Prvních 60 minut s Dell Axim X50v v ruce

, , preview
Jako jednomu z prvních obyvatel naší malé, desetimilionové vlasti se mi poštěstilo otestovat zbrusu nový Dell Axim X50v. Tedy, ona to zase taková novinka není, ale jelikož je politika Dellu vůči neamerickým zemím tak trochu macešská, dostávají se k nám novinky až s mnohaměsíčním zpožděním. Díky jednomu velmi ochotnému čtenáři (Beecher) jsem však měl jedinečnou šanci si otestovat tuto lahůdku takříkajíc na vlastní kůži už dnes, pravděpodobně dlouho před uvedením tohoto zařízení na náš trh.
K oblíbeným
reklama
Upozornění: Tento článek není recenzí. Popisované zařízení nebylo podrobeno mému důkladnému testování a hnidopišskému odkrývání slabých míst. Jedná se o první, veskrze pozitivní, dojmy. Nejedná se tudíž o objektivní zprávu, ale o zcela subjektivní popis úplně nového zařízení, který je plný nekritického obdivu a nadšení z nových funkcí a vlastností. Pokud se vám z nějakého důvodu tato forma nepozdává, počkejte si na recenzi.

Dell si tentokrát pospíšil a již před pár týdny na americkém trhu uvedl hned tři nové modely svých Aximů. Mě zajímá především ten nejvýkonnější, který je jako jediný vybaven i VGA displejem. A díky Beecherovi, který si tuto novinku nechal z Ameriky poslat, vám nyní mohu sdělit mé první dojmy z tohoto zařízení.

V přítmí Moravského sklípku, azylu, kam jsme se s Beecherem v neděli v půl deváté večer uchýlili, krásy nového Dellu zase tak moc nevynikly, něco málo však ve světle velmi málo výkonné žárovky patrné bylo. Byť plastové, vypadá tělo Della velmi pevně a po designové stránce elegantně. Kombinace leskle černé a leskle stříbrné se povedla, navíc je stříbrný díl tak dobře mechanicky zpracován, že až hluboký vryp klíčem potvrdil plastový původ (OK, žádný vryp se nekonal, to už by tento článek asi musel dopsat někdo jiný, ale plast to je:). Stejně jako konkurence nabízí i Dell kombinaci joypadu s odděleným středovým tlačítkem a čtveřicí programovatelných tlačítek okolo, na boku přístroje je navíc i dvojice dalších programovatelných tlačítek plus přepínač pro zamknutí zařízení. V ruce sedí Dell jako přibitý, je to i díky jeho sympaticky oblým tvarům.Většinou při testech dodržuji určené pořadí kroků, ale tentokrát to musím změnit. Displej Axima (TFT, rozlišení 480x640, úhlopříčka 3,7 palce, 65k barev), je prostě úúúúúžasný! Zapomeňte na LOOXe, zapomeňte na iPAQ, tohle je prostě displej podle mého gusta. Úhlopříčka je sice "jen" 3,7 palce, ale kvalita displeje tento drobný nedostatek bohatě vynahrazuje. Že je bílá skutečně bílá, je z mého jásání pravidelnému čtenáři už asi jasné, ale tím příval superlativ nekončí. Naprosto úchvatný je jas, na maximum se na to v přítmí vinárny nedalo koukat, pomohlo až stažení skoro na minimum. Barvy syté, kontrast opět velmi dobrý, to je displej mých snů:) Dotyková vrstva je rovněž perfektní a jelikož se musím dostat i k dalším vlastnostem, budu pomalu končit. Je samozřejmě možné, že při podrobném testu narazím na nějakou zradu, ale v tuto chvíli jsem prostě nadšen!

Druhá bomba je tzv. podpovrchová. V Aximu je totiž integrován zbrusu nový grafický čip Intel 2700G s vlastními 16MB grafické paměti, což neznalým asi nic nepoví, zato fanoušci rychlé grafiky zajásají. Jedním z problémů nových VGA zařízení je totiž grafický výkon. Po příchodu VGA zařízení grafické procesory zůstaly stejné, zato jim přibylo 4x víc práce, což se zákonitě na výkonu muselo projevit. Nový Dell si však s výkonem grafiky nemusí dělat starosti, což mimo jiné dokázaly hned dvě bonusové 3D hry optimalizované právě pro tento procesor. To se nedá popsat, to se musí vidět! Takže si prohlédněte několk screenshotů a vězte, že se to skutečně hýbe na PDA zařízení nečekaně plynule a bez trhání. To samé platí o přehrávání videa, na důkladné testy sice nebyl čas, ovšem to, co jsem stihl, vypadalo opět skvěle. Dokonce i mnou proklínaný Windows Media Player se předvedl (ale nejsem schopen rozhodnout, zda je to zásluha grafiky či WMP verze 10). Ostatní 2D grafika už tak rapidní zlepšení nepřináší, ale i tak je to jasný krok kupředu.A toto je druhá VGA gameska, něco logického, ale komplet ve 3D...Ani ostatní parametry nijak nezaostávají. Cokoliv jiného než poslední procesor řady Intel PXA270 by bylo rozhodně zklamáním, maximální takt 624MHz vyrovnává dosavadní rekordní výkon. Příjemná je regulace výkonu (624, 520 a 208MHz), u takto rychlého procesoru téměř nutnost (že, milé HP?). Dell rovněž přilil oleje do ohně v diskuzi ohledně vhodné kombinace RAM a ROM. Stejně jako iPAQ hx4700 totiž nabízí "pouze" 64MB SDRAM, zato hned 128MB Intel StrataFlash ROM. Tato čísla vás ale asi neuspokojí, takže vězte, že po HW resetu je k dispozici 46MB RAM a 91MB FlashROM ve formě bezpečného úložiště. Subjektivně je to asi největší nedostatek, mnoho týdnů po hx4700 a při klesající ceně paměti je 64MB u takto vybaveného zařízení těžko pochopitelné...

