Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Prvních 60 minut se zařízením Toshiba TG01

12.10.2009, Pavel Koza, preview
Když se před mnoha měsíci začalo proslýchat, že Toshiba chystá zařízení s gigahertzovým procesorem Qualcomm Snapdragon, obrovským WVGA displejem s úhlopříčkou 4,1 palce a stylově tenkým tělem, o vlas tenčím než 1 centimetr, jen málokterý příznivec mobilních zařízení zůstal v klidu.

Parametry zařízení


Vzhledem k použitému procesoru Qualcomm QSD8250 Snapdragon s taktem na 1 GHz není divu, že parametry a celkový výkon zařízení jsou velmi silnými vlastnostmi Toshiby. Procesoru, který nabízí i pokročilé možnosti nastavení spotřeby, sekundují 512 MB FlashROM paměti a 256 MB klasické RAM. I když na otestování výkonu by bylo potřeba mnohem, mnohem více času, první dojmy jsou prostě výborné a už dlouho jsem neměl v ruce zařízení s takto rychlými odezvami.





Na obrovském dotykovém displeji s rozlišením 480 x 800 bodů je zábavou sledovat filmy a seriály, zařízení velmi dobře poslouží i jako multimediální přehrávač. Díky přebytku výkonu i předinstalovanému přehrávači CorePlayer není problémem přehrávat libovolné DivX nebo XviD filmy a orientační benchmark videa ve vysokém rozlišení (960×540 bodů a datový tok přes 2 Mbps) ukázal vynikajících 125%; klasický film v klasickém rozlišení zvládá Toshiba levou zadní. Na druhou stranu HD režim 1280 x 720 bodů s datovým tokem kolem 5 Mbps už byl nad jeho síly, ovšem CorePlayer se zdá býti zatím pro tento typ procesoru neoptimalizovaný, takže uvidíme, jestli se to v budoucnu zlepší. Displej samotný je velmi citlivý, barvy jsou jasné, jinými slovy se prostě povedl.





Dnes už nikoho nepřekvapí vynikající komunikační vlastnosti. Čtyřpásmový telefonní modul, třípásmový 3G modul, podpora HSDPA až do rychlosti 7,2 Mbps a HSUPA do rychlosti 2 Mbps vám nějaký ten pátek vydrží, obzvlášť pokud se pohybujete v našem, lehce zatuchlém prostředí tří operátorů. K tomu si můžete přičíst Bluetooth 2.0 s podporou EDR a A2DP se základní ovládací utilitkou od Microsoftu, WiFi modul typu b/g s propracovanou utilitkou od Toshiby, navíc ještě vymazlený USB port, který umí fungovat nejen jako Mass Storage, ale i v již představeném režimu USB Host a nakonec i GPS modul pro navigaci, a máte komunikačního siláka, který se domluví skoro všude, se vším a se všemi.





Trochu otazník zůstává nad výdrží zařízení. Lithium-Ionová baterie s kapacitou vzbuzuje trochu obavy, že vzdalovat se na delší dobu od zdroje elektrické energie nemusí dopadnou zrovna dvakrát dobře. Protože je ale procesor Qualcomm Snapdragon dosud pole neorané a neprozkoumané, necháme si soudy o skutečné výdrži až na případnou recenzi. Během krátkého testování neubývala energie zrovna raketově, takže jistý optimismus je na místě.





Pro fotografy je v zařízení integrovaný i třímegapixelový digitální fotoaparát s automatickým ostřením schopný pořizovat JPEG fotografie v maximální rozlišení 2048 x 1536 bodů nebo video ve formátu 3GP nebo MP4 až v rozlišení 640 x 480 bodů. Potěšující je extra tlačítko určené ke spouštění aplikace nebo samotnému focení, rovněž aplikace samotná není špatná, i když kvality aplikací na konkurenčních zařízeních od HTC nebo Samsungu nedosahuje. Můžete si zvolit zda fotit statické fotografie nebo natáčet video, kvalitu fotek nebo videa a pár dalších drobností. Na nějaké intenzivní focení nebyl čas ani počasí, ale i když bylo fakt hnusně, zas tak špatné by ty fotky být neměly. Skutečně ne.





A to je ve stručnosti o parametrech zařízení vše.
reklama