reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
TV Freak  |  Svět audia

HTC One vs. Galaxy S4: bratrovražedný souboj?

, , recenze
HTC One vs. Galaxy S4: bratrovražedný souboj?
Oba nabízí to nejlepší ze současných technologií a jsou vybaveni populárním Androidem. Měli by tedy bojovat bok po boku, jenže domů si můžete odnést jen jeden. Bude to multifunkční Korejec, nebo hliníkový hezoun z Taiwanu?
HTC One vs. Galaxy S4: bratrovražedný souboj?
Kapitoly článku:
  1. HTC One vs. Galaxy S4: bratrovražedný souboj?
  2. Inovace, fotoaparát a výdrž
  3. Krátká odbočka k 802.11ac
  4. Konečný verdikt
„Tak který by sis teda vzal?“ Tato otázka mě provázela prakticky kdekoliv, kde jsem zmínil, že zrovna testuji Samsung Galaxy S4 a HTC One. Nebylo na ni vůbec jednoduché odpovědět, protože ani jeden netrpěl nějakou zásadní slabinou, která by jej degradovala ve finálním srovnání. Pojďme si tyto mobilní křižníky porovnat v několika disciplínách a pokusme se rozseknout, který z nich je vhodnější právě pro vás.
Rozměry, hmotnost a design


Kde začít? Zřejmě u velkosti a celkového zpracování, neboť tyto parametry budou první věcí, která vám při pohledu na telefony vyvstane na mysli. Samsung Galaxy S4 přichází s 5“ displejem, avšak rozměry těla by měly být shodné s předchozí generací Galaxy S3. V řeči čísel tu máme tělo o rozměrech 136,6×69,8×7,9 mm a hmotnosti 130 gramů. HTC One nabízí o fous menší obrazovku s 4,7“, avšak rozměry jsou přibližně stejné 137,4×68,2×9,3 mm při nepatrně vyšší hmotnosti 143 g.


Při standardním úchopu nemáte možnost dosáhnout do všech rohů

Ve fyzikálních rozměrech si tedy oba telefony vedou přibližně stejně, i když lze říci, že se Samsungu podařilo do podobně velkého těla vměstnat větší displej. HTC však kontruje ergonomií, která mi přišla výrazně lepší. Model One zkrátka padne do ruky, jako by tam patřil. Galaxy S4 se samozřejmě drží taktéž dobře, ale přeci jen není jeho úchop tak pohodlný a jistý.


Stejná situace platí i v případě HTC One, zkrátka si musíte posunout telefon

Zpracování obou telefonů je na špičkové úrovni, přesto se oba výrobci vydali zcela jiným směrem. Samsung využil designu z předchozí generace a opět vsadil na plastové tělo s hliníkovou linkou po celém okraji. HTC naproti tomu přináší zcela nový design a hlavně je tělo tvořeno v naprosté části z hliníku.

Z pohledu designu tedy HTC vítězí na plné čáře a je-li pro vás vzhled důležitý, pak může tato skutečnost zásadně naklonit misku vah směrem do Tchajwanu. Galaxy S4 rozhodně není ošklivý, ale zkopírovaný vzhled z minula v kombinaci s plastem působí v přítomnosti vysoustruženého hliníku přeci jen laciněji. Internetem však kolují zvěsti, že Samsung plast opustí a vrhne se směrem k uhlíkovým vláknům, inu uvidíme.


Výkon, paměť a operační systém


K použitým materiálům se za malý moment vrátíme, ale nejdříve se podívejme na výkon. V obou přístrojích nalezneme prakticky identický „motor“, kterým je čipset Qualcomm Snapdragon 600. Nehledě na zvolený model z této dvojice dostanete pod kapotou 4jádro na frekvenci 1,7 GHz a 2 GB operační paměti. V kombinaci s grafickou kartou Adreno 320 budete těžko hledat situaci, kdy takto výkonné řešení vyhlásí kapitulaci.


Výkonný Snapdragon 600 jen stěží nalezne situace, kde by se zadýchal

Kde se však výrobci rozcházejí, je vnitřní paměť pro uživatelská data. Samsung nabízí v základu 16 GB, avšak v reálu máte k dispozici sotva polovinu. HTC nemá díky konstrukci unibody příliš na výběr a rovnou připájelo 32 GB, přičemž k použití je cca 25 GB. Korejci se v této debatě jistě vytasí s argumentem o čtečce karet, ale dostat u telefonu za takřka 17 tisíc pouhých 8 GB místa je tak trochu ostudou.


Android v podání HTC a Samsung, oproti originálu zcela "přebarvený"

Operační systém Android byste nepoznali ani na jednom ze zařízení, neboť ten je řádně přebarven grafickou nadstavbou. Zatímco Samsung hledá všechny možné i nemožné funkce, které by mohl uživatel potřebovat, tak HTC sází spíše na to, že vám nadiktuje způsob, jakým budete telefon ovládat. V tomto směru je opět otázkou preferencí, komu vyhovuje multifunkční prostředí TouchWiz, a kdo se naopak lépe vyzná v jednoduchém rozhraní Sense.