Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

HTC TouchFLO - uživatelské rozhraní a přehled aplikací II.

8.6.2009, Pavel Koza, recenze
Společnost HTC je zdaleka nejvýznamnějším výrobcem mobilních zařízení s operačním systémem Windows Mobile a nemalou měrou k tomu přispívá i jejich stále zdokonalovaná sada bonusových aplikací.
V této kapitole si představíme nejen samotnou výchozí obrazovku aplikace HTC TouchFLO 3D, ale i všechny drobné novinky týkající se systému a uživatelského rozhraní. Na výchozí obrazovku se automaticky přepnete po každém restartu nebo po dlouhém stisknutí tlačítka pro ukončení telefonického hovoru. Jedná se o jakési informační centrum, kde byste měli na jednom místě zjistit, co se děje, co se dít bude, jestli máte nějaký zmeškaný hovor a podobně.




Hlavní část obrazovky s informacemi funguje ve dvou režimech. Buď vidíte hodiny s velkými číslicemi, datem a informací o nastaveném budíku, pak se na displej vejde už jen informace o (zmeškaných) hovorech a tři následující události v kalendáři, nebo tažením prstu hodiny výrazně zmenšíte a pak se na displej kromě přesného času a informace o (zmeškaných) hovorech vejde následujících událostí hned pět, a to nejen z dnešního dne, ale i ze dne následujícího, bez ohledu na to, jestli jde o události časově ohraničené nebo celodenní. Tapnutím na libovolnou událost o ní navíc ihned získáte podrobné informace; tento princip ostatně platí téměř u každé záložky TouchFLO 3D a naprostá většina prvků a informací je prostě "klikací".




Výchozí obrazovku si také můžete graficky upravit nějakým pěkným obrázkem na pozadí, další záložky už bohužel zůstávají stále pouze s výchozí tapetou.


Hodiny a budík (World Clock and Alarm Clock)


Tapnutí na hodiny na výchozí obrazovce nabídne zbrusu novou a vašim prstům mnohem příjemnější aplikaci pro správu času a časových pásem. V přehledném seznamu vidíte seznam vašich oblíbených měst a aktuální čas v každém z nich včetně důmyslného upozornění na to, jaké je v daném městě datum vztaženo k aktuálnímu městu označenému zeleným puntíkem (dnes, včera, zítra) i jestli je v daném městě den nebo noc. Seznam můžete samozřejmě upravovat podle svého, přidávat i ubírat jednotlivá města, a dokonce máte možnost určit si i pořadí měst, řazení totiž není abecední, ale plně nastavitelné. Ani to ale není všechno, k dispozici jsou i velmi pěkně provedené formuláře pro nastavení data i času nebo možnost přepínat mezi 12 a 24 hodinovým formátem času.




Zcela nová je i aplikace pro nastavení budíku. Přepínání mezi záložkami pro nastavení času a nastavení budíku funguje na úplně stejném principu jako pruh ikonek na hlavní stránce, můžete prstem posouvat přímo na něm, nebo můžete přepínat mezi jednotlivými záložkami prostým tažením prstu doleva nebo doprava. Po výběru té správné záložky uvidíte přehled tří budíků (pravděpodobně omezení systému, v základním Windows Mobile jsou také jen tři). Tapnutím na přepínač můžete konkrétní budík jednoduše zapnout / vypnout, tapnutím na zbytek řádku zobrazíte další nový dialog pro pohodlné nastavení všech parametrů budíku včetně melodie nebo vibrací. A jakmile nastane ten správný čas a budík se aktivuje, objeví se na displeji opět přehledné grafické znázornění budíku a nabídne možnost budík posunout nebo zrušit.




Jinými slovy pro práci s časem nebo budíkem v nové verzi TouchFLO můžete nechat stylus pěkně na pokoji:).


Upozornění (Notifications)


Výraznou proměnou prošel i drobný nástroj pro přehlednější zobrazení různých typů upozornění na nové emaily, zmeškané hovory či prošvihnuté schůzky. Místo jednoduchých velkých ikonek jako u starší verze je nyní k dispozici mnohem praktičtější seznam, jehož součástí je i textový popis upozornění a případně podrobnosti typu "Máte 2 zmeškané hovory". Příjemnou drobností je zobrazení telefonního čísla v případě, že ho máte uvedené v poznámce s možností ihned ho začít vytáčet. Hned u horního okraje je také seznam aktivních připojení, mimo jiné GPRS nebo WiFi.




Seznam upozornění se aktivuje tapnutím na některou z ikonek v horní liště a po zobrazení seznamu je samozřejmě možné tapnutím na konkrétní položku rychle zobrazit odpovídající program či nástroj, takže například tapnutí na řádek s informací o zmeškaných hovorech zobrazí historii volání a podobně.


