HTC TouchFLO - uživatelské rozhraní a přehled aplikací I.

HTC TouchFLO - uživatelské rozhraní a přehled aplikací I.
, , recenze
Již delší dobu je společnost HTC nejpilnějším výrobcem zařízení se systémem Windows Mobile. Dnes už ale nestačí nabízet stále náročnějším uživatelům pouze kvalitní hardware, v neustále rostoucí konkurenci je neméně důležité poskytnout jim i vybranou sadu aplikací.
K oblíbeným
reklama

Prostředí pro telefonování a psaní zpráv


Prostředí pro telefonování je trochu komplikované. Ne, že by se nedalo přesně popsat, ale hranice mezi originálním systémem Windows Mobile a aplikacemi od HTC je často velmi nezřetelná a některé drobnosti jsou od HTC dokonce integrovány přímo do výchozích programů, takže při popisu občas uvidíte i věci, které jsou společné pro všechna mobilní zařízení s Windows Mobile. Tuto skutečnost je nutné mít při čtení této kapitoly na paměti.

Základem prostředí pro telefonování je panel Lidé (People), o kterém jsme si pověděli v předchozí kapitole. V něm můžete mít vytvořený seznam oblíbených kontaktů a jedním tapnutím jim můžete začít telefonovat. Ihned po zadání povelu se objeví vlastní panel HTC, kde vidíte nejen informace o volaném kontaktu, ale díky šesti tlačítkům máte možnost i hovor ovládat. Konkrétně je k dispozici tlačítko pro přidržení hovoru, tlačítko pro přizvání dalšího účastníka a tím vytvoření konferenčního hovoru, další tlačítko spustí aplikaci Poznámky s předvyplněným záznamem (datum, čas a informace o volaném), následující dvojce tlačítek je určena pro úplné ztišení, respektive přepnutí na hlasitý odposlech a nakonec poslední, šesté tlačítko, vyvolá seznam všech vašich kontaktů.
Podobně to samozřejmě funguje i v opačném případě, kdy někdo volá vám. Rozhraní je jednodušší, máte možnost hovor přijmout nebo odmítnout, případně vypnout vyzvánění. Příjemná a praktická je možnost jedním tlačítkem hovor odmítnout a následně odeslat automaticky vytvořenou SMS zprávu podle šablony na číslo volajícího v případě, že nemáte možnost hovor přijmout a nechcete volajícího jen tak prostě odmítnout. A když už jsme u extra funkcí, nabízí nová zařízení od HTC hned tři další. První funkcí je automatická výzva po ukončení hovoru s neznámým číslem k jeho uložení. Druhou, velmi praktickou funkcí, je krátké zavibrování zařízení v okamžiku, kdy dojde k reálnému spojení hovoru - v rušném prostředí k nezaplacení. Poslední funkcí je schopnost zařízení vyvolat výše popsanou předvyplněnou Poznámku nejen po stisknutí odpovídajícího tlačítka, ale během probíhajícího hovoru i prostým vytažením stylusu.
Smart Dial


Aplikace pro lepší a komfortnější vytáčení čísel se jmenuje Smart Dial. Jeho "chytrost" spočívá v tom, že postupným psaním jména na klasické nebo numerické klávesnici se začne filtrovat seznam vašich kontaktů a výrazně se tak zkrátí čas nutný k nalezení hledaného čísla. Příklad: napíšete na klávesnici "pav" (nebo "728" na numerické klávesnici) a vybere vám to ze seznamu všechny PAVly a PAVlíny. Samozřejmě numerická klávesnice zahrnuje na jednu číslici víc znaků, takže konkrétně "728" hledá nejen slova začínající na "PAV", ale i "SAU", "RAV" a další. Navíc si velmi dobře poradí s diakritikou, hledání "S" vyhledá všechny kontakty začínající znakem "S" a "Š". Bohužel, "chytrost" je přeci jen omezena tím, že se zvolený řetězec hledá pouze na začátku jmen, ale lepší něco, než nic.
Obrazové volání (3G Video Telephony) v2.0


Na zařízeních s podporou 3G sítě možné provozovat kromě klasických hlasových hovorů i videohovory. Mně osobně sice možnost být nejen slyšen, ale i viděn, nijak neláká, ale pro ostatní je na zařízení aplikace nazvaná 3G Video Telephony určená právě pro tento druh vzájemné komunikace. Po spojení s volaným účastníkem se objeví přehledné okénko, kde kromě dvou živých videí volaného i sebe sama najdete tři ovládací tlačítka. Prvním tlačítkem můžete kameru vypnout / zapnout, druhé tlačítko slouží pro přepínání mezi hlavním fotoaparátem a sekundární kamerkou a poslední je určené pro přehazování účastníků mezi velkým a malým okénkem.
V možnostech najdete pár drobností, jak nastavit některé vlastnosti videotelefonování. Vesměs se jedná o nastavení kamery, můžete klidně posílat místo videa jen statický obrázek (pak ale nachápu, proč by někdo používal drahý videohovor...), můžete změnit jas vysílaného videa nebo nastavit službu přesměrování hovoru v případě, že si z oka do oka právě telefonujete s někým jiným.


MMS Composer v5.0


Zatímco klasické SMSky jsou plně v režii operačního systému a aplikací Microsoftu, pro MMSky je na zařízeních řešení od firmy ArcSoft nazvané MMS Composer. Jedná se o sofistikovaný nástroj pro práci s multimediálními zprávami, jejich čtení, vytváření, odesílání a přijímání, pro často odesílané zprávy je možné vytvořit šablony. Je zcela integrovaný do systému zpráv mezi SMSky a emaily a soudě podle praktických zkušeností i naprosto bezproblémový.
Správce SIM (SIM Manager) v6.47


Kdysi dávno to byl jediný způsob uložení kontaktů a SMS zpráv na mobilním telefonu, nyní je to pro spoustu uživatelů už jen archaický přežitek. Pro některé je to ale stále používaná funkce, a tak HTC nabízí aplikaci pro správu kontaktů přímo na SIM kartě nazvanou prostě SIM Manager. A nejen to, díky této utilitce můžete kontakty kopírovat mezi SIMkou a nebo na dané číslo jedním tapnutím zavolat nebo poslat zprávu.
Služba STK (STK Service)


Nejen pro obsluhu vašeho bankovního účtu slouží jednoduchá aplikace SIM Toolkit. Krok za krokem tak můžete zjistit nejen zůstatek na vašem běžném účtu, ale i informace o počasí, dopravní situaci nebo další zprávy, které pro vás váš mobilní operátor nachystal. Dost často se ale jedná o služby placené, takže pozor, aby vám nepřišel dvoukilový účet za telefon.
Nastavení připojení (Connection Setup) v1.5


Drobná, ale velmi praktická utilitka vám umožní snadno nastavit zařízení pro příjem MMS zpráv nebo pro připojení k Internetu ve chvíli, kdy vložíte novou SIM kartu jiného operátora. Změnu je možné provést automaticky (zařízení pozná, že je v něm nová SIM karta a zeptá se, zda si skutečně přejete provést překonfiguraci nastavení) nebo manuálně pomocí jednoduchého formuláře. Po konfiguraci se automaticky provede restart zařízení a tím vaše starosti končí.
Hlasové vytáčení (Cyberon Voice Speed Dial) v1.2


Hlasové ovládání zařízení od firmy Cyberon, používané především pro hlasové vytáčení telefonních čísel, je na zařízeních od HTC již celkem dlouho, v našich končinách ale z důvodu optimalizace pro angličtinu není nijak zvlášť populární. Aplikace je k dispozici v několika verzích, ta na zařízení od HTC umí hlasově vytáčet kontakty v Kontaktech nebo na SIM, a jako bonus i spouštět aplikace. Vesměs to funguje tak, že si ke kontaktu nebo aplikaci namluvíte nějaký povel a pokud aplikace po aktivaci a vyslovení tohoto povelu povel rozpozná, provede příslušnou operaci.
A tím jsem standardní aplikační vybavení pro telefonování pro zařízení od HTC popsal snad úplně; pokud něco chybí, napište do komentářů.
reklama
Nejnovější články
Elektrifikované vozy v Evropě v prodejích poprvé překonaly diesely Elektrifikované vozy v Evropě v prodejích poprvé překonaly diesely
Dnes je na trhu tolik elektrifikovaných vozidel, že se jim v září povedlo poprvé v historii v Evropě prodejně překonat vozy s naftovým motorem. Při tomto tempu bude překonání i těch benzínových jen záležitostí chvilky.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Bugatti Bolide: přes 500 km/h a z 0 na 300 km/h za 7,37 sekundy Bugatti Bolide: přes 500 km/h a z 0 na 300 km/h za 7,37 sekundy
Bugatti představilo doslova šílený koncept vozu Bolide. Ten nabídne výkon 1850 koní a při hmotnosti pouhých 1240 kg tak zrychlí z 0 na 300 km/h za pouhých 7,37 sekundy. Maximální rychlost má překonávat 500 km/h.
28.10.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Telefony Apple iPhone dle analytika aktivně používá miliarda lidí Telefony Apple iPhone dle analytika aktivně používá miliarda lidí
Analytik Neil Cybart z Above Avalon tvrdí, že mobilní telefony Apple iPhone jsou ve světě tak moc úspěšné, že je aktivně používá už více než miliarda lidí. To je zhruba každý osmý člověk na planetě.
28.10.2020, aktualita, Milan Šurkala
Apple iPhone SE: 22 % prodejů iPhonů v USA, vede však řada iPhone 11 Apple iPhone SE: 22 % prodejů iPhonů v USA, vede však řada iPhone 11
Malým telefonem Apple iPhone SE (2020) se kalifornská firma trefila do černého. Menší a na poměry Applu dost levný telefon s výkonným hardwarem zaznamenal prodejní úspěchy a v USA tvoří 22 % prodejů všech iPhonů.
27.10.2020, aktualita, Milan Šurkala
Huawei představilo výkonný 5nm procesor Kirin 9000 s 5G Huawei představilo výkonný 5nm procesor Kirin 9000 s 5G
Huawei představilo nové telefony řady Mate 40 a s tím také nové high-endové procesory Kirin 9000. Ty přináší moderní 5nm technologii výroby, podporu připojení 5G a slibují vysoký výkon překonávající Snapdragon 865+.
26.10.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře