reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
TV Freak  |  Svět audia

Lenovo ThinkPad Helix: podnikový hybrid

, , recenze
Lenovo ThinkPad Helix: podnikový hybrid
Po recenzi Fujitsu Stylistic Q702 tu máme další zařízení stejného ražení - ThinkPad Helix od Lenova. Těšit se tedy můžeme také na hybrid mezi ultrabookem a tabletem, přičemž značka ThinkPad slibuje velmi kvalitní zpracování i funkčnost.
Lenovo ThinkPad Helix: podnikový hybrid
Hybridní tablet Fujitsu Stylistic Q702 a dnes zkoumaný Lenovo ThinkPad Helix toho mají hodně společného. Oba mají 11,6" displej v tabletu odpojitelném od základny s klávesnicí, oba jsou založeny na procesoru Intel "Ivy Bridge" vPro úsporné řady U a oba mají velmi slušnou hardwarovou výbavu se dvěma bateriemi, stylusem a sadou různých rozhraní či senzorů. Nicméně obě firmy si za tuto nabídku také nechají pěkně zaplatit, přičemž cena obou testovaných modelů je také podobná, a sice cca 60000 Kč s daní. Nicméně ThinkPad Helix začíná s cenou už na 40000 Kč, ale i tak je jasné, že jde o produkt určený pro profesionály, kteří dokáží využít jeho předností.
 

- klikněte pro zvětšení -

Lenovo ThinkPad Helix nám však v naší verzi N3Z45MC nabízí v některých případech lepší vlastnosti. Jednak dostaneme obrazovku s Gorilla Glass a s rozlišením Full HD, čili 1920 x 1080 oproti 1366 x 768, i když to je na úhlopříčku 11,6" ještě dobré, dále tu máme 8 GB paměti oproti 4 GB, pak i výkonnější procesor Core i7-3667U oproti Core i5-3427U a lepší by měl být i stylus, zde od firmy Wacom. Jenomže Fujitsu má zase celkově lepší výbavu, co se týče rozhraní, čili více portů USB, integrovaný Ethernet, čtečku otisků prstů a také čtečku karet SD, která u Helixu chybí.

Společnost Lenovo se tedy rozhodla tento tablet nezatěžovat příliš velkou výbavou co se týče drátových rozhraní a portů, díky čemuž je design velmi čistý, ovšem na druhou stranu nám může leccos chybět. Posuďte tedy sami, zda by vám následující nabídka vyhovovala:

Model
Lenovo ThinkPad Helix - N3Z45MC
Procesor
Intel Core i7-3667U vPro
Frekvence apod.
2 GHz (3,2 GHz max), 4 MB L3 Cache, 17W TDP
Čipová sada
Intel QS77 Express Chipset
RAM
8 GB DDR3L-1333 SDRAM
HDD
256GB mSATA SSD - Toshiba THNSNF256GMCS
Úhlopříčka displeje
11,6" IPS, lesklý, Gorilla Glass
Rozlišení displeje, apod
1920 x 1080, LED podsvícení, jas 400 cd/m2
dotyková desetibodová obrazovka
Grafická karta
Intel HD Graphics 4000
Zvuková karta
Realtek High Definition (HD) ALC3202
Intel Display Audio
Dolby Home Theatre v4
Mechanika
-
Reproduktory
stereo
Zvukové vstupy/výstupy
2x 3,5mm pro sluchátka a mikrofon
Polohovací zařízení
touchpad, trackpoint, stylus
PS/2
ne
USB/eSATA
tablet: 1x USB 3.0
dokovací stanice: 2x USB 3.0
Výstup na externí monitor
mini DisplayPort (tablet i dok, až 2560 x 1600) + redukce na D-Sub
S-Video výstup (TV out)
ne
Express Card / PCMCIA
ne
FireWire (IEEE 1394)
ne
Čtečka karet
ne
Bluetooth
Bluetooth 4.0 (ThinkPad Bluetooth 4.0)
Infra port
ne
Bezdrátová rozhraní
Intel Centrino Advanced-N 6205 2x2 (802.11n)
WWAN - Ericsson C5621
NFC
Modem
-
LAN
Gigabit Ethernet - pouze pomocí adaptéru z USB 3.0
Webkamera
2Mpix kamera - vpředu + mikrofon
5Mpix kamera - vzadu
Speciální výbava
stylus Wacom (aktivní, rozlišuje přítlak)
akcelerometr
světelný senzor
senzor orientace
elektronický kompas
TPM 1.2 + Intel Anti-theft + Computrace
přídavná tlačítka a vypínače
Otvor pro zámek Kensington
ne, avšak je tu očko pro poutko
Typ baterie
hlavní baterie Li-Pol - 3 články a 42 Wh
pomocná baterie - Li-Pol - 45 články, 28 Wh
Deklarovaná výdrž baterie
5,5 - 6 hodin na hlavní baterii
8 - 10 hodin na hlavní + pomocnou baterii
Rozměry
297 x 185 x 13 mm (tablet)
297 x 185 x 20 mm (dokovací stanice)
Hmotnost
0,9 kg (tablet)
1,72 kg (tablet s dokovací stanicí)
Operační systém
Microsoft Windows 8 Pro 64-bit

Výbava tohoto hybridu je tedy na jednu stranu velmi slušná, ale na druhou stranu tu leckomu může chybět řada věcí. Stěžovat bychom si neměli především na celkový výkon, neboť až 3,2GHz procesor Core i7 řady vPro, 8 GB RAM a 256GB SSD rozhodně nebudou brzdou. Stejně tak by nás neměl zklamat displej typu IPS s rozlišením Full HD, jenž je chráněn odolným sklem Gorilla Glass a využít s ním můžeme také dodávaný stylus Wacom s detekcí přítlaku a v neposlední řadě by nám počítač řady ThinkPad měl nabídnout i velmi kvalitní provedení a materiály (zde hořčíkové slitiny, polykarbonáty a ABS).

Dále tu nechybí moderní bezdrátová rozhraní včetně Near Field Communication (NFC) a WWAN modulu Ericsson a také široké možnosti zabezpečení, jež jsou u notebooku této třídy v podstatě povinnost, stejně jako akcelerometr či senzor orientace u tabletu. Použitelná by měla být rovněž zadní 5Mpix kamera a mezi výhody lze jistě počítat také přídavnou baterii v dokovací části s klávesnicí, jež prodlouží výdrž až na 8 či 10 hodin (specifikace se v tomto rozcházejí).

Ovšem co se týče dalších rozhraní, pak můžeme výbavu považovat spíše za chudou. Samotný tablet nabídne jen jeden audio výstup, port USB 3.0 a miniDisplayPort, žádné jiné rozhraní (samozřejmě až na slot pro SIM a povinný napájecí konektor). A kdo by čekal, že se situace zlepší po zapojení do dokovací stanice s klávesnicí, ten bude zklamán, protože tak získáme pouze jeden port USB 3.0 navíc. Pro využití jiných rozhraní budeme muset využít redukce, jež jsou naštěstí součástí balení.


Příslušenství


K tomuto notebooku jsme dostali velmi slušné příslušenství, které vychází také z toho, že se některá rozhraní do tenkého těla nevejdou. Získáme tak dvě redukce, a to jednu z mini DisplayPort na D-Sub a druhou z USB na Ethernet (RJ-45). Dále tu máme také malinkatou cihličku, čili 45W adaptér s masivním hranatým konektorem a také stylus Wacom.Poslední součástí dodávky je pak stručný manuál, jenž popisuje jednotlivé části počítače a jeho zapojení a jinak v něm není nic zajímavého.


Napájení


O napájení se postará malý adaptér s výkonem 45 W (2,25 A / 20 V) a i když by mohl být o něco tenčí, jde o krok kupředu oproti 90W cihle, kterou Lenovo standardně dodávalo k notebooku X1 Carbon. Stejně tak je krokem kupředu to, že Lenovo již k tomuto notebooku dodává zmíněný ethernetový adaptér.
 
NA cestách nám poslouží jednak hlavní baterie uzavřená v těle tabletu, jejíž 3 články a 42 Wh jej dokáží udržet na živu po dobu 6 hodin. Ovšem pak tu máme také 4článkovou baterii s kapacitou 28 Wh v klávesnicové části, což prodlouží dobu výdrže na 10 hodin. V PSREF ale výrobce uvádí nižší hodnoty, a to 5,5 hodiny, respektive 8 hodin dle MobileMark 2012.


Operační systém a software


Jako operační systém se zde uplatní Microsoft Windows 8 Pro 64-bit doplněný o následující aplikace či nástroje firmy Lenovo:
 • AccuWeather
 • Amazon Kindle
 • Evernote
 • Intel AppUp
 • Microsoft Office Trial
 • Rara (music)
 • Skype
 • Lenovo Cloud Storage
 • Lenovo Companion
 • Lenovo QuickSnip
 • Lenovo Quick Launch
 • Lenovo Settings
 • Lenovo Support