Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Samsung TouchWiz: uživatelské rozhraní a přehled aplikací

23.10.2009, Pavel Koza, recenze
Společnost Samsung, stejně jako většina ostatních výrobců mobilních zařízení se systémem Windows Mobile, výrazně zapracovala na vzhledu i užitnosti základního systému od Microsoftu. Své řešení nazvala Samsung TouchWiz.

Další aplikace od Samsungu - multimédia a zábava


V druhé části přehledu aplikací od Samsungu si představíme multimediální aplikace. I když bylo testované zařízení OmniaPRO B7610 určeno pro Business segment trhu, přesto nabízí multimediální schopnosti takové kvality, že by mu ostatní mohli závidět.


Touch Player


Samsung si velmi zakládá na multimediálních schopnostech svých zařízení. Jako jeden z mála výrobců nabízí přímou podporu pro přehrávání filmů ve formátech DivX i XviD, takže bez další aplikace přehrajete skoro vše. Aplikace Touch Player se skládá ze dvou částí - knihovny s databází audio i video souborů a samotného přehrávače souborů.



Po prvním spuštění se nejdříve aktualizuje knihovna, aby aplikace věděla, kde jsou na zařízení jaké soubory a co nabízet uživateli k přehrávání. Aktualizaci knihovny bude nutné provádět pravidelně, aby její obsah odpovídal obsahu zařízení. Obsah knihovny je rozdělen do čtyř záložek. V první záložce je zobrazen seznam jednotlivých hudebních souborů, v druhé záložce je seznam hudebních alb, ve třetí záložce je seznam skladeb rozdělen podle interpretů a ve čtvrté záložce je seznam filmů a videí. Poslední záložka je určena pro uživatelsky vytvořené seznamy skladeb nebo videí.



Samotný přehrávač nabízí klasické funkce jako je posun vpřed či vzad, pozastavení reprodukce či pohodlnou změnu hlasitosti. Nechybí ani možnost seznamy skladeb různě promíchávat či opakovat. Speciální funkcí je možnost krokově zvýšit nebo snížit rychlost přehrávání, případně přehrát přes funkci Connected Home. Při přehrávání se pak displej automaticky natáčí podle toho, jak zařízení nakloníte.



Samostatnou kapitolu si zaslouží dvě možnosti, jak vylepšit zvuk posílaný do sluchátek. První technologií je DNSe (Digital Natural Sound engine), což je technologie pro zpracování a úpravu zvuku tak, aby co nejvěrněji simuloval zvuk v reálném prostředí. K dispozici je celkem 11 přednastavených režimů klasickým rockem nebo jazzem počínaje a simulací koncertního sálu konče. Druhou možností vylepšení zvuku je implementace technologií SRS WOW HD a SRS CS-HP. První jmenovaná nabízí sytější zvukový projev, druhá je zaměřená na poskytnutí prostorového dojmu i u klasické stereo nahrávky.



Z čistě uživatelského hlediska se dá litovat snad jen absenci podpory titulků, jinak je Touch Player pro přehrávání naprosto vhodný nástroj.


Přehrávač datových proudů (ArcSoft Streaming Player v2.5.15.43)


Pod tímto trochu kostrbatým názvem se skrývá aplikace pro přehrávání streamovaných videí a televizí přímo z Internetu s využitím protokolu RTSP. Umožňuje zvětšit obraz či přehrávat video roztažené přes celou obrazovku, vzhledem ke kvalitě a velmi silné kompresi videa určeného pro mobilní zařízení to ale není žádný velký zážitek. Mimo jiné se pomocí této aplikace přehrávají videa z mobilní verze servery YouTube.


Digitální rámeček


Aplikace Digitální rámeček je určena pro ty, kteří chtějí mít na stole nějakou praktickou ozdobu. Pokud je zařízení připojeno ke zdroji elektrické energie, budou se na displeji promítat fotografie ze zvolené složky, dle chuti případně podbarvené doprovodnou melodií.



Zároveň se ale na displeji zobrazují doplňkové informace jako je přesný čas či kalendář, počty zmeškaných hovorů a nepřečtených zpráv, stav nabití baterie a další.


FM Radio


Pro někoho nezbytný doplněk moderního mobilního telefonu, pro jiného zbytečnost. To je integrované FM rádio, které je ovládané aplikací nazvanou prostě FM Radio. Po prvním spuštění se automaticky projde frekvenční rozsah 87,5 - 108 MHz a přednastaví se nalezené stanice. Mezi předvolenými stanicemi, kterých může být až 12, pak můžete jednoduše přepínat.



Mezi další funkce rádia patří možnost vypnout reprodukci nebo přesměrovat výstup ze sluchátek do hlasitého reproduktoru a zpět. Zajímavostí je pak možnost záznamu reprodukce do souboru, takže si například můžete nahrát oblíbenou písničku.


Connected Home


Aplikace Connected home umožňuje sdílení mediálních souborů mezi zařízeními v domácnosti. K souborům můžete přistupovat a přehrávat je ze zařízení, která podporují normu Digital Living Network Alliance (DLNA). Výhodou by mělo být snadné nastavení, v praxi je ale přeci jen znát jisté porodní bolesti. V principu se ale koncept ukázal jako funkční a myšlenka, že mám doma nějaký malý server se spoustou multimediálních souborů, ke kterým můžu přistupovat s libovolným zařízením, se pomalu stává realitou.



Celá aplikace Connected Home je skutečně zajímavá a pokud bude někdy čas, stojí za samostatný článek. Protože pokud si nakonfigurujete domácí zařízení správně, bude komunikace mezi nimi jedna radost.
reklama