Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Recenze Spb Weather

16.2.2005, Jarouš, recenze
Programů o počasí je pro PDA k dispozici celá řada. Na trhu jsou k dispozici formou samostatných programů nebo jako zásuvné doplňky do jiných programů. Spb Weather je možné provozovat jako samostatný program, ale současně je připraven k integraci do programu Spb Pocket Plus od verze 2,5. Co od programu můžeme očekávat a do jakého segmentu trhu míří? Jak se mu bude dařit u nás a bude tak jako jiné programy Spb Software House úspěšný a oblíbený?
Základní popis programu
  • K dispozici jsou čtyři režimy zobrazení předpovědi počasí na Today
  • Výběr z 10 skinů, testovaná verze osazena 5 skiny, možnost importu skinů v programu zajištěna
  • Možnost volby zdroje povětrnostních dat, testovaná verze má zatím 3 zdroje, další půjde přidat
  • Snadné nastavení programu z kontextového menu
  • Program je optimalizován, aby předpověď počasí pro jednu lokaci na 5 dnů nepřesáhla 400 bajtů
  • Možnost práce formou samostatného programu nebo jako součásti Spb Pocket Plus 2.5 a vyšší
  • Podpora VGA
  • Cena a zahájení prodeje: Program stojí 19,95 $ (asi bez VAT), download 1 MB, na zařízení 1,6 MB

Instalace


Instalační soubor umožňuje pouze EXE instalaci z PC, nejsou k dispozici žádné CAB soubory. Z úvodní obrazovky instalace je zajímavá zejména informace o snadné integraci programu do Spb Pocket Plus verze 2.5 a vyšší, asi se máme v dohledné době na co těšit. Tradičně program nabídne instalaci trial či registrované verze a jak je u Spb obvyklé, instalace je zcela bezproblémová.




Nastavení


Spb Weather je program, který je možné provozovat pouze jako plugin na Today, nelze jej zatím spouštět z plochy poklepem na ikonu. Po instalaci se do nastavení dostaneme poklepem na ikonu v podobě kombinace sluníčka a jing-jang symbolu. Tento symbol je animovaný, při příjmu dat nakonfigurovaného programu jing-jang rotuje.



Poklepnutím na displej se otevře čistá záložka Cities, kde je možné zadat nové lokace, při dalších nastaveních je editovat či vymazat a případně přesouvat pořadí jejich zobrazení na Today.



Nabídka Country pravděpodobně obsahuje všechny státy světa, nás zajímá především Czech Republik. A máme zde prvé překvapení. V nabídce tuzemských lokací je uvedeno pouze 8 míst, informovaní ale vědí, že z naší republiky jsou do mezinárodních meterologických centrál odesílána data pro 30 tuzemských lokací, kterým byl přidělen mezinárodní identifikační kód. Tuzemské lokace včetně kódů je možné na stránkách ce4you vyhledat. Program umožňuje zadat některou z definovaných lokací, ale současně umožňuje v dalším nastavení zadat lokaci na základě mezinárodního kódu. Kladně je nutné hodnotit možnost zadání zobrazovaného názvu v češtině nebo zkráceného názvu v kolonce Name.



V kolonce Forecast je umožněna případná volba zdroje meterologických dat. Uvítal jsem možnost tohoto programu k otestování kvality zdrojů dat. Vyhledal jsem lokaci, která umožňuje volbu všech tří zdrojů, volba padla na Brno. Výsledek je při porovnání údajů více než překvapující. Brno 1 má zdroj Weather.com, Brno 2 Intellicast a Brno 3 GisMeteo. Předpověď jsem ověřil na více místech, nejméně přesná je předpověď GisMeteo, dle očekávání je nejspolehlivějším zdrojem pro naše území Weather.com. Trochu v popisu předbíhám, ale k testu přesnosti předpovědi pro Brno připojuji i náhled na statistiku přenesených dat, pro tarifní uživatele zajímavá informace. Při opakovaném testu jsem zjistil, že GisMeteo pravděpodobně nemá data pro Brno k dispozici (méně než 1 bajt přenesených dat), proto je uvedena zcela nesmyslná předpověď. Přesnější by jistě bylo předat informaci „žádná přesná data k dispozici“, než zveřejnit nějaký odhad ...



Přesuneme se na záložku Views. V kolonce Choose view je možnost nastavení zobrazení předpovědi na Today na 4, 5 či 7 dnů, resp. víceřádkové zobrazení, počet zobrazovaných řádků je možné zadat v Number of cities.



