Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

G7 to CE: software pro komunikaci s GPS

27.4.2004, Seifert, recenze
Vlastníte GPS přístroj ? A také Vám připadá vkládání názvů a souřadnic bodů z klávesnice přístroje zdlouhavé a nepohodlné? Pak jásejte, protože už i pro Pocket PC existuje program G7 to CE, který umožňuje daleko pohodlnější vkládání (a samozřejmě i stahování) dat do GPS přes sériový port. Takže chcete-li si práci ušetřit, neváhejte si přečíst tento článek.

K čemu to vlastně je ?


Software G7 to CE je obdoba programu G7 to Win, který je určený pro stolní počítače a slouží pro komunikaci s GPS. Předpokládám, že tento článek nebudou číst jen odborníci, takže se to pokusím trochu rozvést. Každý GPS přístroj má v sobě paměť pro umístění různých druhů informací. V první řadě se jedná o seznam traťových bodů. Každý bod se go GPS zadává ve formátu NÁZEV + zeměpisné souřadnice, případně poznámka. Dalším typem je seznam tratí. Zde je možné si předdefinovat cestu pomocí traťových bodů přesně jdoucích po sobě. Po dosažení prvního bodu se přístroj automaticky přepne na navigaci dalšího bodu v pořadí. Posledním typem dat je tzv. TRACK. V této části jsou uloženy polohy na trase, zaznamenané za určitý časový úsek (zde zdůrazním například funkci MOB (Men over board), která právě těchto dat využívá. Situace je taková, že vyrážíte večer do restauračního zařízení. Na začátku cesty si zapnete GPS a nastavíte logování poloh například po půl minutě. Po příchodu do restaurace GPS vypnete a můžete se v klidu věnovat činnostem zde obvyklých, protože při cestě zpět za pomoci funkce MOB jistě nezabloudíte, neb budete sledovat svojí stopu. Tedy za předpokladu, že se Vám GPS podaří spustit a rozeznáte znaky na display ... :-) )

Všechny tyto typy dat lze samozřejmě do GPS zadat přímo z klávesnice přístroje. Jelikož ale tato klávesnice nemá písmena, ani čísla, musí se to činit zdlouhavým listováním abecedou, pomocí šipek. Jistě uznáte, že toto není moc praktický způsob a po zadávání desátého bodu ručně nebudete toužit po ničem jiném, než GPS rozbít za pomoci nějakého těžkého předmětu. A právě pro tento případ by se mohl hodit program G7 to CE, protože body, případně trasy mnohem pohodlněji vytvoříte v něm a do GPS nalejete přes kabel ....

Je určený pro většinu dostupných GPS přijímačů od výrobců GARMIN, MAGELLAN a EAGLE. Já osobně jej využívám ke spojení s přístrojem Garmin GPS 12 XL, ale mám odzkoušenu dobrou funkci i s ostatními typy přístrojů GARMIN. S přístroji výrobců MAGELLAN a EAGLE jsem bohužel neměl tu čest ... :-( Jestliže jej budete chtít získat odkaz je zde: http://www.gpsinformation.org/ronh/ . Je třeba zvolit si správnou verzi souboru ke stažení kliknout a ...


Jak se to instaluje ?


Samotná instalace je z těch složitějších, protože si nestáhnete instalátor, ale přímo EXE soubor. V souboru ZIP jsou dále obsaženy 3 textové soubory, kde první jsou informace o změnách v dané verzi, druhý obsahuje popis instalace a třetí je soubor konfigurační. Já osobně instaluji tak, že v Program Files vytvořím složku G7TOCE, do které nakopíruji EXE soubor. Dalším krokem je vytvoření stejně pojmenované složky v My Documents, do které se nakopíruje konfigurační soubor g7windatums.txt. Nyní stačí jen vytvořit zástupce z EXE souboru, uložit kam je libo a spustit.

Při první spuštění Vás program přivítá hláškou že nebyl nalezen soubor g7toce.ini. Nezoufejte, je potřeba ho vytvořit. V menu FILE vyberete CONFIGURATION nastavíte co uznáte za vhodné (doporučuji alespoň typ GPS a COM port),



v záložce DMS zatrhnete "Save configuration at exit" tapnete na OK a exitem program ukončíte. Po dalším spuštění programu by už všechno mělo být OK.




Co s tím ?


A co tedy program vše umí ??? Po spuštění se objeví obrazovka, kterou si můžete prohlédnout i na přiloženém obrázku. Menu file, slouží pro konfiguraci programu a ukládání IGC souborů (IGC soubor je specielní formát dat užívaný ve sportovním letectví a Ti, kteří využívají GPS pro lov hub po lesích tuto volbu zřejmě nevyužijí .. :-) ).



Menu GPS slouží pro základní práci s GPS. Je zde možné vytvořit screenshot displaye GPS, nahrávat a ukládat jednotlivé typy dat (bude dále popsáno v samostatných položkách), získat informace o dané GPS (verze firmware, sériové číslo), nebo zadávat do GPS různé příkazy (vymazání všech dat, zjištění voltáže, GPS čas apod.).



Položka WPT slouží k zadávání nebo editaci bodů. Body je možné nahrát z GPS, nebo je uložit zpět. Textový soubor (který je samozřejmě možné upravovat bez nutnosti mít připojenou GPS) je uložen ve složce G7TOCE v "My Documents". (Totéž platí i pro ostatní typy dat) .





Další v pořadí je menu RTE, ve kterém můžeme pracovat s traťemi. To by mohlo být to pravé místo pro náruživé houbaře, kteří si chtějí sestavit trasu od místečka k místečku ... :-) Jako body trasy se používají již dříve nahrané (nebo vytvořené) body z GPS.





Menu TRK je použitelné pro stahování projeté trasy z GPS. Většina GPS přijímačů totiž umožňuje logovat pozici po určitém časovém intervalu a odtud je to pravé místo stáhnout si jí pro další použití.





Předposlední položka EVNT mi příliš použitelná nepřipadá, nebo jsem alespoň nezjistil jak ji využít pro moji GPS Garmin 12 XL. Čistě teoreticky se bude jednat asi o zaznamenání jisté události, které podporují pokročilejší typy GPS ... :-) Poslední je v menu položka ABOUT, kterou jistě zkušeným čtenářům ce4you netřeba vysvětlovat .


reklama