Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Recenze sluchátek Anycom BSH 100

22.3.2006, hrtak, recenze
Kapesní počítač v sobě spojuje velké množství funkcí – Internet, Word, Excel, Hry, Kalendář. Někdo své PDA ovšem používá i jako přehrávač – ať už hudby nebo filmů. To se samozřejmě neobejde bez kvalitního zvuku, nejčastěji reprodukovaného pomocí sluchátek. Ale znáte to – kablík se stále někam plete, po skončení poslechu pecky putují do kapsy, kde se zamotají. Co zkusit svobodu bez drátů? Technologie bluetooth nám to dovolí.
K BT sluchátkům jsem se dostal před dvěma měsíci, za tu dobu jsem si na ně zvykl, a ač profil A2DP se zdá být ještě v plenkách – nedám dnes na tento typ reprodukce hudby dopustit. Sluchátka jsem podrobil pořádnému otestování – se 3 typy PPC, PC a také mobilními telefony. O vše se s vámi nyní podělím – podíváme se malým okénkem do budoucnosti a uvidíme, že tam neexistují žádné dráty.




Zpracování


Konstrukce je taková, že týlní můstek jde směrem přes zadní část hlavy a na koncích jsou reproduktory. Ty se obtáčejí kolem ucha - problém může nastat u lidí s brýlemi, kdy se za ucho musejí vměstnat dvě „tyčky“, takže po nějaké době to opravdu může být nepříjemné. Ale co vám určitě nikdy vadit nebude, jsou vnitřky reproduktorů, doléhající na uši. Ty jsou vypolstrovány měkkým materiálem, lehce připomínajícím koženku, takže ani při delším poslechu se vám vnější strany uší neotlačí. Jinak jsou BSH 100 zpracovány ze standardní pevné umělé hmoty.

Zvláštností, kterou jsem u žádného jiného BT modelu neviděl, je možnost složení. Ta se provádí otočením koncových reproduktorů o cca 120 stupňů a přitlačením k sobě – tedy zalomením týlního můstku v polovině. Tento spoj nemá žádný odpor a dovoluje tedy i rozevření sluchátek podle velikosti hlavy. Malou nevýhodu spatřuji ve vypadávajícím kabelu. Ve spojovací části vede vnitřkem kablík, bohužel úchytky nejsou moc kvalitní, takže se kablík cpe ven, a je potřeba ho jednou za čas zatlačit dovnitř. Zde bych měl jednu z prvních výtek – už po cca měsíci se mi klouby držící reproduktory začaly „uvolňovat“. To znamená, že když je zvednu do vzduchu, tak nedrží ve složené poloze, ale mají tendenci se narovnávat (ach ta gravitace :o). Jinak skladnost chválím – ne vždy je vhodné nosit sluchátka na krku, a takto se dají jednoduše složit a strčit někam z dohledu.




V levém reproduktoru je umístěna vyndavací baterie – drží perfektně i při větším třesení hlavou. Pravý reproduktor je takové ovládací centrum sluchátek, ale k tomu až později. Na spodní hraně pravého sluchátka pak najdeme gumovou záslepku, která skrývá Mini USB konektor, do kterého můžete připojit buď nabíječku nebo zasunout přidaný mikrofon – skvělý nápad. Pokud mám klasické PDA, mikrofon nechám ležet doma v poličce a odlehčím si, pokud mám MDA/poslouchám z telefonu, mikrofon připojím a rovnou mám Stereo Hands-Free. Poslední věcí je indikační LED dioda – ta má dvě barvy – červenou a modrou. Modrá signalizuje zapnutí, červená nabíjení/slabou baterii (ovšem indikace není úplně ideální, slabá baterie se začne blikáním projevovat až chvíli předtím než dojde - to by určitě šlo vyřešit lépe). Pokud začne hudba přehrávat, blikání ustane. Zde si neodpustím poznámku, že výkon diody je možná zbytečně silný, zejména pokud je v okolí tma, tak blikání působí nepříjemně. Proto jsem na noc sluchátka vždy něčím zakrýval :o).




Výdrž, ovládání a tak


Jak jsem již zmínil, nabíjení probíhá pomocí miniUSB, což je perfektní věc, zejména pokud máte i PDA s mini USB konektorem – stačí s sebou nosit jen jednu nabíječku… Tedy pokud ji budete potřebovat – sluchátka mají opravdu, ale opravdu extrémní výdrž. Při dost aktivním využívání (poslech hudby cca 3hod denně a nějaký ten hovor, většinou zapnutý pohotovostní stav) stačilo sluchátka nabíjet jednou týdně a nestalo se mi, že bych zůstal „na suchu“. Kéž by tak vydrželo i PDA, je škoda, že si člověk stále musí hlídat kolik baterie ještě v PDAčku zbývá. V tom mají samostatné MP3 přehrávače velkou výhodu. To, že mikrofon není umístěn napevno, má ale za důsledek to, že má dost velkou tendenci se kývat do stran (ale toho, že by samovolně vypadl se nebojím). Navíc se mi čas od času stane, že se svrchní plasty mikrofonu začnou rozjíždět a je potřeba je zacvaknout zpět do sebe.

Ovládání je jednoduché - na pravé straně se nacházejí tlačítka, dvě na přidávání zvuku na horním a dolním boku (při podržení vás ve WinMediaPlayeru posunou na další skladbu) a potom menší tlačítko sloužící k zapnutí/vypnutí při podržení a k zastavení/ukončení hovoru při stisknutí. Větší tlačítko (MFB) funguje jako play/pause/přijmutí hovoru. Podle diskuse se ale může stát, že MFB tlačítko ve sluchátku trošku „lítá“ a vydává cvakání. Těžko říct, asi to bude kus od kusu, já s tímto problém neměl. Ovládání je tedy vcelku intuitivní, ovšem pro složitější operace je nakonec stejně nutné PDAčko vytáhnout a v přehrávači si vše upravit podle svého gusta.




Ale dost teorie, dejme se do práce – spárování proběhne tak, že sluchátka zapneme ve vyhledávacím módu (stisknout horní tlačítko zvuku + power), na PDA vyhledat a zadat kód ke spárování – 0000. Sluchátka by se měla nahlásit jako Anycom Stereo Headset. Podle výrobce by sluchátka měla najednou zvládat spárovaní až s 10 zařízeními. Nyní už vše závisí jen a pouze na BT stacku, který má vaše zařízení.

S dosahem jsem spokojen – ve volném prostoru jde k 10m, v panelovém domě jednu stěnu zvládne také bez zaváhání, se dvěma už jsou trochu problémy a občas se zvuk cukne (zde mluvím o nativním A2DP). Vhodné to je při telefonování, kdy se telefon/MDA nabíjí a vy máte možnost volného pohybu po bytě. O telefonování se musím zmínit hlouběji – je to jedním slovem luxus, druhou stranu slyšíte do obou uší bez toho, aby vás rušil okolní hluk. To má ovšem tu nevýhodu, že člověk začíná instinktivně řvát, když má nastavenou hlasitost vysoko. Slyšitelnost na druhé straně je také dobrá, jen když jsem mluvil tišeji, tak bylo nutné trošku přitlačit mikrofon ke tváři. Zvonění je celkem nenápadné a dost tiché, škoda jen, že nejde přenastavit/není použito zvonění z telefonu. Přerušení přehrávání hudby při příchozím hovoru je samozřejmostí. Kvalita přehrávání hudby je výborná, podle mých zkušeností vše závisí spíše na tom, jakou krabičku použijete jako přehrávač. Celkově jsem byl spokojen, za ideálních podmínek mi hudba zněla tak, jak má, basy i výšky dobré, ve středech je to už bohužel horší. V nejhorším vypomůže ekvalizér. A nyní se podíváme, jak sluchátka pracují s vybranými zařízeními.




MDA2


První na řadě tu máme starší model MDA2, který standardně A2DP profil nepodporuje, a proto je potřeba ho tam dodatečně dostat. Možnosti jsou dvě a liší se podle použité verze OS. Pokud máte WM2003SE, je možné doinstalovat Widcomm BT Stack s plnou podporou A2DP, tedy že všechny zvuky jsou posílány do sluchátek. Toto řešení je asi ideální - pokud vaše PDA podporuje Widcomm Stack (alespoň verze vyšší 1,50), jste za vodou a můžete si sluchátka bez obav koupit.

Pokud používáte MDA2 s WM5 a nebo máte MDA Compact, musíte nainstalovat toto rozšíření od Cambridge Silicon Radia. To supluje A2DP profil tím, že streamuje hudbu (pouze) z Windows Media Playeru do sluchátek. Nutno podotknout, že je to dost velký kompromis, hudba se občas zatrhává (vhodné je ještě zvýšit výkon procesoru na 530Mhz), a navíc dosah není moc dobrý, někdy vadí i to, že je MDA v kapse u kalhot.





MDA 3


MDA3 je vybavena Widcomm BT Stackem, oproti MDA2 má tedy plnou podporu A2DP a umožňuje použití veškerých přehrávačů. V základním nastavení ovšem také nefunguje a proto je potřeba nejprve nahrát tento soubor. Kvalita hudby je dobrá, v nejhorším opět pomůže přetaktování.




MDA Vario


Oficiální ROM pro MDA Vario prozatím A2DP nepodporují. Ovšem na xda-developers se objevila testovací ROM od Q-teku, která již obsahuje AKU-2. Ačkoliv má Vario jen 200Mhz CPU, výkon mi přišel vyšší než u MDA2 – hudba nebyla vůbec trhaná, a to ani když jsem pustil více aplikací (ICQ, IE…), hudba běží plynule i pod poněkud hardwarově náročnějším PocketMusicem. Sledování videa je také pohodlné – testoval jsem přehrávač TCPMP a zvuk i obraz běžel dobře i při základním taktu (video převedené v PocketDivxEncoderu v rozlišení 320x240). Problém někdy nastával u rychlejších scén, ale to by mělo vyřešit lehké přetaktování. Dosah perfektní, s přehráváním na Variu jsem opravdu spokojen.




A ti další


A jak si sluchátka vedla s jinými zařízeními? Vyzkoušel jsem je s high-endovou Nokií N70 a byl jsem zklamán – hudba v podobě Nokie je opravdu příšerná – nevím, jestli to bylo samotným zařízením nebo základním přehrávačem hudby, ale děs a bída – jako kdyby šla hudba z nějakého trychtýře. Ovšem zvládnutí A2DP na jedničku – bez trhaní, super dosah, takhle kdyby to vypadalo i na našich PPC. U SonyEricsson K750i byl problém, rozchodili jsme pouze HandsFree profil, což je vzhledem k faktu, že se dají použít paměťové karty, celkem škoda.

V PC používám BT modul Gigabyte s BT Stackem BlueSoleil. Vše funguje korektně, podporovány jsou profily HeadSet a AudioVideo (tedy název pro A2DP v BlueSoleil stacku). Zvuk je čistý, bez jediného kousnutí. Sluchátka jdou použít například se skypem pro internetovou telefonii. Výhoda je v tom, že při volání nejste připoutáni drátem k počítači, ale můžete se pohybovat po (blízkém) okolí a provádět i jinou činnost :o). Problém byl jen v tom, že sluchátka jsem vždy musel zapnout ve vyhledávacím módu, jinak se nebyl počítač schopen připojit.




A jsme u konce


Ke sluchátkům existuje i příslušenství – jmenuje se Anycom BSH100 kit a obsahuje:
  • 2 náhradní baterie
  • externí nabíječku
  • neoprénové pouzdro

Cena tohoto kitu by měla být zhruba 1500 Kč vč. DPH. Škoda, že se pouzdro nedá sehnat samotné, další baterie mi při výdrži té základní přijdou zbytečné. Stále se pokouším najít nějaké alternativní pouzdro a v obchodech často okukuji pouzdra pro fotoaparáty, ale zatím mé hledání bylo neúspěšné.

Nakonec už zbývá uvést cenu, za kterou si tato sluchátka můžete pořídit. A ta bohužel není nikterak nízká – zaplatíte zhruba 2 500 Kč vč. DPH. Pokud se pro sluchátka Anycom rozhodnete, rozhodně nebudete koupě litovat – pokud tedy nepovažujete Koss Porta Pro za úplné minimum pro poslech :o). Uvidíme co za pár let, s nástupem BT 2.0 a větším rozšířením A2DP profilu se nabídka určitě rozšíří.
reklama