Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Resco Audio Recorder: silný nástroj pro záznam zvuku

30.8.2004, váňa, recenze
Firma RESCO, která je známá tvorbou kvalitního software, vydala v tomto měsíci novou verzi svého programu pro záznam zvukových stop - Resco Audio Recorder verze 3.0. Předchozí verze programu patřily vždy mezi nejlepší ve své kategorii a podle prvních zkušeností s novou verzí by tomu nemělo být jinak. Co všechno nám nabízí se Vám pokusím popsat v této recenzi.
Resco Audio Recorder je bezesporu užitečná aplikace pro záznam zvukových stop. Ocení ji především uživatelé PDA, kteří potřebují zaznamenat průběh obchodních jednání, hlasové poznámky, dialogy apod


Všeobecně k záznamu zvuku


Před zahájením práce a Audio Recorderem je třeba zvážit, co budeme zaznamenávat (řeč nebo hudbu) a v jaké kvalitě. Obecně platí, čím vyšší kvalita nahrávky, tím vyšší nároky na paměť. Resco Audio Recorder podporuje vzorkovací kmitočty 8000 Hz, 11025 Hz, 12000 Hz, 16000 Hz, 22050 Hz, 24000 Hz, 32000 Hz a 44100 Hz. (ovšem ne každý kodek podporuje všechny kmitočty). Lidská řeč sestává ze zvuků, které zahrnují kmitočty nízké a střední, není proto potřeba pro její nahrávání nastavovat hodnotu vyšší než 22050 Hz (doporučuje se dokonce jen 11025 Hz). Naopak hudba zahrnuje všechny kmitočty, proto ideální nastavení pro její nahrávání je 44100 Hz. Nejvyšší kmitočet však vyžaduje vyšší nároky na paměť a vyšší zatížení CPU. Audio Recorder podporuje pět kodeků pro kompresi a dekompresi zvuku, které si zde alespoň v základě popíšeme:
  • WAW – jediný dekomprimovaný zvukový formát. Má nejvyšší záznamovou kvalitu, ale spotřebuje nejvíce paměťového prostoru. Dá se využít pro záznam v prostředí s nekvalitním zvukovým zdrojem, kde by výsledek záznamu mohla komprese výrazně zkreslit./a>
  • MP3 – pravděpodobně nejrozšířenější kodek, který je dobrým kompromisem mezi kvalitou záznamu a nároky na paměť .
  • OGG VORBIS – kodek podobný MP3. Kvalita záznamu je vyšší, ovšem za cenu vyššího zatížení CPU. Hodí se k nahrávání hudby.
  • SPEEX – kodek vyvinutý speciálně pro záznam řeči. Spotřebovává neuvěřitelně malé množství paměti a dovoluje zaznamenání desítek (až stovek) hodin řečí na běžných paměťových kartách.
  • RAF – kodek, který na základě ADPCN algoritmu, upravila firma Resco (Resco Audio Format) pro vlastní potřeby. Jeho schopností je přizpůsobit se hlasitosti zaznamenávaného zvuku. Hodí se pro záznam zvuku na PDA se slabšími procesory.

Ale dosti bylo teorie, přejdeme k samotné aplikaci a jejímu použití.


Instalace


Instalace z desktopu je typická a intuitivní, v jejím průběhu se nevyskytl žádný problém. Současně se nainstaluje i desktopová část aplikace, o které se zmíníme později




Popis aplikace


Program Resco Audio Recorder umožňuje záznam a přehrávání zvukových souborů ve formátech WAW, MP3, OGG VORBIS, RAF a SPEEX, při široké škále možností nastavení. Nahrané zvukové stopy lze upravovat vestavěným editorem (stříhat, spojovat, ukládat), lze vytvářet a upravovat playlisty, pro šetření baterie lze vypnout display. Po spuštění programu se objeví základní obrazovka, která je rozdělena na dvě části. V horní části je umístěn panel s ovládacími prvky a zobrazením údajů (doba a název nahrávky, použitý kodek, umístění souboru), ve dolní časti (podle výběru ze spodní lišty) playlist, nastavení funkce VAS (nastavení úrovně hlasitosti pro zahájení nahrávání) a regulace zvuku nebo ovládání editoru zvukových stop.(Popis ovládacích tlačítek je velmi podrobně popsán v Helpu, případně v manuálu aplikace ve formátu PDF, který je ke stažení zde.






