175,18 KB). Jak sami slyšíte, pro přímé nahrávání je při vhodně zvolené citlivosti záznam naprosto uspokojivý, ale při delších vzdálenostech jde kvalita rychle dolů.




Možnosti komunikace X500 jsou víc než bohaté. V základu je samozřejmě USB (pouze klient), ovšem příjemnou změnou je použití standardního miniUSB konektoru, přes který je možné nejen synchronizovat, ale můžete zařízení snadno i dobíjet. Infračervený port se pozvolná stává historií nejen u notebooků, ale stále častěji ho postrádají i PDAčka a X500 je jedním z nich. Zato je k dispozici Bluetooth a WiFi. Spolu s telefonním modulem je možné všechny tyto moduly snadno zapnout nebo vypnout, případně konfigurovat z jedné praktické utilitky nazvané prozaicky Wireless Manager.




Bluetooth je v zařízení ve své nejnovější variantě, tedy verzi 2.0 s EDR (Enhanced Data Rate) nabízející vyšší přenosovou rychlost. V reálu ale trvalo přenesení 8,27MB velkého souboru z PDA na notebook Asus S6F přesně 7 minut (20KB/s) a obráceně přesně 2 minuty (70KB/s), takže nevím nevím, jak moc je toto vylepšení v praxi užitečné - tahat přes to film asi nebudete. Následně jsem zkusil přenos souboru mezi různými PDAčky. Z X500 jsem ten samý soubor napřed zkusil poslat na HTC TyTN, ale to se nepovedlo. Naopak na HP iPAQ hw6915 poslat šel. Obráceně to bylo lepší, i když jsem zařízení musel chvilku přemlouvat, nakonec se mi povedlo poslat na X500 soubor jak z HTC TyTN, tak i z HP iPAQ hw6915. Ufff... Dále jsem vyzkoušel synchronizaci ActiveSync přes Bluetooth se svým notebookem Asus S6F a vše se podařilo hned napoprvé. Pro pohodlnější telefonování je možné k X500 připojit i "utržené sluchátko", v mém případě JABRA BT200. Spojení proběhlo na první pokus a hned se s jeho pomocí dalo telefonovat. To s BT sluchátky od HP tolik zábavy nebylo - spárování se sice povedlo hned napoprvé, ale při přehrávání hudby docházelo k extrémnímu zadrhávání a praskání, takže se to vlastně ani nedalo používat. Jako poslední jsem zkusil připojit externí BT GPSku NaviLock BT338 a i když to je tak trochu zbytečné, protože X500 má GPS modul svůj vlastní, fungovalo to bez problémů. A protože zařízení víc Bluetooth profilů neumí, tímto se s BT modulem rozloučíme.




Jako poslední bezdrátový modul spadající do kategorie "základních" jsem si nechal WiFi modul IEEE 802.11b/g. Ten je schopný pracovat ve dvou dnes nejrozšířenějších režimech rychlostí až 54Mbps, nicméně vzhledem k celkovému výkonu Pocket PC takových rychlostí dosáhnete asi jen obtížně. Díky nové verzi systému Windows Mobile, která je na zařízení předinstalována, zvládne nejen běžnou sadu ověření (Open, Shared, WPA a WPA-PSK), ale nově i WPA2 a WPA2-PSK. Podle způsobu ověření je rovněž možné vybrat si mezi několika typy šifrování dat (WEP, TKIP, AES). Modul navíc nabízí pro situace, kdy není nutné fungovat na nejvyšší výkon, užitečný spořící režim, takže pokud náhodou netaháte přes WiFi nejnovější build Windows Vista, je výdrž na baterie i během používání WiFi velmi slušná. Zařízení jsem testoval jak se svým ADSL routerem D-Link DSL-G684T, tak i právě kvůli WPA2 koupeným routerem ASUS WL-566gM. V prvním případě vše fungovalo jako na drátkách a v režimu WPA-PSK/TKIP jsem se po zadání správného klíče připojil během několika vteřin. I v druhém případě jsem slavil úspěch, X500 sama zjistila, že je k dispozici WPA2 a připojila se přes něj.

Na co by bylo uživateli maximálně vybavené PDA, pokud by vydrželo bez dobíjení jen pár hodin, že;) Výdrž na baterie je prostě velmi důležitá a u zařízení s mobilním telefonem to platí dvojnásob. E-TEN X500 je za účelem maximálního fungování bez nutnosti dobíjení vybaven Li-Pol baterií o kapacitě 1530mAh. To je samo o sobě poměrně dost a navíc E-TEN v testech prokázal, že ani s takto lehce nadprůměrnou baterií energií nijak neplýtvá. Právě z důvodu velmi dobré optimalizace spotřeby (a tím dlouhému trvání) je testů méně, než bývá obvyklé - zařízení jsem měl k dispozici jen omezenou dobu a tak na všechny testy prostě nebyl čas.
  • Standardní test běžného používání, max. podsvícení - 10h21min
  • Zapnuté GPRS, max. podsvícení, bez zatížení - 10h14min
  • Zapnutý WiFi (max. výkon), max. podsvícení, bez zatížení - 5h17min

Poznámka: Vzhledem k chybě v Spb Benchmarku je při standardním testu zařízení po celou dobu maximálně vytíženo otevíráním velkého dokumentu ve Wordu, takže je výsledek nutné brát s rezervou - takto standardní používání PDA nevypadá.




Jak sami vidíte, výdrž je skutečně skvělá a na rozdíl od Varia to není za cenu podprůměrného procesoru. V praxi jsem zařízení musel nabíjet tak obden, ale jelikož jsem takřeka neustále něco testoval, může být interval mezi připojením do zásuvky možná i delší. Díky standardnímu miniUSB konektoru se navíc zařízení nabíjí automaticky po připojení k libovolnému zařízení, což je určitě jednoznačné plus. A jelikož je k dispozici i malý ukazatel stavu baterie umístěný do titulku okna, dá se tato oblast označit za vynikající.

Stejně jako E-TEN G500 má i X500 integrované rádio, jehož primárním účelem je sice TMC (informace o dopravě pro GPS), ale rádio je příjemným bonusem navíc. Pro jeho provoz je nutné mít připojená sluchátka, která slouží i jako anténa. Po jejich připojení můžete začít ladit stanice (automaticky nebo manuálně), šest stanic si navíc můžete uložit do paměti programu. Mimo to umí program nastavit hlasitost rádia odděleně od hlasitosti systému a pro delší požitek na baterie umí i vypnout displej. Pokud vám během poslechu někdo zavolá, po přijetí hovoru se automaticky rádio ztlumí, po ukončení hovoru se hlasitost vrátí na původní hodnotu. Citlivost rádia je slušná, některé stanice chytil v plné síle, jiné trochu šuměly, ale celkově to bylo příjemné zpestření testování.




E-TEN jako telefon


Pokud už jste s nějakým starším E-TENem měli co do činění, nebo jste si alespoň pečlivě přečetli jejich recenze na našem webu, nebude pro vás kromě jedné příjemné novinky čekat v této kapitole nic překvapivého. Z pohledu hlasových služeb je zařízení proti předchozím modelům takřka beze změn. Technicky je v zařízení integrován čtyřpásmový GSM modul schopný pracovat buď na frekvencích 900/1800MHz, nebo na 850/1900MHz. Přepínání mezi oběma režimy je pouze ruční, telefon dále podporuje běžné funkce sítě jako je přidržení a přesměrování hovorů, blokování určitého typu hovorů, vysílání nebo skrytí čísla a v neposlední řadě i hlasovou poštu a textové zprávy - klasické SMS i multimediální MMS.




Hlavní a pravděpodobně jediná velká změna na vás čeká u datového volání. Na rozdíl od předchozích E-TENů umí X500 nejen klasické GPRS spojení, ale i rychlejší EDGE. V nastavení telefonu je možné zvolit, zda chcete třídu 8 nebo 10, čímž určíte poměr mezi rychlostí přijímaných a vysílaných dat. Pravda, 3G nadšenci budou nad EDGE ohrnovat nos, ale většině uživatelů kapesních počítačů EDGE bohatě postačuje, protože nabízí proti GPRS citelné zvýšení rychlosti. Obzvlášť pokud se pohybujete v místech s dobrým pokrytím signálem, uprostřed divočiny bude samozřejmě situace trochu jiná. Jaký je právě aktivní režim vidíte v liště nahoře, buď tam svítí "G" jako GPRS nebo "E" jako EDGE. Já byl na EDGE téměř nepřetržitě a rozdíl proti GPRS je skutečně znát. E-TEN umí i CSD, ale to využije už jen málokdo (jedná se o data přes GSM, rychlost mizerná, cena vysoká).

V praxi je používání X500 jako telefonu obstojné, díky své velikosti se mi bez problémů vešel do každé kapsy. Nicméně právě na telefonním subsystému je potřeba ještě dost zapracovat - celý systéme je poměrně dost líný, odezvy jsou pomalé a to nemluvím o problémech s funkčností. Takže si podrobné shrnutí zkušeností schovám až na finální recenzi.

Stejně jako u předchozích dvou E-TENů (teda vlastně čtyř, pokud budu počítat i "pluska") je silnou devizou sada bonusových aplikací přímo související s telefonním modulem. Jsou skutečně identické, takže pokud vám nasledující odstavce přijdou trochu povědomé, máte pravdu;) Nicméně na druhou stranu už by možná bylo trochu na čase ty aplikace začít vylepšovat, protože jsou sice velmi užitečné, ale prostor pro vylepšení tam rozhodně je. První utilitkou je velmi praktická pomůcka pro příznivce textových zpráv. Pokud je aktivována, po obdržení SMS zprávy se na obrazovce Dnes zobrazí upozorněné ve formě malé modré obálčičky (zmeškaný hovor je pak analogicky signalizován sluchátkem), ale hlavně se text příchozí zprávy zobrazí velkým fontem v novém okně, takže si prvních pár slov můžete snadno a bez jakékoliv akce přečíst takřka po obdržení. Pokud je nepřečtených zpráv víc, můžete mezi nimi listovat, případně lze pomocí jednoho ze tří tlačítek provést určitou akci - můžete odpovědět, zavolat na číslo odesílatele nebo zprávu rovnou smazat.

Druhou, neméně užitečnou aplikací, je nástroj pro filtraci příchozích hovorů nazvaný CallFilter. Je schopen pracovat ve čtyřech režimech (přijmout vše, přijmout vybrané, odmítnout vše, odmítnout vybrané). Logicky si tak můžete vytvářet dva seznamy telefonních čísel, jeden obsahující povolená telefonní čísla a druhý čísla zakázaná. Nastavení je ale poměrně pracné, vše je nutné vkládat ručně. Jediné, co vám trochu ulehčí život, je možnost sesynchronizovat oba seznamy s databází kontaktů a doplnit automaticky k číslům v seznamech správné názvy (takže vlastně stačí zadat seznam čísel, jména se do seznamu doplní automaticky). Nápad dobrý, ale v praxi to má drobnou mušku. Pokud si nějaké číslo nastavíte jako blokované, tak se odmítnutí neprovede okamžitě, ale malou chvilku to trvá. Na PDA se na krátkou chvilku rozezní vyzvánění a i ve sluchátku volaný uslyší jedno krátké zazvonění dřív, než mu mechanický hlas oznámí, že uživatel hovor nepřijímá. Jinými slovy opět žádná změna k lepšímu.




Další, trochu nadstandardní aplikací, je utilitka Scenarios. Jak tušíte, umožní nakonfigurovat celkem 4 různé profily (obecný, schůzka, venkovní a tichý) a pak mezi nimi snadno přepínat. Konkrétně je možné nastavit hlasitost PDA nebo reproduktoru, vibrace a podsvícení. Pokud si na to zvyknete, jedná se o poměrně dost užitečnou věc.




A aby byl seznam kompletní, nesmím zapomenout ani na utilitku pro vytáčení čísel, která nabídne například i možnost zobrazení deseti čísel, na která poslední dobou nejčastěji voláte, na funkční SIM Toolkit nebo utilitku pro správu kontaktů na kartě SIM Manager. Poslední utilitkou je praktický Connection Manager, který vám pomůže se snadnou konfigurací připojení právě pro vašeho operátora.




Velké zlepšení doznalo připojení stolního počítače k Internetu prostřednictvím PDA. Sice to není úplně zásluha E-TENa, ale nové verze operačního systému, nicméně to není důležité. Zažitou utilitku Wireless Modem nahradil prográmek Internet Sharing, která sice dělá to samé (připojí druhý počítač k Internetu, v tomto případě přes USB nebo Bluetooth), ale dělá to lépe a chytřeji. Na rozdíl od Wireless Modemu, který si datové připojení plně přivlastnil jen pro sebe, respektive pro připojený počítač, je toto skutečné SDÍLENÍ existujícího připojení, takže i když máte připojený notebook a brouzdáte na Internetu, vaše zařízení (v tomto případě X500) je připojeno také a můžete je plnohodnotně využívat. Stačí mít nový ActiveSync 4.5, který po připojení identifikuje zařízení jako Windows Mobile-based Internet Sharing Device a za pár okamžiků jste na Internetu. V případě připojení přes Bluetooth je využit PAN profil, takže se mi povedlo na první pokus připojit k Internetu přes X500 například i archaický iPAQ h4150. Škoda jen, že lze sdílet pouze telefonní připojení a ne připojení přes WiFi, ale i tak je to příjemný pokrok.




Suma sumárum, nezbývá než doufat, že ve finální verzi nabídne E-TEN telefonní modul s pečlivě odladěným firmware, protože má potenciál na to být skutečně dobrým mobilním telefonem.


E-TEN jako GPS navigace


Zařízení E-TEN Glofiish X500 má mimo dalších vlastností i modul pro příjem signálů GPS pro určení přesné polohy, takže na něm lze bez problémů provozovat i navigační aplikace. GPS modul je typu SiRF Star III, což znamená velkou citlivost a rychlé zaměření. Pro ještě kratší dobu nutnou k zaměření podporuje X500 i systém asistované GPS (AGPS), kdy se některé informace nutné pro určení polohy satelistů stahují rychlejším způsobem z Internetu a nikoliv přímo z družic. Stažení těchto informací je možné jak manuálně v případě potřeby, tak i automaticky v předem daný čas. Nicméně ani v tomto případě nebylo vše úplně bez problémů a je nutné systém doladit.




Navigaci jsem zkoušel s programy TomTom a iGO a oba dva fungovaly obstojně. Stejně jako u E-TEN G500 je součástí GPS modulu i integrovaný TMC (Traffic Message Channel / Informační kanál s dopravními informacemi) modul, který má za úkol přijímat zprávy o dopravní situaci vysílané rádiovým systémem RDS. Na rozdíl od předchozí verze už není použit modul od společnosti RoyalTek, nýbrž modul vlastní výroby, což bohužel znamená, že dosud není navigace, která by si s tímto modulem rozuměla; v jednání je ale případná spolupráce hned s několika výrobci, takže snad najde TMC modul i jiné využití než pro fanoušky (nejen) populární hudby;)

Podobně jako všechna ostatní Windows Mobile zařízení s integrovanou GPS má i tento E-TEN možnost virtualizace portu GPS zařízení, aby bylo možné přistupovat k informacím o poloze z více aplikací současně. Kromě toho jsou na zařízení předinstalovány ještě dvě malé aplikace. První, jednoduchou ale praktickou, je program GPS Viewer, který nedělá nic jiného než načte informace z GPS a zobrazí okamžitou polohu a stav satelitů. Druhá utilitka se jmenuje Location SMS a je určena pro snadné zaslání SMS zprávy obsahující vaši přesnou polohu. Stačí si ze seznamu vybrat předdefinovaný text, zadat komu chcete zprávu poslat a nakonec počkat, až se zařízení zaměří. Pak už jen tapnout na tlačítko Send a hotovo.




E-TEN jako fotoaparát


Tak, a aby toho nebylo málo, má X500 samozejmě i integrovaný digitální fotoaparát. Po zkušenosti s E-TEN M600, jehož výtvory po delší době konečně ukázaly, že i do Windows Mobile zařízení je možné dát pořádný foťák, bylo mé očekávání vskutku velké. Po vyfocení několika desítek fotek však musím konstatovat, že i v této oblasti je nutné firmware dost poladit. Že to není nijak nereálné ukázala právě M600+, protože rozdíl v kvalitě fotek pořízených tímto zařízením ve finální a předprodukční verzi byl obrovský.




Pro nadšence lačné technických detailů nabízí stránky zařízení jen málo duševní potravy. Technicky jde o integrovaný fotoaparát s dvoumegapielovým CMOS snímačem, s jehož pomocí je možné vytvářet fotografie s maximálním rozlišením 1600x1200 bodů (případně 1280x960, 640x480, 320x240 a 160x120), nebo natáčet krátká videa s rozlišením 320x240 bodů (nebo 176x144 a 128x96). Zařízení zvládá většinu bežných funkcí integrovaného foťáčku jako je nastavení bílé barvy (automaticky, žárovka, zářivka, přímé slunce, stín, zataženo nebo noc), ukládání do BMP nebo JPEG (fotky) a 3GP (video), několik režimů focení, možnost "vypálit" do fotky čas a datum pořízení, uložení do paměti zařízení nebo na paměťovou kartu atp. Rozhraní je takřka identické s tím, které nabízejí předchozí E-TENy, takže opět musím pochválit nastavení, které je plně on-screen a v grafice, takže nemusíte nikam přepínat, vše si rychle nastavíte na jedné obrazovce. V režimu focení je možné přepínat i mezi režimem "na výšku" a "na šířku", po tapnutí na ikonku se ikonku pootočí o 90 stupňů.