Testovaný program má možnost volby zobrazení ikon z pěti souborů v nabídce Choose skin. Jsou to uzavřené grafické soubory, tzn. že všechny ikony jsou uloženy jako jeden skin a jejich editace nebude pro experimentátory snadná. Ostatní programy o počasí většinou používají soubory, kde je uloženo 45 ikon (pro US předpovědi), resp. 48 ikon (mzn. klasifikace) v samostatných položkách. Tato forma umožňuje vložení souboru ikon dle vlastních vkusu. U testovaného programu byly k dispozici skiny 16/16 a 32/32, každý obsahuje soubor 31 denních a nočních ikon. Na stránkách Spb jsem se ale dočkal velice milého překvapení. Je zde již připravený program SpbWeatherSkinBuilder, který obsahuje VGA ikony 64/64 a který umožní i import dalších skinů. Je připraveno celkem 10 skinů, jsou prezentovány jejich náhledy, ale vzhledem k datu uvolnění programu pro veřejnost nebyly odkazy na jejich natažení v době testování programu funkční. Pečlivost přípravy je ale skutečně příkladná a komplexní.



V záložce Units se nastavuje zobrazení teploty, rychlosti větru a atmosférického tlaku.



Záložka Sync je určena pro nastavení připojení. Je zde k dispozici zapnutí připojení při vložení do kolébky, automatické připojení po přidání lokace a zapnutí připojení jen manuálně. Volbu automatického připojení lze nastavit v intervalu 5 minut, dále v rozmezí 1, 2 či 5 hodin, resp. jednou denně.



Poslední záložkou je Stats, kde je možné zobrazit objem přenesených dat za aktuální den, týden, měsíc a za celý program.



Program umožňuje změnu nastavení poklepem na ikonu jing-jang, následně se otevře podrobné nastavení (settings), nebo přidržením ťapátka na ploše, kdy je možné upravovat položky ovlivňující zobrazení na Today.



Po ťapnutí na Today, na ikonu některého dne, se zobrazí podrobná předpověď. Pokud se jedná o dnešní den či zítřek, tak je předpověď opravdu podrobná. Obsahuje údaje pro různé časy dne s uvedením teploty, vlhkosti, směru a rychlosti větru, charakter počasí je znázorněn ikonou. Podle zkušenosti z jiných programů o počasí je možné předpokládat, že budou zobrazovány i další podrobné údaje (tlak, rosný bod, UV index atd.), záleží jen na tom, zda jsou potřebná data u zdroje k dispozici, resp. zda jsou pro příslušné roční období uváděna. Pro další dny se kvantita zobrazovaných údajů logicky snižuje, tak podrobnou předpověď nemá zdroj dat k dispozici.




Závěrečné hodnocení


Programy o počasí jsou pro některé z nás zdrojem informací, pro jiné jsou určitou hračkou, resp. možností, jak se vyřádit v možnostech nastavování. Pro některé jsou absolutní zbytečností, o tom, jak je venku se mohou přesvědčit pohledem z okna. V mnoha případech nás i v dnešní době udivují možností okamžitého náhledu na počasí či dění na opačném konci světa (možnost satelitních snímků či náhledů web kamer). Kdo preferuje širokou paletu přehledně uspořádaných údajů a možnost náhledů na satelitní snímky, ten si vybere PocketWeather. Kdo preferuje líbivou grafiku a podrobné údaje, ten sáhne po WeatherPanelu. Kdo dá přednost stručnějším, ale přehledně uspořádaným údajům, pro toho je určen Spb Weather. Pokud použijeme stupnici ocenění 1 - 10, tak z hlediska oblíbenosti má 10 bodů PocketWeather, jen o kousek za ním s 9 body je WeatherPanel. Osobně se domnívám, že Spb Weather se bude na této stupnici pohybovat kolem 7 až 8 bodů.

+ snadné nastavení i ovládání
+ možnost volby zdroje informací
+ kvalitní podrobné textové informace pro dnešní den (nejlepší, co z programů o počasí znám)
+ pečlivé a čisté grafické zpracování

+/- možnost vložení dalších skinů, pokud budou placené, tak je to mínus

- omezený počet definovaných lokací pro ČR
- poměrně vysoká cena v porovnání k již dostupným programům
- není možnost zobrazení satelitních či radarových snímků
- instalace programu pouze exe souborem z PC.




Poznámky pod čarou


O oblíbenosti programů o počasí svědčí např. aktuální přehled srovnatelných programů z Handango:
  • PocketWeather, 5 050 instalací, cena 8 $, hodnocení 5*
  • WeatherToday, 5 226 instalací, cena 17 $, hodnocení 4,5*
  • WeatherPanel, 2 726 instalací, cena 13 $, hodnocení 4,5*
Pro ilustraci byly použity jak podklady z webu Spb, tak vlastní obrázky z průběhu testování.
reklama