Nastavení a nahrávání


Pro záznam zvuku je důležité nastavení (jak jsme si popsali výše) Nastavení provedeme v záložce Tools/Setting. K dispozici je pět základních nastavení, pokud Vám nevyhovuje žádné, máte možnost vlastního nastavení vzorkovacích kmitočtů a kodeků v záložce (Tools/Settings/Recording/Change) včetně jeho otestování. V záložce General nastavíme použití funkce VAS a displeje, v záložce Files adresář pro nahrávky, jméno nahrávky apod. V záložce Butons přiřadíme funkce nahrávání hardwarovým tlačítkům (mimochodem, pro mě jedno z nejdůležitějších nastavení), v záložce Association můžeme asociovat Audio Recorder s jednotlivými formáty. V poslední záložce Codecs jsou zobrazeny nainstalované kodeky. Záložku PDAudio jsem záměrně vynechal, k této funkci se vrátíme později.







Nyní zbývá jediné, spustit nahrávání buď hardwarovým tlačítkem nebo tapnutím na příslušné tlačítko v ovládacím panelu.

Nahrávání zvuku lze samozřejmě automatizovat
  • Časovým nastavením
  • Použitím funkce VAS

Časové nastavení najdeme v záložce Tools/Sheduler, popis není nutný, nastavení je patrné ze screenshotů



Funce VAS (systém aktivace hlasem) kontroluje hlasitost zaznamenávaného zvuku. Podle situace nastavíme hodnotu hlasitosti a spustíme nahrávání (HW tlačítkem, nebo na ovládacím panelu). Jakmile hlasitost překročí nastavenou hodnotu, VAS aktivuje nahrávání. Při poklesu pod nastavenou úroveň se po několika sekundách nahrávání pozastaví (nezastaví) a systém čeká do doby, než je překročena nastavená úroveň. Díky této funkci dokážeme ušetřit spoustu místa na paměťových médiích při nahrávání např. přednášek. Jedinou perličkou je, že panel VAS musí být viditelný, aby tato VAS byl funkční. Pokud chcete, aby fungoval vždy, je třeba nastavit v záložce Tools/Settings/General.(screenshoty viz výše)

Pro porovnání velikostí a kvality nahrávek jsem provedl několik krátkých testů, pro každý kodek, cca 7 sekund, pro všechny kodeky vzorkovací frekvence 22050 Hz (vyjma kodeku SPEEX, který ji neobsahuje, zde byla použita frekvence 16000 Hz). Výsledky si můžete porovnat v přiložených souborech.


Editor zvukových stop


V editoru můžeme naše nahrávky podle potřeby sestříhat a vytvořit konečný soubor. Editor je velmi jednoduchý, spustíme nahrávku, kterou potřebujeme upravit. Tlačítkem START označíme začátek zachytávání, stejným tlačítkem (na kterém se objeví END) zachytávání ukončíme. Takto si připravíme části nahrávky, které pak lehce spojíme tlačítkem + . Pokud chceme některé zachycené stopy smazat, použijeme X. Spojené stopy uložíme tlačítkem s vyobrazením diskety. Jednoduché a použitelné při dlouhých nahrávkách, zejména pro odstranění „hluchých míst“.






Práce s playlisty


Audio Recorder nabízí možnost pohodlného přehrávání zvukových stop za použití playlistů. Vytváření a editování playlistů je stejně jednoduché jako jiné funkce Audio Recorderu






PDAudio


PDAudio je projet firmy Core Sound. Jedná se o zvukovou kartu ve formátu CompactFlash typ I. osazenou S/PDIF rozhraním s optickým a koaxiálním vstupem, která umožňuje nahrávání v kvalitě HiFi. Připojit k ní lze mikrofony, zesilovače, CD přehrávače apod.přes 3,5 mm JACK. Pro nahrávání je zapotřebí software a jedním z nich je právě Resco Audio Recorder. Nastavování v záložce ToosSettingPodrobnosti vč. technické specifikace naleznete na této stránce. Core Sound






Desktopová část Audio Recorderu


Desktopová část aplikace slouží v podstatě jako konvertor formátů používaných Audio Recorderem mezi sebou. Můžeme tedy převádět např. nahrané MP3 do WAV, apod. V aplikaci vybereme soubory, které chceme konvertovat, vybereme cílový formát a cílový adresář a spustíme EXPORT.



reklama