www.svetmobilne.cz
>
>
>

Qualcomm zaplatí miliardu dolarů za porušení antimonopolních zákonů v Číně

Qualcomm zaplatí miliardu dolarů za porušení antimonopolních zákonů v Číně
, , aktualita
Společnost Qualcomm porušovala čínské antimonopolní zákony a v pondělí souhlasila se zaplacením pokuty o výši 975 milionů dolarů. Spolu s tím musí přehodnotit i praktiky ohledně licencování svých patentů.
K oblíbeným
reklama
Po dlouhé době skončil spor čínské vlády se společností Qualcomm. Ta byla obviněna z porušování antimonopolních zákonů v této zemi. Qualcomm tedy zaplatí pokutu ve výši 975 milionu dolarů a bude muset také změnit svou licenční politiku. Společnost totiž vlastní mnoho základních patentů týkajících se 3G a 4G sítí. Problém byl v tom, že tyto patenty nabízela pouze v "balíčku" s dalšími patenty, což výsledné řešení neúměrně prodražovalo v případě, že výrobci nepotřebovali tyto patenty navíc, které jim Qualcomm vždy "přibalil".


Qualcomm logo


Nyní už bude muset 3G a 4G patenty nabízet zvlášť, což by mohlo výsledné smartphony zlevnit. Navíc se poplatky ustálí na výši 5 % u 3G přístrojů a 3,5 % u 4G přístrojů, kde tyto poplatky budou počítány pouze z 65 % ceny přístroje.

Připomeňme, že tato téměř miliardová pokuta tvoří zhruba polovinu čtvrtletního obratu společnosti, díky čemuž se také snížil odhad zisku pro rok 2015 o $0,58 na akcii. Na druhou stranu už zmizela nejistota ohledně toho, jak to s Qualcommem na čínském trhu vlastně bude, takže hodnota akcií od pondělka vzrostla z $68,8 na $70,2. Pro zajímavost, za posledních 5 let pak společnost na licenčních poplatcích vydělala přes 30 miliard dolarů.

Zdroj: Bloomberg, Anandtech
reklama
Nejnovější články
Ford využije kávový odpad z McDonald’s k výrobě plastů Ford využije kávový odpad z McDonald’s k výrobě plastů
Ekologie je obrovským tématem a automobilka Ford chce řešit ekologický dopad svých vozů s pomocí fastfoodového řetězce McDonald’s. Ten bude dodávat kávový odpad, s jehož využitím pak bude Ford vyrábět plasty do aut.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Qualcomm 3D Sonic Max: velká čtečka otisků prstů pro smartphony Qualcomm 3D Sonic Max: velká čtečka otisků prstů pro smartphony
Další novinkou z dílen společnosti Qualcomm je plošně velká ultrazvuková čtečka otisků prstů 3D Sonic Max. Ta by nyní měla být schopna pobrat rovnou dva otisky najednou. Bude také rychlejší a bezpečnější.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Qualcomm uvedl čipy Snapdragon 865 a 765/765G s 5G Qualcomm uvedl čipy Snapdragon 865 a 765/765G s 5G
Qualcomm představuje nové výkonné mobilní procesory Snapdragon 865 a 765. Oba dva nabídnou i velmi rychlé 5G připojení, v případě slabšího čipu 765G dokonce nativně přímo v procesoru bez externího modemu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tesla Cybertruck přistižena v reálném provozu Tesla Cybertruck přistižena v reálném provozu
Extravagantní pickup Tesla Cybertruck už spatřil světlo světa a objevil se na reálných silnicích. Jednomu řidiči v USA se totiž povedlo zachytit jeden z prvních kusů v reálném provozu mezi dalšími auty.
2.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Tesla Model S jednoho Němce už najela 1.000.000 km Tesla Model S jednoho Němce už najela 1.000.000 km
Elektromobily jsou často spojovány s tím, že jejich akumulátory nic nevydrží a za dva roky jsou zralé do šrotu. Jeden Německý řidič ale se svou Teslou Model S najel už jeden milion km. Je však pravdou, že toho dost vyměnil.
30.11.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře