Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Pocket Navigator 6: krása přenesená na displej

19.2.2007, Bergmann , recenze
Pocket Navigator 6 je v porovnání s konkurenčními programy v něčem stejný a v něčem trochu odlišný. Grafika map je velice zdařilá a oblíbíte si ji na první pohled. Příjemná navigace vás dovede bez problémů do cíle. Také databáze zájmových bodů je víc než bohatá. Najde se vůbec něco, co bychom programu mohli vytknout? To se dozvíte v této podrobné recenzi.

Uživatelské možnosti a speciality






V menu Nastavení získává každý zákazník možnost upravit si Pocket Navigator podle svých potřeb. Mimo běžných funkcí, jakými je nastavení GPS nebo navigace, nabízí program také speciální funkce. S použitím speciálního modulu je možné sledovat pohyb několika předdefinových vozidel.

Jelikož tuto funkci jako běžní uživatelé většinou nevyužijeme, je pro nás zajímavější zmínit se například o možnostech zobrazení mapy v plošném nebo plastickém režimu nebo o aktivaci či vypnutí automatického zoomování závislém na rychlosti. Na druhé straně je Pocket Navigator jediným nebo jedním z mála programů, který výše zmíněné speciality nabízí a díky nim zcela jistě osloví celou řadu zákazníků. Součástí menu Nastavení je také funkce Nastavení aplikace. Zde se můžete rozhodnout, zda budete program ovládat se softwarovou klávesnicí, nastavit jednotky, jazyk hlasových povelů a vybrat, které z nainstalovaných map budou aktivní pro navigační práci.

Aladar komentuje: Tady si zase trochu „rejpnu“. Nastavení GPS sice funguje, ale v okně GPSky nenajdete žádné další informace, např. o kvalitě sgnálu nebo případné synchronizaci času GPS a PDA atd. Prostě jen najít port a zapnout. Samozřejmě, že vám aplikace ukáže polohu, nadmořskou výšku a rychlost, ale jen v textovém režimu. Trochu málo pro „hračičku“ jako jsem já. Jinak musím říct, že automatické vyhledávání i manuální nastavení proběhlo v naprostém pořádku a s GPS po celou dobu testování nebyl nejmenší problém.




Program je možné využít pro sledování soukromě nebo pracovně ujetých kilometrů. K tomu slouží funkce Odometr. V přehledné tabulce vám ukáže, kolik jste ujeli soukromě a co musíte uhradit zaměstnavateli.

Aladar komentuje: Ten Odometr je fakt docela parádní věcička, krásně rozlišíte jednotlivé cesty. Je jen otázka jestli vám to bude šéf věřit :)))


Poštovský panáček


Na praktický test Pocket Navigátoru jsem měl pouhých čtrnáct dnů. Díky tomu, že naše pošta pracuje jinak, než jak udává na svých reklamních materiálech, dostávám pravidelně balíčky ne po dvou dnech, ale mnohem později. Nejinak tomu bylo s instalačním DVD. Hned na začátku jsem měl asi týdenní časovou ztrátu. Možná, že kdyby jistí pracovníci využívali Pocket Navigátor 6, našli by cestu z Prahy do Brna rychleji. Ale to jen tak, na zpestření. S Pocket Navigatorem jsem se snažil strávit co nejvíc času na silnici. Křižoval jsem jak centrum moravské metropole, tak silnice na území Moravského krasu. Celkem jsem najezdil necelou tisícovku kilometrů a i když to bude znít možná nevěrohodně, na programu jsem nenašel žádnou podstatnou chybu, která by vyžadovala pranýřování. Jedině snad pokrytí některých území na východ od České republiky, které ale samotný program ovlivnit nemůže a potom problematické vyhledávání zájmových bodů. Do těchto oblastí nahlédneme podrobněji v dalších částech článku.

Aladar komentuje: Jak napsal Bergmann, program prostě funguje a funguje spolehlivě a stabilně. To je asi to nejdůležitější co by program měl dělat. Moc se mi líbili takové malé „tečičky“ které udávají přesnou polohu GPS. Když zastavíte na místě se špatným signálem, hned uvidíte, jek se GPSka začne rozjíždět na všechny strany. Moc pěkné. Nicméně, já jsem takový „východňár“ a ty mapy Polska, Slovenska a nedej bože ještě východnějších států jsou zatím pro mne nepoužitelné. Bohužel. Nic víc a nic míň.


Exaktní vědy a volant


Dřív než se pustíme do práce s různými skupinami zájmových bodů, prověříme matematické schopnosti Dellu axim x51v, který byl důležitým článkem našeho testu. Základním úkolem každé navigace je schopnost najít co nejlepší spojnici startu a cíle dle přednastavených optimalizačních parametrů. Pocket Navigátor 6 nabízí nejrychlejší, nejkratší a ekonomickou variantu výpočtu. Jelikož měl program v minulosti s optimálním stanovením trasy potíže a k dosažení požadovaného výsledku bylo zapotřebí vkládat průjezdní body, podíváme se routingu na zoubek.





Současný Pocket Navigator je pokud jde o stanovení tras navigačním programem, který se vyrovná i té nejlepší konkurenci. Nejrychlejší trasa je opravdu nejrychlejší a znázornění nejkratší trasy na mapě se skutečně snaží co nejvíc přiblížit přímce. Výpočty probíhají svižně a i když sjedete z cesty, během několika vteřin je před vámi nová varianta trasy. V oblasti matematiky Pocket Navigator jednoznačně udělal obrovský skok dopředu.

Aladar komentuje: Rychlost přepočtu tras mně docela (v dobrém) překvapila. Je to snad nejrychlejší přepočet který jsem viděl. No a ta nejkratší trasa je opravdu nepoužitelná, jak to má u každé nejkratší trasy být. Opravdu lesní a polní cesty nejsou pro cestu na Slovensko to nejlepší:))) Jinak klobouk dolů před tvůrcem matematických výpočtů.
reklama