Nabídka Start (Start Menu)


Vskutku unikátní novinkou je kompletní náhrada nabídky Start, která od nepaměti patří k Windows Mobile zařízením jako jeden z hlavních znaků tohoto systému. V HTC se rozhodli jít vlastní cestou, a tak dříve známá součást TouchFLO 3D označená jako Programy je nyní samostatná, ale napevno svázaná se systémový logem Windows v levém horním rohu, případně s tlačítkem s logem Windows pod displejem. Po aktivaci nabídky Start se objeví seznam 24 čtvercových ikonek. Kromě prvních 4, které odkazují přímo do prostředí TouchFLO 3D, konkrétně na výchozí obrazovku, záložku Lidé, záložku Kalendář nebo záložku Nastavení, a které nelze změnit, je zbývajících 20 pozic plně uživatelsky konfigurovatelných, takže si je můžete upravit k obrazu svému a vytvořit si vlastní seznam nejoblíbenějších aplikací. Pak už jen stačí tapnout na příslušnou ikonku a hotovo. V případě, že chcete spustit aplikaci, která nemá vyhrazenou vlastní pozici, můžete si nechat vypsat kompletní seznam všech instalovaných aplikací a najít tu správnou ručně.




Toto, na první pohled zajímavé řešení, má ale i nedostatky. V prvé řadě přijdete o seznam posledních spuštěných aplikací, nic takového prostě není k dispozici. Další nepříjemností je, že pokud máte více jak 20 používaných aplikací, musíte často až do seznamu všech aplikací, a to už je trochu otrava. Poslední drobností je skutečnost, že seznam všech aplikací není objekt, ale jen seznam, takže pokud se například uklepnete, musíte celý postup opakovat od začátku; normálně stačilo aplikaci vypnout a tapnout o pár milimetrů vedle, protože okno s programy zůstalo otevřené. Neoficiálně se ale už pracuje na možnosti aktivovat původní Programy, takže se to snad nějak dořeší.


Rychlá nabídka (Quick Menu)


Program Rychlá Nabídka je vlastně takové fešácké rozhraní k více méně klasickému správci běžících aplikací, o kterém si povíme později. Po jeho aktivaci tapnutím na ikonku v pravém horním rohu obrazovky se zobrazí seznam běžících aplikací; tapnutím na příslušný řádek aplikaci aktivujeme na popředí, tapnutím na křížek aplikaci ukončíme.




Tapnutím na levou horní ikonku je možné ukončit všechny aplikace najednou, tapnutím na ikonku francouzského klíče spustíme konfigurační aplet, kde můžeme mimo jiné vytvořit seznam aplikacích imunních proti příkazu "Ukončit vše" nebo nastavit chování aplikace po tapnutí na křížek v pravém horním rohu (ukončení aplikace nebo její minimalizace).


Nastavení hlasitosti (Volume)


Nastavení hlasitosti i přepínání mezi hlasitým, tichým a vibračním režimem vlastní utilitkou není žádná novinka, ovšem podrobný konfigurační panel, o kterém si povíme v kapitole Nastavení, a který nabízí mimo jiné možnost odděleného nastavení hlasitosti systémových zvuků i vyzvánění, už zajímavou novinkou rozhodně je.




Právě v podrobném nastavení si zároveň můžeme určit, jestli budeme mít jen jeden posuvník společně pro nastavení systémové hlasitosti a hlasitosti vyzvánění, nebo budeme mít posuvníky dva pro nastavení oddělené.


Velké kontextové nabídky


Na první pohled neviditelnou, ale z praktického hlediska velmi významnou novinkou je systémová náhrada kontextových nabídek a dialogových oken za grafické verze, které je možné pohodlně ovládat prstem. Pokud je obsah kontextové nabídky natolik obsáhlý, že se nevejde na jednu obrazovku, dá se seznamem možností jednoduše posunovat tažením prstu nahoru a dolů.




Pokud tedy spustíte libovolnou aplikaci určenou pro Windows Mobile 5 nebo novější, místo původních nabídek uvidíte nové bez ohledu na to, o jakou aplikaci se jedná. Jedinou podmínkou je, aby aplikace využívala systémové prostředky. U dialogových oken už to není tak pravidelné, ale s těmi zase není při ovládání prstem takový problém. U aplikací pro starší verze systému se ale nic nemění a nabídky jsou nadále textové. Úplně poslední drobností je pak tenký černý pasivní ukazatel těsně u pravého okraje displeje, který se objeví vždy když formulář přesahuje rozměry jedné obrazovky.
reklama