Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Spb Time: kolik je hodin?

31.5.2004, eXEden, recenze
"Co je největší ztrátou času? Počítat hodiny." Tímto citátem, jehož autorem je Francois Rabelais, bych chtěl představit aplikaci od firmy Spb Softwarehouse s názvem Spb Time. Jedná se o aplikaci pro práci s časem ve všech možných variantách a způsobech použití, a to v naprosto jedinečném a oku lahodícím provedení.
Spb Time je opravdu univerzální a multifunkční aplikace, která hravě zvládá vše, co souvisí s časem. Spektrum využití je široké a začíná na obyčejných hodinách (digitální i analogové), pokračuje přes jednoduchý kalendář, světový čas, (multi)stopky, odpočítávání, budík a končí u spořiče obrazovky. Všechny zmíněné vlastnosti jsou navíc podpořeny bohatým nastavením a tak není problém přizpůsobit si vše k obrazu svému.


Základní vzhled


Aplikace je rozdělena do dvou základních módú, mezi kterými se lehce přepíná pomocí zeleného tlačítka clocks timers - mód hodin a mód stopek. Každý z těchto módů je ještě navíc členěn do funkčních celků a pomocí tohoto jednoduchého principu máme možnost ovládat najednou velké množství funkcí. Grafickému provedení není co vytknout a je jedním slovem nádherné, navíc podpořené možností instalace přídavných skinů, díky kterým se dá vzhled přizpůsobit a vylepšit.




Hodiny


Tento mód, jak již název napovídá, slouží pro zjišťování času (v analogové i digitální podobě) a také ke zjišťování času světového. Pomocí spodních záložek se můžeme přepínat mezi analogovými hodinami, digitálními hodinami s jednoduchým kalendářem a ukazatelem světového času. Veškeré zobrazení v tomto módu je možné po tapnutí kamkoliv na displej přepnout do celoobrazovkového režimu.






Analogové hodiny


Kromě zobrazení klasických hodin, umožňují zobrazit i budíky, jejichž správa se provádí jednak v nastavení ale i zde. Nastavený budík na hodinách snadno identifikujeme pomocí obrázku budíku (překvapivě) a po tapnutí na něj vyskočí průsvitné okno s možností smazání budíku či jeho editací (vše je patrné z obrázku). V přehledné formě tedy kromě zobrazení času dostáváme i informace o nastavených budících. Komu zobrazení budíků nevyhovuje, může si ho samozřejmě vypnout. O budících jako takových si řekneme něco ještě později.


Digitální hodiny


Stejně jako analogové hodiny i digitální zobrazují aktuální čas tentokrát ovšem v digitální podobě a navíc k tomu přidávají i kalendář. Kalendář je opravdu jednoduchý a zobrazuje výhradně aktuální měsíc s identifikací dnů v týdnu a se zvýrazněným aktuálním dnem. Kromě kalendáře zobrazuje stejně jako analogové hodiny nastavené budíky. Zobrazení budíků je v tomto režimu realizováno časovou osou po pravé straně a její zobrazení je možné (stejně jako zobrazení kalendáře nebo ubíhajících vteřin) vypnout.


Světový čas


Pro zobrazení aktuálního času v různých světových lokalitách, pro zobrazení dne/noci slouží třetí (a poslední) záložka v režimu hodin. Zobrazení je provedeno pomocí jednoduché mapy světa, na nichž jsou červenými body zvýrazněna výnamná světová města a přes niž probíhá polostín představující aktuální rozdělení dne a noci po celém světě. Zobrazení měst a dne/noci se dá samozřejmě vypnout. Po tapnutí na červený bod (představující světové město) vyskočí informační okno s názvem lokality a aktuálním časem. Světový čas může zobrazovat až 4 předdefinované a uživatelsky nastavitelné lokality ve zvláštních náhledových podoknech, což jistě lidé cestující a ti, kterým by hledání toho správného červeného bodu dalo práci. Po tapnutí na ikonku (známou pro tu stejnou funkci již z kombinace Pocket IE + Spb Pocket Plus) v levém dolním rohu se můžeme lehce přepnout do celoobrazovkého režimu, v němž je orientace po mapě snažší a navíc přibude možnost posouvat si mapu do všech směrů, neboť se celá na displej nevejde.


Stopky


Druhým módem jsou stopky a jak sám název napovídá, slouží pro měření času rozličnými způsoby - stopky, intervaly, odpočty apod. Pomocí spodních záložek se můžeme přepínat mezi jednoduchými stopkami, vícenásobným odpočítáváním času a vícenásobnými stopkami. Na rozdíl od předchozího módu nelze žádnou z daných funkcí přepnout do celoobrazovkého režimu. Obecnou vlastností stopek je možnost zaznamenávat neomezený počet mezičasů, které je posléze možné uložit do textového souboru.






Jednoduché stopky


Jednoduché stopky neslouží pro nic jiného, než pro stopování času. Žádná další funkce mu do vínku dána nebyla. Po levé straně se nachází 2 tlačítka, která ovládají stopky. Horní tlačítko slouží funkci start/stop a spodní reset/mezičas. Zaznamenané mezičasy můžeme sledovat v malém okně a přepnutím přes tlačítko popsaného listu papíru také v jednoduchém přehledu, ze kterého se dají všechny mezičasy uložit do souboru.


Vícenásobné stopky


Tato funkce je obdobou jednoduchých stopek ale zde rozšířená o možnost sledování až 6-ti různých údajů najednou, což může být výhodné pro menší závody apod. Ovládání zůstává stejné jako u jednoduchých stopek s tím rozdílem, že se nyní zobrazuje pouze poslední mezičas (z důvodů místa) a přes malé tlačítko šipky dolů se dostaneme opět do přehledu zaznamenaných mezičasů.


Vícenásobný odpočet


Vzhled a ovládání je stejné jako u vícenásobných stopek a funkce? Opačná ke stopkám tzn. že si nastavíte až 6 různých časových úseků a ty se budou odpočítávat. Nastavení úseků se provádí tapnutím na zvolený panel a je celkem bohaté. Umožňuje odpočet pojmenovat, nastavit dobu trvání (interval odpočtu) a po skončení odpočtu nastavit přehrání zvoleného zvuku se zvolenou hlasitostí a možností opakování. Co se týká práce se zvukem - standardně jsou podporovány formáty WAV, PCM a také MP3 (hlavně MP3 je ve spojení s budíky velice zajímavé). O nastavení odpočtu více poví následující obrázek.




Nastavení


Jak se stalo u produktů firmy Spb dobrým zvykem, nastavení je podrobné a přináší opět celou řadu voleb, díky kterým je možné si přizpůsobit vzhled a chování Spb Time ku obrazu svému. Nastavení probíhá v několika krocích po logicky členěných oblastí.








Nastavení vzhledu


Právě možnost vlastních skinů činí tuto aplikace ještě více zajímavou. Celkem 4 skiny jsou již součástí instalace Spb Time a další jsou ke stažení přímo na internetových stránkách věnovaných Spb Time. Pro zajímavost uvádím screenshot kresleného skinu.




Nastavení hodin


Uživatelské nastavení zobrazování kalendáře (u digitálních hodin) a budíků.


Nastavení budíků


Budíky jsou věc, kterou používá každý z nás asi denně. Díky chybě, která se vyskytuje u některých zařízení s Windows Mobile 2003, je možné budíky používat pouze omezeně (tzn. nevypínat PDA ručně, ale ponechat vše na operačním systému a nastavení automatického vypnutí), ale i tak je tato možnost výrazným přínosem a hlavně díky podpoře formátu MP3 ji bude využívat poměrně hodně lidí. Nastavení budíků je velice detailní. Můžeme si vybrat v jaké dny je budík aktivní (Po - Ne), v který čas bude budík spuštěn, jakou melodii (či obecně jakýkoliv zvuk) bude přehrávat, má-li se melodie opakovat, s jakou hlasitostí se bude melodie přehrávat a také jaký bude implicitní čas pro odložení zobrazeného upozornění (standardní upozornění známé např. z úkolů). Hlasitost je parametrizovatelná ve 3 krocích - Běžná, Maximální, Zesilující. Z vlastní zkušenosti nedoporučuji pro ranní buzení nastavovat hlasitost maximální - účinek bych přirovnal k ráně kladivem. Pokud nebudeme chtít budík smazat ale pouze dočasně zakázat, použijeme pro to zaškrtávací tlačítko Disabled. Jedinou výtku k budíkům bych měl v nemožnosti nastavit si různé časy pro různé dny. Takhle je nutné pro každý den definovat zvláštní budík a potřebujete-li např. vstávat každý den v jinou dobu, budete mít definováno celkem 5 budíků (ve zvláštních případech i 7).




Nastavení stopek


Při běhu stopek může být nežádoucí automatické vypnutí PDA nebo i samotného displeje a je-li potřeba přizpůsobit nastavení některé z těchto vlastností, provádí se takto zde.


Nastavení světového času


Jak jsem se již zmínil v popisu funkcionality světového času, je možné nadefinovat 4 referenční světová města, u kterých je možné sledovat aktuální čas bez nutnosti hledání na světové mapě. Definice těchto 4 referenčních měst se provádí na této záložce. Spb Time je vybaven opravdu rozsáhlou databází větších světových měst (Prahu a Brno nevyjímaje). Dalšími možnostmi nastavení světového času, je volba zobrazování/nezobrazování světových měst na mapě a také dne/noci.


Nastavení spořiče obrazovky


Pomocí tohoto nastavení je možné vdechnout život do jinak "nudně se vypínajícího" zařízení. Místo běžného automatického vypnutí se mohou, podle aktuálního skinu, zobrazit buď analogové nebo digitální hodiny anebo také světový čas. Samozřejmostí je také nastavení doby, za jakou se má spořič automaticky zobrazit. Ne vždy je však zobrazení spořiče žádoucí, neboť ne každá neaktivita je neaktivitou. Že nerozumíte? Uvedu příklad: použití PDA jako navigačního zařízení apod. V těchto případech by se mělo automaticky zabránit spuštění spořiče. Autoři zde zavedli něco jako podmíněné zakázání zobrazení a podmínkou zakázaní je seznam aplikací, při jejichž běhu nedojde k zobrazení spořiče obrazovky. Opět výborná vlastnost a je vidět, že autoři přemýšleli hlavou.




Základní údaje

  • Název aplikace: Spb Time
  • Testovaná verze: 1.0
  • Author: Spb Software House
  • Trial verze: 15 dní
  • Cena: US$ 9.95 :: Koupit @ PocketGear.com (sponzorský odkaz)
reklama