Komentáře ke zvuku vynechám, testovací podmínky byly značně neregulerní (sousedé u vedlejšího stolu poněkud přehnali ochutnávku vín z letošní sklizně a tak bych šum neslyšel ani při přehrávání nahrávky Oceán v bouři:). Musí stačit, že Dell umí přehrávat i nahrávat a že výstup na sluchátka je klasický 3,5mm.Kromě klasické USB komunikace umí Dell i infračervený přenos dat (SIR), Bluetooth a WiFi (802.11b). Bluetooth má opět na starosti Widcomm a jak jsme se celý večer mohli při připojení k Internetu přes Nokii 6820 přesvědčovat, jde mu to bez jediné chybičky. Wifi bylo testováno jen lehce, z notebooku jsme si navzájem po-PING-ali a prohlásili WiFi za funkční (tento podnik ještě umožňuje pouze offline způsob elektronické komunikace:).

Stejně jako u všech dosud uvedených VGA zařízení i zde nalezneme dvojkombinaci SD a CF slotu. SD slot podporuje IO karty, CF slot zvládne jak typ I, tak i Typ II. Další rozšíření by mělo být rovněž možné, například pomocí kabelu zvládneme prezentovat obraz i na klasickém VGA monitoru, ale o tom více až v recenzi.

Baterie může být trochu slabinou, její kapacita 1100mAh patří k tomu slabšímu, co je na trhu VGA zařízení k dispozici. Protože se ale zařízení teprve před pár minutami přestalo poprvé nabíjet, je na konkrétní soudy ještě přeci jen brzo, navíc Dell nabízí i extra baterii 2200mAh.

Příslušenství je vzhledem k ceně bohaté, kromě USB kolébky (pěkná, navíc se slotem pro dobíjení extra baterie) a standardního zdroje s redukcí pro přímé nabíjení je to i jednoduché pouzdro z umělé tkaniny (ale co byste za 429 dolarů po slevě chtěli;). Náhradní stylus bohužel chybí, zato jsou v balení hned dva CD-ROMy a uživatelská příručka.

Závěr? Osobně jsem byl novým Aximem téměř unešen. Skvělé technické parametry spolu s progresivní cenovou politikou (tento Axim se v USA dá koupit za 429 dolarů) předurčují toto zařízení k úspěchu. Škoda jen, že místní zastoupení Dellu je v prodeji koncovým zákazníkům velmi laxní. Kvalitou webu počínaje a dlouhými prodlevami konče je více než jasné, že priority Dellu v naší republice jsou někde jinde. Škoda...
reklama
Nejnovější články
Tesla chce otevřít designérské centrum v Číně Tesla chce otevřít designérské centrum v Číně
Z bran nově otevřené čínské továrny Tesly začaly před pár týdny sjíždět první vozy a nyní zde chce automobilka otevřít i designérské centrum. Alespoň tak napovídá jeden z příspěvků na sociální síti WeChat.
18.1.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Bentley Mulsanne 6.75 Edition posílá ikonickou V8 po 60 letech do důchodu Bentley Mulsanne 6.75 Edition posílá ikonickou V8 po 60 letech do důchodu
Automobilka Bentley dá sbohem více než 60 let starému motoru V8 z konce 50. let, který dodnes používá. Využije ho limitovaná edice luxusního sedanu Mulsanne 6.75 Edition, který bude posledním vozem s tímto motorem.
18.1.2020, aktualita, Milan Šurkala
Nottingham vyzkouší bezdrátové nabíjení elektrických taxíků Nottingham vyzkouší bezdrátové nabíjení elektrických taxíků
Elektromobily jsou pro některá použití velmi vhodným dopravním prostředkem, pro jiná naopak. Výborné mohou být pro vozy taxislužby a město Nottingham v Británii tak nyní díky grantu vyzkouší elektrické taxíky s bezdrátovým nabíjením.
17.1.2020, aktualita, Milan Šurkala
Britové vyzkoušeli reálný dojezd elektromobilů, vyhrála Kia a Tesla Britové vyzkoušeli reálný dojezd elektromobilů, vyhrála Kia a Tesla
Na britském YouTube kanálu carwow vyzkoušeli reálný dojezd šesti různých elektromobilů a jak moc se liší od udávaných hodnot. Výsledky dosahovaly 75 až 90 % a tvůrci i sledovali, co dělají jednotlivá auta při vybití jejich akumulátoru.
17.1.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Apple iPhone 12 má mít sub-6Ghz i mmWave 5G, ale jen někde Apple iPhone 12 má mít sub-6Ghz i mmWave 5G, ale jen někde
Na podzim bychom se měli dočkat další generace smartphonů Apple iPhone 12. Ačkoli to vypadalo, že Apple bude s 5G několik let pozadu, nakonec to nebude tak špatné a 5G by měly dostat už letošní modely.
15.1.2020, aktualita, Milan Šurkala