reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
TV Freak  |  Svět audia

Samsung TouchWiz: uživatelské rozhraní a přehled aplikací

, , recenze
Samsung TouchWiz: uživatelské rozhraní a přehled aplikací
Společnost Samsung, stejně jako většina ostatních výrobců mobilních zařízení se systémem Windows Mobile, výrazně zapracovala na vzhledu i užitnosti základního systému od Microsoftu. Své řešení nazvala Samsung TouchWiz.
Samsung TouchWiz: uživatelské rozhraní a přehled aplikací

TouchWiz - panel pro obrazovku Dnes v režimu "Práce"


Pro profesionální a kancelářské využití ale není první režim ideální, proto pro nás v Samsungu připravili i panel pro obrazovku Dnes v pracovním režimu. V tomto režimu jsou všechny moduly, kterých máme k dispozici hned 14, zobrazené v jednom sloupečku pod sebou. Pokud je jich tolik, že se nám nevejdou na jednu obrazovku, tažením prstu nahoru nebo dolů můžeme sloupcem plynule posouvat a rychle si tak požadovanou informaci najít.Aby se zachovaly přiměřené rozměry každého modulu při poskytnutí co největšího množství informací, mají některé z nich možnost stránkovat obsahem tažením prstu doleva nebo doprava. Většina z modulů je také aktivní, tedy reaguje na jednoduchý nebo dlouhý dotek. Jednoduché tapnutí například spustí aplikaci nebo otevře program pro psaní SMS zpráv. Dlouhý stisk zobrazí kontextovou nabídku, takže například po dlouhém tapnutí na fotku máte možnost výběru mezi voláním, posláním zprávy nebo odstraněním jedince z oblíbených kontaktů.Silnou stránkou celého rozhraní TouchWiz je naprostá volnost v přizpůsobení. Stačí tapnout na tlačítko Upravit a na levém okraji displeje se zobrazí nabídková lišta s dosud nepoužitými moduly. Tažením prstu z- a nebo na lištu upravujete jejich počet, přetažením modulu nahoru nebo dolů pak měníte i jejich pořadí. Vše je velmi intuitivní a pokud mohu soudit, tak i zcela funkční.Nyní si představíme jednotlivé moduly podrobně, ty jednodušší ve skupinách, ty sofistikovanější jednotlivě.


Moduly Čas, Oznámení a Hledání


Jak asi tušíte, modul Čas slouží výhradně k zobrazení informací o aktuálním datu i času. Tapnutím na odpovídající část modulu pak vyvoláte buď Dotykový kalendář, nebo aplikaci Hodiny pro nastavení hodin, budíku a dalších informací týkajících se času. Oznámení je jednoduchý modul informující o počtu zmeškaných hovorů a nepřečtených SMS zpráv a emailů. Tapnutím na příslušnou ikonku se zobrazí seznam zmeškaných hovorů, respektive seznam doručených SMS zpráv a emailů. A Hledání je vlastně jen jednoduchý formulářový prvek, který po zadání hledaného výrazu a tapnutí na ikonku lupy spustí mobilní Operu a zobrazí výsledky vyhledávání na serveru Google.
Modul Kontakty s fotografií


Pro rychlou volbu svých nejčastěji používaných kontaktů je k dispozici modul Kontakty s fotografií, kde máte možnost umístit až 10 svých známých nebo obchodních partnerů s přiřazenou fotografií. Těm pak můžete rychle zavolat nebo poslat zprávu dlouhým tapnutím a výběrem z odpovídající nabídky, nebo si jednoduchým tapnutím zobrazit kompletní kontaktní kartu uživatele a najít tu informaci, kterou potřebujete.
Modul Schůzky


V tomto modulu máte přehledně zobrazené nadcházející schůzky, bohužel pouze pro jediný, aktuální den; minimálně jeden den dopředu by byl praktický. V seznamu je vidět začátek schůzky a její jméno. Tapnutím na schůzku si zobrazíte detaily, dlouhé tapnutí na schůzku vyvolá jednoduchou nabídku s možností odeslat ji jako vCard, odstranit ji a nebo vytvořit schůzku novou.
Modul Email a Zpráva


Moduly Email a Zpráva jsou funkčně naprosto identické, první se pouze věnuje emailům, druhý SMS a MMS zprávám. Na obrazovce Dnes vidíte pouze nepřečtené položky, pokud jich je víc než 3, je možné mezi nimi stránkovat pohybem prstu do strany. Krátké tapnutí na položku zobrazí email nebo zprávu v příslušné aplikaci, dlouhý stisk nabídne možnost rychle položku smazat.
Modul Zkratky a Nastavení


Zkratky jsou jednoduše zástupci pro rychlé spuštění aplikací. Je jich k dispozici hned 12 a samozřejmě si je můžete měnit tak, jak potřebujete. Podobně jednoduchý je i modul pro rychlou změnu stavu komunikačních modulů (telefon, Bluetooth, WiFi a režim letadlo), zapnutí a vypnutí vibrací, a pak ještě jedna ikonka, kterou si popíšeme v následujícím odstavci. Trochu překvapivě není k dispozici nějaká rozšířená volba na dlouhý stisk, jednotlivé režimy se skutečně dají jen zapnout a nebo vypnout.Poslední ikonka je určená pro zapnutí funkce zobrazení nabídky pro vytvoření nové zprávy, emailu, schůzky, poznámky nebo vyhledávacího formuláře automaticky po vysunutí QWERTY klávesnice. Tapnutím například na tlačítko Zpráva se automaticky vytvoří nová SMSka, což bezesporu šetří čas.
Modul Zdroj RSS


Ani příznivci novinek a aktuálních informací ve formě RSS kanálů nepřijdou zkrátka, protože pro ně je v rozhraní TouchWiz pro obrazovku Dnes připraven jednoduchý modul spolupracující se sofistikovanou čtečkou kanálů, která je v zařízení předinstalována. Nejnovější informace z oblíbených zdrojů tak můžete mít vždy na očích a pokud vás něco zaujme, tapnutím se o tom dozvíte víc. Kompletní čtečka RSS kanálů je pak na dosah jednoho tapnutí.
Modul Světové hodiny a Poznámka


Pokud z nějakého důvodu potřebujete často znát přesný čas někde jinde na zeměkouli, potěší vás modul Světové hodiny. V něm si můžete ze seznamu řazeném jak podle abecedy, tak podle časových pásem, vybrat dvě města a aktuální čas v nich. Pro rychlé poznamenání krátkých poznámek je k dispozici modul nazvaný Poznámka.Pro někoho trochu matoucí může být jeho spolupráce se speciální aplikací nazvanou Chytré poznámky a nikoliv s nativními Poznámkami od Microsoftu, které si snadno můžete i synchronizovat se stolním počítačem, ale to je nutné brát jako vlastnost. Tapnutím na poznámku si ji otevřete k editaci, dlouhé tapnutí vyvolá nabídku s možností mazání nebo vytvoření poznámky nové.


Modul Síť a Úkoly


A jdeme do finále. Modul Síť je jen naprosto základní informativní panel zobrazující pouze jméno operátora, ke kterému jste právě zaregistrováni do sítě. Modul není nijak aktivní, jen tiše informuje. To modul poslední, nazvaný Úkoly a spolupracující se systémovou databází úkolů, by měl být mnohem sofistikovanější, ovšem osobně se mi nepovedlo žádný úkol přemluvit k tomu, aby se na obrazovce objevil...A tím máme hlavní panel pro obrazovku Dnes v režimu Práce popsaný úplně.