HTC TouchFLO - uživatelské rozhraní a přehled aplikací I.

HTC TouchFLO - uživatelské rozhraní a přehled aplikací I.
, , recenze
Již delší dobu je společnost HTC nejpilnějším výrobcem zařízení se systémem Windows Mobile. Dnes už ale nestačí nabízet stále náročnějším uživatelům pouze kvalitní hardware, v neustále rostoucí konkurenci je neméně důležité poskytnout jim i vybranou sadu aplikací.
K oblíbeným
reklama

HTC TouchFLO 2D v1.0


Od samého počátku se HTC snaží nabízet kompletní řadu zařízení nejen pro náročné uživatele, ale i pro běžného nebo spořivého příznivce mobilních zařízení. A právě pro běžná zařízení s QVGA displejem je určena méně "sexy" verze TouchFLO rozhraní označená jako TouchFLO 2D. Prvním zástupcem je zařízení HTC Touch 3G, ze kterého byly rovněž pořízeny tyto snímky. Obecně je 2D verze jednodušší, méně efektní, zato skutečně bleskurychlá. Princip je ale stejný, i když některé rozdíly v ovládání najdeme. Kupříkladu mezi jednotlivými záložkami není možné přepínat tažením prstu do stran, je nutné použít pruhu s ikonkami, případně nabídka u některých záložek není tvořena grafickým seznamem možností, ale klasickou systémovo textovou nabídkou.
V popiscích k jednotlivým záložkám budu uvádět pouze rozdíly proti 3D verzi, takže pokud 3D verzi neznáte, přečtěte si nejdříve předchozí kapitolu.


Výchozí obrazovka


Hlavní, ale rovněž jedinou změnou na výchozí obrazovce je zobrazení času. Zatímco 3D verze nabízí efektní digitální hodiny s animovanou změnou času, 2D verze zobrazuje čas ručičkovými hodinami a pro kontrolu tam jsou i malé hodiny digitální. Kromě času tam najdeme informaci o počtu zmeškaných hovorů a následující událost z vašeho kalendáře.
Lidé (People)


Záložka zobrazující seznam vašich oblíbených kontaktů se proti 3D verzi liší poměrně zásadně. Místo velké fotky a možnosti listování je k dispozici prostá matice celkem 12 pozic pro přiřazení jednoho z vašich kontaktů. Tapnutím na fotku (nebo obecný obrázek) se zobrazí kompletní informace o možnostech kontaktování daného člověka (telefonem, mobilem, SMSkou, emailem atp.), tapnutím na řádek s ikonkou telefonu nebo obálky se okamžitě vyvolá příslušná operace (vytočí se číslo, vytvoří se nová emailová zpráva atp.). Podle potřeby si jeden kontakt můžete přidat vícekrát s různými rychlými volbami.
Díky malým rozměrům fotografie není problém s kvalitou výchozích fotografií přiřazených ke kontaktu v databázi Exchange serveru, jako je tomu u 3D verze, kde jsou výchozí fotky rozmazané. A nakonec jediná možnost konfigurace každého políčka spočívá v možnosti pole uvolnit a přiřadit do něj kontakt jiný.


Zprávy (Messages)


Pokud jde o zprávy (SMS i MMS), rozdíly mezi 2D a 3D verzí jsou minimální. Jedinou viditelnou změnou je trochu jiná animace při listování mezi jednotlivými přijatými zprávami, což je ale pouze kosmetická záležitost a tak není nutné se tím dlouho zdržovat. Jinak tato záložka poskytuje vše, co nabízí i 3D varianta TouchFLO.
Pošta (Mail)


To samé, co jsem v předchozím odstavci napsal o zprávách, platí i pro poštu. Opět je jediným viditelným rozdílem chudší dvourozměrná animace při listování emaily, kdy místo efektního otevírání obálky máme k dispozici pouze plynulou změnu prvních několika slov obsahu emailu.
Možnosti ovládání jsou s 3D verzí shodné, můžete přepínat mezi účty, vyvolat manuální synchronizaci nebo vytvořit nový email.


Footprints (Stopy)


Záložka Footprints byla poprvé představena na zařízení HTC Touch Cruise. Jedná se o sofistikovaný systém pro udržování databáze míst, která byste si chtěli zapamatovat. Nejedná se tedy o nějaké album fotek, ale skutečně o systém, s jehož pomocí si můžete pořizovat a nadále spravovat a třídit obrazové a textové informace o navštívených místech, kam stojí za to se někdy v budoucnu vrátit.
Stopám se budeme věnovat podrobně v samostatné kapitole.


Internet


Pokud hledáte záložku, která vypadá stejně v obou variantách TouchFLO, je jí v prvé řadě záložka Internet, která nabízí pouze jednoduché spuštění Opery (případně pomocí uložených zástupců otevření Opery na nějaké konkrétní stránce) a spuštění aplikace YouTube pro přehrávání videí ze stejnojmenného serveru.
Fotografie a Videa (Photos and Videos)


Už se to pomalu začíná opakovat, ale hlavní rozdíl mezi záložkou pro prohlížení fotografií a videí spočívá v absenci animace při listování jednotlivými fotografiemi. Místo ní je ve 2D verzi k dispozici pouze lehce animované prolnutí dvou sousedních snímků. Druhým rozdílem je natvrdo nastavená orientace při zobrazení ve formě alba, ale je otázkou, jestli to není jen omezení betaverze, kterou jsem měl k dispozici.
Když pomineme drobné vizuální rozdíly, je funkcionalita opět totožná s 3D verzí - jedním tapnutím se spustí samotná aplikace pro snímání fotek nebo videa, multimediální obrazové soubory je možné prohlížet, přehrávat, mazat, posílat je emailem, prostě nejste ani v jednodušší verzi TouchFLO nijak omezováni.


Hudba (Music)


Záložka pro přehrávání hudby je na první i druhý pohled dost podobná 3D verzi a rozdíl je skutečně spíš organizační než věcný. Zatímco v 3D verzi zastřešuje TouchFLO jak přehrávání, tak správu souborů a seznamů skladeb (knihovnu), ve 2D verzi je součástí TouchFLO pouze přehrávač hudby, správu souborů a seznamů skladeb má na starosti extra aplikace nazvaná Audio Manager. V principu je to ale úplně to samé, chová se to stejně jako knihovna v 3D verzi, ovládá se to stejně, jen je to prostě vyčleněné do extra aplikace.
Listování prstem jednotlivými skladbami je v principu možné stejně jako u 3D verze, pouze efekt je opět plochý a i obrázek alba je zmenšený.


Počasí (Weather)


Graficky bezesporu nejpovedenější záložkou ve 3D verzi TouchFLO je počasí, a tak se dalo čekat, že právě to bude v 2D verzi nejvíce ořezané. A je tomu skutečně tak, místo efektních animací jsou k dispozici pouze malé zjednodušené animované grafické přechody, a tak je na výchozí obrazovce dostatek místa nejen pro aktuální počastí, ale i předpověď na následující 4 dny.
Jinak je k dispozici vše potřebné, možnost nastavit si hned několik měst současně, zobrazit si teploty ve stupních Celsia nebo Fahrenheita, nebo zablokovat stahování aktuálních předpovědí pokud jste v roamingu.


Hledání na mapě (Map Search)


Druhou novou záložkou na zařízení HTC Touch Cruise byla záložka Hledání na mapě. Jedná se o jednoduché rozhraní, které slouží jako rychlý přístup k vyhledávání na mapě v Google Maps Mobile. Samozřejmě smyslem aplikace je vracet relevantní údaje, takže pokud hledáte pizzérii na Praze 9, nemělo by vám to vrátit seznam restaurací v Plzni.
Nastavení (Settings), Programy (Programs)


Na těchto dvou posledních záložkách nebylo nic animovaného ani ve 3D verzi, takže se ve 2D verzi nijak moc neliší. Na záložce Nastavení můžete nastavit jak vyzváněcí profily, tak možnosti komunikace, na poslední záložce Programy si pak můžete nastavit seznam nejčastěji spouštěných aplikací.
A to je v kostce vše, co TouchFLO 2D nabízí. Proti 3D variantě sice není tak pěkný na pohled, ale díky jednodušší grafice a nižšímu rozlišení je skutečně bleskurychlý; rozdíl mezi VGA a QVGA verzí je obrovský. A samozřejmě je i méně náročný na paměť nebo výpočetní výkon zařízení, protože se počítá méně efektů a 4x menší počet bodů.
reklama
Nejnovější články
Elektrifikované vozy v Evropě v prodejích poprvé překonaly diesely Elektrifikované vozy v Evropě v prodejích poprvé překonaly diesely
Dnes je na trhu tolik elektrifikovaných vozidel, že se jim v září povedlo poprvé v historii v Evropě prodejně překonat vozy s naftovým motorem. Při tomto tempu bude překonání i těch benzínových jen záležitostí chvilky.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Bugatti Bolide: přes 500 km/h a z 0 na 300 km/h za 7,37 sekundy Bugatti Bolide: přes 500 km/h a z 0 na 300 km/h za 7,37 sekundy
Bugatti představilo doslova šílený koncept vozu Bolide. Ten nabídne výkon 1850 koní a při hmotnosti pouhých 1240 kg tak zrychlí z 0 na 300 km/h za pouhých 7,37 sekundy. Maximální rychlost má překonávat 500 km/h.
28.10.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Telefony Apple iPhone dle analytika aktivně používá miliarda lidí Telefony Apple iPhone dle analytika aktivně používá miliarda lidí
Analytik Neil Cybart z Above Avalon tvrdí, že mobilní telefony Apple iPhone jsou ve světě tak moc úspěšné, že je aktivně používá už více než miliarda lidí. To je zhruba každý osmý člověk na planetě.
28.10.2020, aktualita, Milan Šurkala
Apple iPhone SE: 22 % prodejů iPhonů v USA, vede však řada iPhone 11 Apple iPhone SE: 22 % prodejů iPhonů v USA, vede však řada iPhone 11
Malým telefonem Apple iPhone SE (2020) se kalifornská firma trefila do černého. Menší a na poměry Applu dost levný telefon s výkonným hardwarem zaznamenal prodejní úspěchy a v USA tvoří 22 % prodejů všech iPhonů.
27.10.2020, aktualita, Milan Šurkala
Huawei představilo výkonný 5nm procesor Kirin 9000 s 5G Huawei představilo výkonný 5nm procesor Kirin 9000 s 5G
Huawei představilo nové telefony řady Mate 40 a s tím také nové high-endové procesory Kirin 9000. Ty přináší moderní 5nm technologii výroby, podporu připojení 5G a slibují vysoký výkon překonávající Snapdragon 865+.
26.10.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře