Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Učitel cizích jazyků ve vaší kapse: Pocket Teacher 2004

8.7.2004, Michal Jelínek, recenze
Firma Aponia skočila na náš trh nabídkou softwarů pro práci s cizími jazyky doslova rovnýma nohama. Nedávno jsme vám představili slovník Pocket Translator 2004, který dostal vysoké hodnocení. Tentokrát chceme představit horkou novinku Pocket Teacher 2004, program pro výuku celkem šesti jazyků (Angličtina, Němčina, Francouzština, Italština, Španělština, Ruština). Zatím jen pro Pocket PC, ale verzi pro Smartphone výrobce chystá.
Za svůj život jsem potkal poměrně hodně lektorů cizích jazyků. Na základní škole, na střední, na vysoké a teď i v zaměstnání. I když měl každý svůj styl výuky, jedno měli společné – radu, že učit se musím každý den alespoň deset minut. Nerad dávám někomu za pravdu, ale poznal jsem to v zaměstnání, kde používání cizího jazyka je každodenní chleba.


Co očekáváme od výukového programu?


Jak funguje gramatika se naučíme v jedné z eKnih, ale někdo nás z toho také musí vyzkoušet. Chceme nahradit více méně podobné metody klasického sešitu s pijákem, kde na jedné půlce je cizí slovíčko/věta a na druhé české ekvivalent. Naše doměnky si pak ověříme postupným odkrýváním druhého sloupečku. Cílem je zbavit se sešitu A5 a metodu přesunout do PDA.

Zkoušecích programů je na Internetu velké množství za různé ceny. Některé z nich jsou dokonce Freeware. Problém ale je, že jsou to většinou jen programy a samotná data musíte dokoupit nebo vytvořit ve formě HTML či TXT souborů v daném formátování. O českém prostředí ani nemluvě. Co nabízí Pocket Teacher 2004?

Především ucelený systém. Tedy nainstalujete jazyk(y), které potřebujete procvičovat a o nic víc se nestaráte a rovnou se necháváte zkoušet. Ale postupně ...


Instalace


není nijak složitá. Po vložení CD, výběru Pocket PC zařízení, komunikačního jazyka (čeština, angličtina), odsouhlasení licence a vložení sériového čísla se objeví dialog komponent. Respektive nabídka jazyků a u každého z nich možnost instalace bez nebo s výslovností. Tady je vám jasné, že pokud hodláte studovat všechny najednou, je potřeba paměťová karta o kapacitě 128 MB. Instalace pak zabere zhruba 110 MB.



Pak už jen zbývá vybrat cílovou paměť a počkat několik minut na dokončení instalace.


Ovládání


Je velice jednoduché a intuitivní. Po spuštění aplikace se načítají databáze a displej se otočí o 90 stupňů vlevo. Na obrazovce je nástrojová lišta, okno s otázkami, lišta hodnocení a okno s odpověďmi.



Hned první ikonkou z lišty se dostaneme k výběru jazyka a v něm příslušné lekce. Vybrané se označují modře, kliknutím na ně. Hlavní rozdělení se vejde na jedinou obrazovku, v případě angličtiny je lekcí šest. Každá z nich pak obsahuje různé množství podlekcí. Tady mi trošku chybí lepší práce se seznamem, možnosti jako rozbal vše, sbal vše, jdi na konec/začátek seznamu. Možná je to síla zvyku, osobně bych ocenil klasickou stromovou strukturu zobrazení, ale i bez toho je výběr konkrétních lekcí bez problémů.



Jazyk i lekce vybrané máme, takže se pomocí OK vrátíme na hlavní obrazovku a začneme se zkoušením. Pod nástrojovou lištou je okno s otázkami a nápovědou. Asi v polovině je lišta s hodnocením. Ta průběžně zobrazuje počet otázek, správných odpovědí, procentuální znalost a databáze/lekce. Oranžová šipečka vrací k předešlé otázce. Pod ní je okno s odpovědí, které se mění v závislosti na výběru stylu pomocí třech dalších ikonek.


Zkoušení


V režimu odpovědí z klávesnice je v dolním okně zobraznena interní klávesnice systému, včetně českých znaků (bez potřeby lokalizace) a interpunkčních znamének. Tento režim jsem používal převážně na klidných místech za použití pera. Hlavně na učení úplně nových slovíček společně s výslovností v cizím jazyku, kterou pro dané slovo (ale i větu) spustíte ikonkou rtů. Neočekávejte převratnou zvukovou kvalitu, mužský hlas zní hodně plechově, řekl bych až roboticky, nicméně pro orientaci je naprosto dostačující.





