Genius LuxePad 9100: BT klávesnice a stojan v jednom
25.11.2013, Jan Vítek, recenze
Genius si nedávno připravil pro náš trh nové klávesnice LuxePad 9100, které nabízejí rozhraní Bluetooth a k tomu také cestovní pouzdro. To má za účel ochránit samotnou klávesnici a vedle toho poslouží také jako stojan pro tablet. To vše za přívětivou cenu.
Kapitoly článku:
- Genius LuxePad 9100
- Zkušenosti z provozu a závěr
Klávesnice Genius LuxePad 9100 byla představena letos v létě, a to společně s modelem LuxePad 9000, který je určen především pro tablety a telefony firmy Apple, čemuž jsou uzpůsobeny funkce některých kláves. Jinak se oba modely liší barvou a také tím, že k modelu 9000 nedostaneme žádné pouzdro. Jinak by měly být v podstatě stejné a my si dnes tedy vyzkoušíme LuxePad 9100 s černým zbarvením, který je vhodný v podstatě pro jakékoliv zařízení vybavené příslušným rozhraním Bluetooth, na němž můžeme psát text. Jde tedy především o tablety, telefony nebo počítače.
LuxePad 9100 přichází na trh s cenou cca 800 Kč s daní, přičemž klávesnice s Bluetooth se dají koupit i levněji, ovšem pokud se k nabídce přičte i její pouzdro/stojan pro tablet, stává se cenově daleko zajímavější. Model LuxePad 9000 bez stojanu přitom stojí už od 500 Kč.
Podívejme se nyní na specifikace obou verzí, aby mezi nimi vynikly rozdíly.
Model
|
LuxePad 9100
|
LuxePad 9000
|
Připojení
|
Bluetooth 2.0 EDR
|
Bluetooth 2.0 EDR
|
Podporované operační systémy
|
Android 3.0 a vyšší
Windows 7, XP, Vista Apple iOS 4 a vyšší |
iPad iOS4
|
Speciální klávesy
|
7
|
9
|
Napájení
|
2x AAA
|
2x AAA
|
Hmotnost
|
292 g
|
284 g
|
Rozměry
|
26,4 x 12,8 x 1,75 cm
|
26,5 x 12,9 x 1,5 cm
|
Když se podíváme na oba modely LuxePad, pak dle specifikací se liší rozměry i hmotností, ale pouze minimálně. Verze pro Apple má o dvě speciální klávesy (či speciální funkce kláves) více a pak je výrobce pochopitelně rozlišuje i dle podporovaných zařízení.
Jinak nám Genius nenabízí žádné specifikace, tedy ani odhadovanou výdrž na baterie. Pouze z tiskové zprávy jsme se dozvěděli, že dvě mikrotužkové baterie mají vydržet "dlouhou dobu", což nám moc neřekne. Ovšem na druhou stranu se výdrž baterií u takovéhoto zařízení odhaduje velmi těžko, takže případná udávaná hodnota by neměla velkou vypovídací hodnotu.
Zpracování klávesnice
Název této klávesnice se snaží navodit dojem, že se bude jednat o kvalitní či rovnou luxusní produkt, čemuž tak trochu odpovídá i jeho zpracování. Genius se rozhodl, že vrchní část těla klávesnice vyrobí z černého plastu s lesklým a hladkým povrchem, což na fotografiích vypadá dobře. Jenomže stačí na klávesnici párkrát sáhnout a objeví se nevzhledné otisky. Zkrátka na něm vynikne každé smítko, čili praktické takové zpracování moc není, a to i vzhledem k tomu, že plast mezi klávesami se bude i obtížně čistit.
Samotné klávesy, stejně jako spodní část těla, však již mají matný povrch, což je jen dobře, protože hladký plast není moc příjemný na dotyk. Tělo jako celek je pak až na vrchní část velmi štíhlé (6 mm bez kláves) a není posílené o žádný kovový plát, jako bývají mechanické klávesnice, takže je dobře ohebné. Při běžném použití to ale nebude vadit, čili při psaní se vám LuxePad 9100 opravdu nebude prohýbat a rachotit.
Ve spojitosti s LuxePad 9100 můžeme mluvit o klávesnici typu Chiclet, čili s ostrůvkovými klávsami. Ty jsou ostře řezané s velmi mírně prohnutým středem a mají pouze dvoumilimetrový zdvih. Zatlačit je tedy můžeme akorát na úroveň lesklého těla.
Co se týče jejich rozložení, to připomíná notebookové klávesnice. Máme tu jednořádkový Enter, dlouhé klávesy Shift i Backspace. Dole vlevo je navíc přepínač Fn, jehož modrý popisek značí, s jakými funkcemi je spojen. Dle toho je znát, že ve výchozím režimu jsou funkce F2 až F9 využitelné právě s tímto přepínačem, ovšem F1 a F10 - F12 žádný přepínač nepotřebují, což mi nepřipadá jako vhodně vyřešené.
Z popisků je rovněž patrné, že tu máme CZ + SK verzi klávesnice, čili některé klávesy tu mají pět popisků a klávesa nad Enterem jich má dokonce šest, což zrovna nepřispěje k rychlé orientaci.
Podíváme se samozřejmě i na spodní část klávesnice, kde jsou vidět gumové nožky, aby nám neklouzala po stole a v tlusté části nahoře pak máme jednak místo pro dvě baterie AAA, jež jsou součástí dodávky, a také tlačítka.
Jde o obvyklý vypínač napájení a pak tlačítko Connect sloužící pro navázání spojení.
Nakonec se podíváme na klávesnici zboku, aby vynikl její profil, stejně jako výška kláves.
Příslušenství
Velmi důležitou součástí LuxePad 9100, bez níž by šlo o polovičatý produkt, je cestovní pouzdro sloužící také jako stojan pro tablet. Jde o tvrdé desky pokryté umělou kůží, které jsou jen o trochu větší než samotná klávesnice. Pohromadě je drží jazýček opatřený suchým zipem.
Uvnitř těchto desek je připraven gumový pás, za nějž můžeme klávesnici připevnit, aby nám z pouzdra nevypadla. Na druhé části je pak koženkový obdélník, který bude sloužit jako zarážka pro tablet. Z toho vyplývá, že ten bude u rozloženého pouzdra dole, zatímco desky se na něj postaví do tvaru písmene A. Je pak otázkou, jak stabilní takový stojan bude a je důležité aby byl, protože u tabletu budeme využívat dotykovou obrazovku, čili do něj budeme šťouchat prstem.
V základním balení se také nachází sada dvou baterii AAA a pak také na takovéto zařízení nezvykle mohutný manuál. Je totiž vícejazyčný (čeština nechybí) a podrobně popisuje způsob připojení k zařízením s různými operačními systémy.