www.svetmobilne.cz
>
>
>

ADATA PV110: oblíbená 10400mAh powerbanka

ADATA PV110: oblíbená 10400mAh powerbanka
, , recenze
Do dnešního testu jsme vzali velmi oblíbenou powerbanku ADATA PV110. Hlavním důvodem je to, že nabízí solidní kapacitu 10400 mAh za poměrně příznivou cenu. My se podíváme, co od ní můžeme čekat.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. Úvod
  2. Jak je to s množstvím energie a dobou nabíjení?
  3. Testy
  4. Závěr
reklama
Než začneme s testy, měli bychom si vysvětlit pár základních pojmů, neboť často dochází k velkým nedorozuměním a nařčením výrobců ze lži, přičemž jde jen o neznalost uživatelů. Nepůjde o žádnou těžkou fyziku, ale je nutné si ujasnit, který údaj na powerbance a na bateriích co znamená. Samotná kapacita v mAh neudává množství energie, které baterie má! Toto je právě ona obrovská mýlka. Množství energie, které je v baterii "ukryto", je udáváno ve Wh a jde o násobek napětí ve V a kapacity v mAh. To, co vás tedy zajímá, jsou watthodiny, nikoli ampérhodiny.

Abychom tomu správně porozuměli, uvedeme si malý příklad. Mějme dvě baterie s následujícími údaji:
  • 3,6 V, 1500 mAh
  • 7,2 V, 1000 mAh

V prvním případě baterie nabídne 3,6 V × 1,5 Ah = 5,4 Wh energie. V druhém případě pak 7,2 V × 1,0 Ah = 7,2 Wh energie. Druhá baterie tedy má v sobě více energie než ta první, a to i přesto, že má nižší kapacitu. Kapacita bez udané hodnoty napětí nic neznamená.

Dnes testovaná powerbanka ADATA PV110 má akumulátor s napětím 3,6 V a kapacitou 10400 mAh. To dává dohromady 3,6 V × 10,4 Ah = 37,44 Wh. Toto je tedy energie, kterou by měla pojmout baterie powerbanky. Současně na powerbance najdete údaj, že při výstupu 1 A dokáže nabídnout pouze 7000 mAh. Kam se nám ztratila třetina kapacity? V podstatě nikam. Tento údaj totiž platí pro výstupní napětí 5 V (se kterým pracuje USB port, přes něhož proudí elektrický proud) a nikoli při 3,6 V (se kterým pracuje baterie). To znamená, že powerbanka by měla na 1A výstupu dodat 5,0 V × 7,0 Ah = 35 Wh energie. Při 2,1A výstupu slibuje 6450 mAh. Tedy 5,0 V × 6,45 Ah = 32,25 Wh. Nezapomínejte tedy na napětí!

Podobně jednoduše si můžete spočítat i dobu nabíjení. Příkon je dán napětím (ve V - voltech) a proudem (v A - ampérech). Standardní USB 2.0 nabídne 5 V a 500 mA, dodává tedy 5,0 V × 0,5 A = 2,5 W. Pokud toto dodává po dobu jedné hodiny, dodá 2,5 Wh energie. Máte-li 5Wh baterii a za jednu hodinu nabíječka dodá 2,5 Wh, je jasné, že baterie bude nabitá za dvě hodiny.

Pokud byste měli 2,1A nabíječku, tak ta zvládá dodávat 5,0 V × 2,1A = 10,5 W. Za hodinu tedy 10,5 Wh. 5Wh baterii by nabila za 5 Wh / 10,5 W = 0,48 hodiny. Tedy za nějakých 28-29 minut. Tak jednoduché to je. Toto je vysvětlení nabíjecích časů testované nabíječky. Vstupní port má maximum na 1,5 A, napětí je 5 V, tedy 5,0 V × 1,5 A = 7,5 W. Baterie powerbanky s 37,44 Wh by tedy měla být nabita za 37,44 Wh / 7,5 W = 5 hodin. V praxi jsem ale do powerbanky žádnou nabíječkou nedostal více než cca 900 mA, a proto byla nabita až za 8 hodin. Při nabíjení přes klasické USB s 500 mA pak čekejte 37,44 Wh / 2,5 W = 15hodinové nabíjení.

reklama
Nejnovější články
Huawei nejspíš přijde o přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play Huawei nejspíš přijde o přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play
USA minulý týden přidaly Huawei na černou listinu kvůli údajnému ohrožení amerických telekomunikačních sítí. Na tento krok bude muset zareagovat také Google, který patrně přestane čínskému výrobci poskytovat část svých služeb.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Lenovo mělo prezentovat novou Motorolu Razr ukradeným videem od fanouška Lenovo mělo prezentovat novou Motorolu Razr ukradeným videem od fanouška
Lenovo ukázalo čínským novinářům video s konceptem připravovaného flexibilního smartphonu Motorola Razr. Toto video ovšem měla společnost ukrást od jednoho z fanoušků a opatřit jej vlastním logem.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Realme X: nekompromisní střední třída, která snad zamíří do Evropy Realme X: nekompromisní střední třída, která snad zamíří do Evropy
Čínská značka Realme, která patří stejnému vlastníkovi jako známější OnePlus, představila svůj zatím nejvybavenější telefon. Nabízí pěkný design, vysouvací přední kameru i čtečku otisků v displeji. A existuje reálná šance, že se dostane na evropské trhy.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Garmin Overlander: autonavigace na silnici i do terénu Garmin Overlander: autonavigace na silnici i do terénu
Garmin představil satelitní navigaci Overlander určenou pro terénní vozidla. Vybavena je velkým displejem a odolným tělem, kromě jiných vychytávek má řidič k dispozici topografické mapy usnadňující cestu v terénu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Redmi 7A se blíží. Známe design a parametry Redmi 7A se blíží. Známe design a parametry
Xiaomi připravuje cenově dostupnou novinku Redmi 7A, která by měla dostat ještě agresivnější cenovku než Redmi 7. Jaké ústupky si to vyžádá? Parametry smartphonu společně s jeho obrázky nyní unikly na internet.
18.5.2019, aktualita, Jáchym Šlik