Režim odpovědí z klávesnice s nápovědou, kdy jsou záměrně vynechána některá písmenka se mi perfektně osvědčil pro překlad vět. Chce to také klidnější prostředí. Výuku jsem si stížil tím, že jsem nejprve přečetl úkol v horním okně a bez koukání si v hlavě řekl odpověď. Potom jsem si přečetl nápovědu, která mi pomohla doplnit větu včetně velkých a malých písmenek a nakonec ji napsal pomocí klávesnice.

Poslední režim výběru ze tří možných odpovědí se spíše hodí na cesty, kdy PDA můžete ovládat jen jednou rukou nebo pro rychlé zkoušení. Chce to pevnou vůli a nedívat se do dolního okénka, protože i když jsou odpovědi volené náhodně, logicky správná je jen jedna. Což v případě vět nepřezkouší třeba chybné použití časů.


A.I. neboli umělá inteligence?


Systém zkoušení si zaslouží zvláštní pozornost. Nic vám totiž neodpustí. Především bych rád doplnil, že funguje obousměrně mezi jazykem a češtinou a přepínat lze kdykoliv stiskem ikonky české vlaječky se šipkou.

Nejdřív jsem si myslel, že předkládání znova a znova špatných odpovědí je důsledek náhodného výběru otázek, ale zdá se, že systém je mnohem propracovanější. Nejen, že vám špatně zodpovězenou otázku vrací neustále zpět, ale mění i vynechaná písmena a nabídku správných odpovědí. Navíc místo toho aby opakoval již správné odpovědi, raději použije otázky z jiných lekcí, což v určité malé míře dělá tak jako tak.

Náhodný výběr je tedy "náhodný", ale zdá se, že si program dělá poznámky o průběhu otázek a skladbu podle určitých pravidel řídí. Výsledkem je, že zkoušení vás nezačne nudit díky stereotipnosti a odpovědi se nenaučíte v pořadí, v jakém jdou za sebou. Přeci by jste nechtěli podvádět, že ne :-)



Pokud se cítíte dostatečně silní v dané lekci, můžete si spustit záznam testu s vyhodnocením. Ten ukáže nejen celkové hodnocení ale i konkrétní správné otázky a odpovědi. Ke spuštění slouží obě ikonky znázorňující seznam. Ta první test zapíná a jeho běh poznáte podle ikonky v dotazovacím poli. Ta druhá zobrazuje historii výsledků předešlých testů.


Učebnice gramatiky


je k dispozici jen pro angličtinu a němčinu, nicméně rozšiřuje tak možnosti Teacheru i jako lektora. Nejedná se o rozsáhlé povídání, ale k tomu program ani není určen. Stručné vysvětlení gramatiky s ukázkami použití naprosto postačuje k základnímu pochopení problému.




Nastavení a systémové ikonky


jsou ty poslední čtyři. Tedy nastavení, kde můžete vybrat jiný skin, komunikační jazyk, kolik otázek pro přepnutí do další lekce a zda přehrávat výslovnost automaticky. Tuto volbu jsem použil při učení nových slovíček. Nápověda popisuje ovládání programu stručně a jasně. Význam podtržítka a křížku je zřejmý - minimalizovat a ukončit aplikaci.




Informace o programu


nakonec. Systémové požadavky na vaše Pocket PC je Windows CE 3.0 a vyšší a procesor ARM (HP iPAQ h5550, h4150, h2210, h19xx, h39xx, h38xx ; Fujitsu-Siemens Pocket Loox 600, 610; Dell Axim, ASUS MyPal A600, A620; Toshiba e330; Eurotel Dataphone I,II; T-Mobile MDA I, II). Ceny shrnuje následující tabulka. Když si porovnám ceny kurzů a učebnic, zdá se mi to jako rozumná finanční investice. Pocket Teacher si můžete zakoupit u AH Mobile, který navíc dává 10% slevu při zakoupení Pocket Teacher + Pocket Translator pro stejný jazyk.



Pokud si chcete aplikaci vyzkoušet, stáhněte si demo přímo ze stránek firmy Aponia. Program část není nijak omezena, obsahuje jen dvě lekce z angličtiny.
reklama