Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

CompactFlash GSM/GPRS a WiFi karty společně na jednom PDA

18.2.2004, Milan Švec, recenze
WM2003 a odpovídající SW výrazně zjednodušil střídání zmíněných karet. K přístupu na web teď stačí zasunout zvolenou kartu a spustit Pocket IE (PIE). WiFi karta se sama připojí na aktivní Access Point. Při použití GSM/GPRS karty to běží jen o pár vteřin déle. Necháte otevřenou stránku v PIE a přehodíte zpátky na WiFi. PIE pokračuje v původní činnosti. Znovu WiFi karta ven a GPRS do PDA. Další web page znovu vytočí GPRS a stránka je na displeji.
Jak na to najdete i s detaily nastavení v článku.
CompactFlash GSM/GPRS a WiFi karty společně na jednom PDA

Máte-li model PDA s integrovaným WiFi, pak je zcela na vašem rozhodnutí (a na vybavení vašeho PDA), čemu pro GPRS dáte přednost. Zda CF kartě pro GSM/GPRS, nebo přístupu přes BT a mobil. Obě možnosti mají své výhody a nevýhody podle různých situací. Někdy může být operativnější jedna, v jiné situaci naopak ta druhá. Nevlastníte-li mobil s BT a PDA s WiFi a je-li vaše současné PDA vybavené aspoň jedním CF vstupem, můžete se přesto rozhodnout jak pro GPRS, tak pro WiFi komunikaci. Nebo ještě lépe pro obojí současně.

Jednou z firem, která pro příznivce takto konstruovaných PDA dodává už deset měsíců na český trh technické řešení takové potřeby, je Fujitsu Siemens Computers (FSC). V nabídce např. k FSC LOOXi 600 jsou obě CF karty pro WiFi i pro GSM/GPRS komunikaci. Po jejich objednání u dodavatele, který je s FSC v obchodním spojení, jsou k vyzvednutí obvykle druhý den. Obě karty navíc nejsou vázány na konkrétní typ PDA. K WiFi kartě je součástí dodávky i PCMCIA adapter a ovladače pro její variabilní použití, např. k notebooku. Vlastníte-li tedy něco technicky podobného, jako je FSC LOOX 600 a k tomu ještě příslušné CF karty, nabrání vám už nic v připojení k vašim oblíbeným stránkám. Kdekoliv. Jste-li v dosahu WiFi přístupového bodu zdarma, jinak za tarif. Až na jeden detail. Tím je na vašem PDA použitý operační systém a jeho nastavení.

Uživatelé PPC 2002 na LOOXi 600 si ještě pamatují, jaké jim tento systém dokázal klást překážky. Zejména při pokusech s využitím zmíněného CF vstupu pro něco jiného než pro přídavnou paměť. Nejsnadnější ze všeho bylo obvykle dodání objednaných CF karet. Uvést je do provozu bylo však možné až díky diskuzím, Google a především díky spoustě času. Nakonec to ale vždycky nějak začalo fungovat. Nejdřív přišlo na řadu bezdrátové spojení s přístupovým bodem Telecomu. Pak bylo třeba vytvořit připojení do firemní sítě. Velkým úspěchem bylo (pár dnů po loňském CeBitu i pro samotné FSC), když se poprvé dalo zavolat z GSM/GPRS karty na mobil a zpět. Pak došlo i na SMSky. Další na řadě byl GPRS a internet. Po aktivaci GPRS tarifu u zvoleného operátora bylo sice hned jasné, čím byl zatížen váš mobilový účet, ale tehdejší Pocket Internet Explorer (PIE) ne a ne zobrazit hledanou stránku. A sdílené složky se z PC přes WiFi taky nějak nechtěly ukázat. Přitom to ale všechno spojené bylo a mělo to přece fungovat. No a po změně CF karty nebo současném připojení USB kabelu to, co už předtím fungovalo, zase nešlo. Jenom to neustálé a únavné přehazování už předtím nastavených údajů. Atd., atd. Ale dost už s minulostí.

WM2003 je tady. A s ním i dosud nepředstavitelná praxe. Nový PIE funguje tak, že se s ním stránky na webu už dají prohlížet. WiFi se nemusí nijak zvlášť nastavovat. Nainstalovaný driver zařídí všechno sám. Po prvním zasunutí CF WiFi karty připojí LOOXe ke všem aktivním přístupovým bodům v okolí a nabídne je uživateli. Pro přístup na web stačí spustit PIE. Spojení se naváže samo hned po zasunutí karty a k tomu bodu, který máte nastaven a je aktivní. Pro připojení do místní LAN stačí vyplnit jméno serveru a hned máte sdílené složky na displeji. Jste mimo dosah WiFi signálu (i USB kabelu) a chcete znovu na internet? Do CF šachty zasunete GSM/GPRS kartu, kliknete na PIE a už se vytáčí spojení na operátora. Pár okamžiků a oblíbená home page je zase na displeji. Jste zpátky v dosahu WiFi? Ukončíte spojení na GPRS, přehodíte karty a bez přerušení pokračujete v práci na stejném webu se stejným PIE. A tak pořád dokola, vč. pravidelného nebo občasného přístupu na web přes USB u domovského PC, kde synchronizujete data a dobíjíte baterie přes noc.

Je to ve skutečnosti opravdu tak jednoduché? Je. Jakmile máte jednou všechno nastaveno, můžete klidně zapomenout na všechny předchozí nepříjemnosti. Můžete vaše PDA využívat pro internet tam, kdy a jak chcete. Začnete prostě používat to, co potřebujete a už vás nezatěžuje, jak to má fungovat. Když jednou správně nastavíte těch několik důležitých údajů, tak už je vlastně nebudete potřebovat.

Přesto si je někam poznamenejte. Můžou se vám hodit po příštím update systému.

Užitečné odkazy:











Pro zájemce jsou v dalším detaily nastavení pro sestavu:

HW: Pocket LOOX 600, CF GSM/GPRS, CF WLAN – vše od FSC, OS: WM2003 v. 427, firmware 1a18, SW: FSC driver pro WLAN, Running Voice GSM 3.0.5, doporučeno WisBar Advance 1.2.2.1, česká klávesnice LEng - vše pro WM2003


Nastavení WiFi



a) pro místní LAN

1.) Otázka "WiFi connect to", volby "Work"/"Internet", odpověď "Work"

Pozn.: Pro přístup na web prostřednictvím toho PC v LAN, které mi nabízí přístup přes svůj Access Point, musím v PDA nastavit adresu proxy shodně s adresou uvedenou v tom PC v "Síťových připojeních" příslušné PC LAN síťové karty (ke které je připojený dotyčný Access Point) v jejích "Vlastnostech"/"Protokol TCP/IP".

2.) Na PDA v "Settings"/"Connections"/"Tasks", "My Work Network" a "Edit my proxy server" zaškrtnout: "This network connects to the Internet" a "This network uses a proxy server to connect to the Internet" a vyplnit adresu (na př. 192.168.1.1). V "Advanced" zkontrolovat, příp. opravit "Port" u "HTTP" podle skutečnosti na PC (podle nastavení v používaném proxy SW na PC). "OK","OK".

3.) Nakonec nastavit parametry karty v "Settings"/"Connections"/"Advanced", "Network Card" a "Configure Wireless Networks".

Ve "Wireless networks" jsou uvedené dostupné Access Pointy a u nich stav. Nejlépe je "Connected". Při "Available" není ještě všechno hotovo. Je-li "Unavailable" u dříve už zaznamenaných, musím to zkusit jinde. Lze vybrat "Networks to access:" "All Available"/"Only access points"/"Only computer-to-computer". Ponechat "All Available".

V "Network Adapters" je "My network card connects to" (už dříve vybraná) "Work" - nechat. "Tap an adapter to modify settings" – vybrat ze šesti přednastavených adapterů "FSC ... WLAN .. ", klik a nastavit nějakou v LAN volnou "IP" adresu (na př. 192.168.1.2) vč. "subnetu" (255.255.255.0). V dalším okně nastavit DNS adresu stejnou jak už výše uvedeno (192.168.1.1). Po sdělení, že to bude chodit po vytažení a vrácení CF WLAN karty, splnit požadované, několikrát "OK" a je to.
Pozn.: pro přístup přes WiFi do LAN na sdílené složky

File Explorer se po kliknutí na ikonu se složkou v dlani dole uprostřed zeptá "Open" a chce vyplnit "Open path:" \..... Vyplnit jméno PC (nebo vybrat z dříve vyplněných) , "OK" a sdílené složky jsou na displeji. Po kliknutí na složku to chce "Network Log On" pro vybraný "Resource:" "User name", "Password", příp. "Domain". Vyplnit/Nevyplnit podle situace, příp. "Save" heslo, "OK"


b) pro Hot Spot Telecomu
  1. Otázka "WiFi connect to", volby "Work"/"Internet", odpověď "Internet"
  2. Na PDA v "Settings"/"Connections"/"Tasks", "My Work Network" a "Edit my proxy server" zaškrtnout: "This network connects to the Internet" a ponechat volné (zrušit zaškrtnutí!) pro "This network uses a proxy server to connect to the Internet"
  3. Nakonec nastavit parametry karty v "Settings"/"Connections"/"Advanced", "Network Card" a "Configure Wireless Networks".

Ve "Wireless networks" jsou uvedené dostupné Access Pointy a u nich stav. Nejlépe je "Connected". Při "Available" není ještě všechno hotovo. Je-li "Unavailable" u dříve už zaznamenaných, musím to zkusit jinde. Lze vybrat "Networks to access:" "All Available"/"Only access points"/"Only computer-to-computer". Ponechat "All Available".

V "Network Adapters" je "My network card connects to" (už dříve vybraná) "Internet" - nechat. "Tap an adapter to modify settings" - vybrat ze šesti přednastavených adapterů "FSC ... WLAN .. ", klik a v nastavení IP zaškrtnout: "Use server assigned IP address", v nastavení "Name server" nechat všechno prázdné. Po sdělení, že to bude chodit po vytažení a vrácení CF WLAN karty, splnit požadované, několikrát "OK" a je to.

Pozn.: Pro přístup na web přes Hot Spoty Telecomu je od 1.1.2004 nutná registrace a e-mailem dodané přístupové jméno a heslo. Akce je stále zatím do 31.3.2004 zdarma.

Pro přístup přes další jiné přístupové body je nutná kontrola, zda danému přístupovému bodu vyhovuje nastavení dle bodů 2.) a 3.)

Po návratu do (firemní WiFi) LAN po používání jiných Access pointů/Hot Spotů venku je potřeba nezapomenout v "Settings"/"Connections"/"Advanced"/"Select Networks" zkontrolovat/přehodit u automatického připojení do "private network connect using" přes "My Work Network" (kde máme nastavený už z dřívějška přístup přes proxy server 192.168.1.1).


Nastavení GPRS


Pro provoz GSM/GPRS karty splňuje většinu potřeb program Running Voice GSM, pro WM2003 nyní ve verzích 3.0 a vyšších (RVGSM). Údaje jsou z verze 3.0.5

Instalace RVGSM přidá do systému drivery Flexport Voice, Data a Extra a do "Settings"/"Connections" ikonu "Flexport GSM" pro nastavení adaptéru (karty). Toto nastavení je také dostupné přímo z RVGSM z "View"/"Options"/"GSM" a přes "Flexport GSM".
  1. Ve "View"/"Options"/"GSM" musí být nastavena "Initial baud rate" na 115200. Bude potřeba dál.
  2. Po klik na "Flexport GSM" nastavit "Device to use for connections" na "GPRS_Modem". V záložce "Connections" vytvořit "New". "Conection name" nechat na "Mobile 1", "Connection type" zaškrtnout "GPRS". V "Next" vyplnit "Access Point Name" (obvykle Internet), "TCP/IP" ponechat "Use server-assigned IP address", "Next" a vyplnit "specific server address" pro "DNS" a "Alt DNS" (podle operátora, při používání SMTP nutnost!), nebo nechat volné. Klik na "Advanced" a tam vyplnit známé dial number *99***1# a do "Additional commands: " vyplnit +CGDCONT=1,"IP","internet.t-mobile.cz" (u jiného operátora změnit obsah v posledních " "). Nechat volné "IP header compression" a "Software compression". "Password required" podle vlastní volby. "OK" a "Finish".
  3. V "Settings"/"Connections"/"Connections" vybrat u "Flexport Settings" "Manage existing connections". V "Modem" u "Mobile 1" zvolit "Edit". Ponechat "Mobile 1" a "Flexport Data" jako "Selected modem". Po "Next" zkontrlovat číslo (je tam *99***1#) , "Next", "User Name", "Password" a "Domain" prázdné a klik na "Advanced". Tady je nutné nastavit stejnou "Baud rate" jako u karty, viz výše. Tj. 115200. V "extra dial-string modem commands: " musí být stejně jako výše +CGDCONT=1,"IP","internet.t-mobile.cz" (nebo podle jiného operátora jiný konec). "Port Settings", "TCP/IP" a "Servers" nechat, jak jsou. "OK" a "Finish".

Pozn.: Další možnosti poskytuje CF GSM/GPRS karta pro hlasovou komunikaci nebo SMS. Při použití zmíněného SW RunningVoice GSM už není k nastavování nic významného. Stačí zapojit sluchátko s mikrofonem a volit čísla z kontaktů Pocket Outlooku. Odesílání SMS je podobně jednoduché.

Po nastavení už můžeme spustit PIE. Máme-li v CF šachtě kartu GSM/GPRS (v ní SIM kartu našeho GPRS operátora a u něj aktivovaný GPRS tarif), objeví se bublina "Connecting" a v ní "Connecting to Mobile 1", "Using: Flexport Data" a "Dialing *99***1#". Při používání WisBar Advance je po připojení po kliknutí na tlačítko "Connected" k dispozici bublina "Conectivity (Mobile1) " s časem spojení a hlavně s "Disconnect" pro slušné ukončení. Při použití WiFi karty je v ní "Work" a "Wireless Card". Spojení WiFi se ukončí vytažením karty (a obnoví jejím zasunutím).

Obě karty GSM/GPRS a WiFi lze střídat podle potřeby. Dokud je neodrovnáte mechanicky. Tady doporučuji vybírat dodavatele s robustnějšími variantami. Vyplatí se to v delší životnosti.
reklama