www.svetmobilne.cz
>
>
>

Awele: povedená logická hra

, , recenze
Je zajímavé, že ty nejednoduší logické hry dokáží člověka bavit pořád a rád se k nim vrací. Kdo by neznal Tetris, Araknoid nebo Sokoban. Všechny se vyznačují jednoduchostí a jsou založené na logickém principu. Hexacto má ve své nabídce právě takovu hru s názvem Awele. A jak se mi líbila?
K oblíbeným
reklama
Další kategorií jsou hry deskové, mezi které počítám Šachy, Dámů, Mlýn, Backgammon a mezi které řadím taky Awele. Jedná se o deskovou hru ze starodávného Egypta. Abych pravdu přiznal, nikdy jsem o ní neslyšel a tak mě to zajímalo dvakrát tolik.

Dávno je pryč doba, kdy měli hry na WinCE jeden spustitelný soubor do 100kb (to je zrovna škoda), jednoduchou grafiku a základní zvuky jak je známe z 8bitový počítačů. Awele se instaluje z PC společně s Hexacto Synchronizerem, který umožňuje po zadání Internet User Name a password porovnávat vaše výsledky s ostatními hráči. Zkoušel jsem se dívat na web na výsledkovou listinu a je tam zatím jeden hráč. Hra samotná pak na PDA zabírá úctyhodných 1,2 MB.Hned po spuštění nás vítá velice pěkná mystická hudba, která nás společně s grafickým provedením ihned přenese do dávno zaniklého světa Egyptské kultury a všední svět odpluje společně se starostmi (alespoň ten můj), aby nás pohltilo vzrušení ze hry.

Herní pole je vpodstatě velký oblázek, nebo odlitek z kovu - nevím čemu to přirovnat lépe. Je rozdělený na dvě části žlábkem uprostřed. Je to tedy hra pro dva hráče a každý z nich má na své straně šest stejně velkých děr a úplně vespod uprostřed jednu velkou pro získané kamínky, které jsou tady místo hracích figurek.Hra začíná se čtyřmi kamínky v každé z dvánácti děr. Ty přesunujeme podle směru hodinovýh ručiček tak, že vybereme všechny z díry a do každé další dáme jednu. Stejně jako putuje figurka v Člověče nezlob se, ale s tím rozdílem, že kamínek v každé díře zůstane a o kolik políček se posunem určuje právě počet kamínků v počáteční díře. Přerozdělení kamínků pak doprovází zvuk, který můžeme v Options vypnout. Stejně tak nápovědu, která oranžovým kroužkem označí počáteční a zeleným koncovou dírku. Tu si ale zásadně nechávám zaplou :-)

Cílem hry je pak získat co nejvíc kamínků a to tak, že poslední přemístěný musí skončit v díře na protihráčově půlce a pokud je v ní společně s dalším jedním až dvěma kamíky, všechny si dá do své domovské díry. Pokud v předcházejích dírách na protihráčově půlce, kam jsme právě přerozdělili kamínky, je počet dva až tři, kamínky nám opět patří.Vím že to vypadá složitě, ale je to opravdu velmi jendoduché. V podstatě cestujete s kamínky pořád dokola a snažíte se co nejmíň prostoru nechat protihráči k obsazení na vaší straně. Běžně se mi stává, že si kamínky shromažďuji po jednom v díře tak, že jich tam mám víc než dvanáct a pak celé herní pole obejdu několikrát dokola. Hra končí, když jeden z protihráčů nasbírá všechny kamínky, nebo je nemůže přerozdělit, aby protivník měl na své půlce alespoň jeden.

V průběhu hry si kdykoliv můžete vrátit zpátky do Menu a ze hry odejít pomocí Quit. Pokračovat v rozehrané partii není problém, protože po spuštění můžete volit Resume. Dokonce pokud chcete začít New Game se vás zeptá, zda chcete přijít o rozehranou partii. Tady pak stačí vyhrávající počítač vrátit zpátky na začátek pomocí Yes :-) Pokud vám iPAQ usne v průběhu hry, tak už to nerozdejchá. Mě se to nikdy nepodařilo.Poslední položka v Menu je How to Play kde je podrobný návod, jak hru hrát, získávat kamínky a zdárně ukončit (čti vyhrát).


Základní údaje


    • Jméno aplikace: Awele
    • Autor: Hexacto
    • Demo verze: povoleny pouze 3 hry, poté hra nepůjde spustit
    • Registrace: US$ 14.95
reklama
Nejnovější články
Karanténa v Austrálii: za bezdůvodnou jízdu autem vysoké pokuty Karanténa v Austrálii: za bezdůvodnou jízdu autem vysoké pokuty
Porušování dopravních předpisů v Austrálii vyjde hodně draho. A totéž se týká i porušování karantény v nynější koronavirové pandemii. Jízdy autem, které nejsou nutné, se totiž trestají nemalými pokutami.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Apple iPhone 12 Pro by údajně měl dostat LiDAR a hranatější design Apple iPhone 12 Pro by údajně měl dostat LiDAR a hranatější design
Zhruba za půl roku by měly být představeny nové iPhony 12 a postupně unikají informace o nich. Jeden z posledních úniků naznačuje, že by měly dostat LiDAR, který si už našel své místo na novém iPadu Pro.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
TCL doplňuje 10L a 10 Pro o nový model 10 5G TCL doplňuje 10L a 10 Pro o nový model 10 5G
Společnost TCL přichází se třemi novými telefony řady 10. Zatímco o modelech 10L a 10 Pro jsme věděli už nějakou dobu, nyní přichází s novými informacemi ohledně modelu 10 5G. Jak už napovídá název, nabídne 5G připojení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Crash test dodávky Mercedes se 770 kg betonu vzadu. Není to hezký pohled Crash test dodávky Mercedes se 770 kg betonu vzadu. Není to hezký pohled
Ve Švýcarsku se rozhodli provést zajímavý crash test. Vzali starší dodávku Mercedes-Benz Vito, naložili ji 770 kilogramy betonových květináčů a v rychlosti 50 km/h poslali proti zdi. Asi tušíte, že to nedopadlo moc dobře.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Redmi Band: nový fitness náramek za pouhých $15 Redmi Band: nový fitness náramek za pouhých $15
Low-endová značka Redmi představila svůj první náramek Redmi Band. Přináší ještě nižší cenu než jeho dražší bratříček Mi Band 4. Přesto má např. 1,08" barevný displej a vydrží na 14 dní provozu.
3.4.2020, aktualita, Milan Šurkala