Používání foťáku je bezproblémové. Je přiměřeně rychlý, start aplikace trvá cca. 5 vteřin, po stisknutí spouště se obrázek zaznamená během maximálně 2 vteřin a během dalších 5-8 vteřin se uloží na kartu. Samostatné tlačítko pro focení je praktické a umožňuje i focení jednou rukou. Na rozdíl od G500 má i malou přisvětlovací LED diodu, ale jak už to u podobných mini-blesků bývá, kvalita je nevalná a až na extrémní případy toho moc nezachrání.










Závěrečné hodnocení si opět necháme na jindy, protože i zde je co vylepšovat:)


Možnosti rozšíření


Možnosti rozšíření zařízení jsou poměrně omezené. Ve formátu microSD jsou v současné době dostupné pouze paměťové karty, takže tudy cesta nevede. Nabídka BT profilů je omezená a přes WiFi toho také moc nepřipojíte. Stejně tak miniUSB konektor je sice praktický, ale USH Host vážně neumí. I když na druhou stranu - co byste u takto nabitého zařízení ještě chtěli vylepšovat:)




Software


Na zařízení je předinstalován operační systém Windows Mobile 5 Premium edition ve své poslední verzi včetně rozšíření AKU 3.2. Najdeme tam všechny běžné aplikace jako Word Mobile, Excel Mobile, Internet Explorer Mobile, prostě vše, co Microsoft se svým systémem nabízí. Kromě toho je na zařízení mnoho bonusových aplikací, které se instalují automaticky po tvrdém resetu. Pokud se vám některá z těchto aplikací poškodí, pomocí utilitky Application Recovery ji můžete snadno přeinstalovat.




První bonusovou aplikací je ImageMaker, což je jednoduchý, ale přesto užitečný grafický editor, dále Image Wizard, který vám v pěti krocích pomůže nějak vylepšit vámi zvolený obrázek (přidá rámeček, aplikuje nějaký efekt atp.), a nakonec program pro správu všech multimedií nazvaný Multimedia Manager, který umí daný obsah zobrazit nejen staticky, ale vytvoří i pěknou prezentaci.




Kromě již zmiňovaných utilitek jsou na zařízení i další aplikace. Na obrazovce Dnes je to modul pro snadné spouštění aplikací nazvaný Quick Link. Pro snadné ovládání a nastavení zařízení je k dispozici utilitka M-Desk. A pro maximální ochranu vašich dat je na zařízení program pro zálohování, který zvládne i automatické zálohování v předem určenou dobu nebo při poklesu napětí baterie pod určitou úroveň.




Užitečný nástroj pro lepší psaní na klávesnici představuje utilitka EasyKeyboard. Jedná se o klasickou softwarovou klávesnici, která ale místo 1/3 displeje zabírá celé 2/3 displeje, takže tlačítka mohou být pěkně velká a je snadnější se do nich stylusem trefit. Je to takový mezistupeň mezi klasickou klávesnicí a celoobrazovkovou klávesnicí, jakou je například Spb Full Screen Keyboard.




Jako poslední aplikaci přímo v ROMce přibalil výrobce program pro rozpoznávání řeči, ale pro ty, kteří nemluví plynně anglicky, není moc užitečná. Chvíli jsem ji testoval, ale pokud není spolehlivost rozpoznávání blízká 100%, je dost obtížné ji využívat.




Cena


Vzhledem k tomu, že se zařízení dosud neprodává a první kousky se u nás dostanou na trh nejdříve za pár týdnů, není ani cena dosud přesně stanovena. Měla by se však pohybovat kolem 18000 Kč včetně DPH, což na takto kompletně vybavené zařízení rozhodně není nijak závratná suma.


Osobní dojem, Benchmarky & Testy


V této sekci asi většinou očekáváte vylíčení dosud nepublikovaných zkušeností a shrnutí recenze. Dnes to ale bude jinak z již několikrát uvedeného důvodu - toto zařízení je de fakto betaverzí a podle betaverze se prostě závěry dělat nedají. Pokud vás popis vlastností zaujal, počkejte si na dokončení recenze, protože E-TEN Glofiish X500 má rozhodně velký potenciál a pokud výrobce dotáhne k dokonalosti i software, může to být horký kandidát na vánoční dárek. Nemyslíte:)?




Pokračování za pár týdnů...
reklama