www.svetmobilne.cz
>
>
>

Pokuta 200 EUR: řidič Tesly měnil frekvenci stěračů na obrazovce a havaroval

Pokuta 200 EUR: řidič Tesly měnil frekvenci stěračů na obrazovce a havaroval
, , aktualita
Přílišné spoléhání se na dotykovou obrazovku se nelíbí většině řidičů. Elektromobily Tesla jsou v tomto asi nejhorší a ovládání přes displej se vymstilo jednomu německému řidiči. Při nastavování stěračů havaroval.
K oblíbeným
reklama
Elektromobily Tesla jsou známy tím, že se snaží o stylový a jednoduchý design exteriéru i interiéru. Tomu je podřízeno i to, že je vevnitř naprosto nutné minimum klasických ovládacích prvků a vše ostatní se musí nastavovat pomocí velkého dotykového displeje. Někteří výrobci aut už dostali rozum a vrací se zpět ke klasickým tlačítkům, to však není případ Tesly. Zatímco se chlubí tím, jak bezpečně její uživatelé jezdí s Autopilotem, současně má několik stěží pochopitelných vlastností, které bezpečnost provozu zhoršují, o čemž se přesvědčil i jeden německý řidič.
 
Interiér Tesly
ilustrační foto (interiér Modelu 3), autor: Leo Nguyen / CC BY-SA, přes Wikimedia Commons
 
Ten se svou Teslou Model 3 totiž v dešti jel a chtěl změnit nastavení frekvence stěračů. I když spuštění stěračů a základní nastavení se sice dá provést přes ovladače u volantu, podrobnější nastavení frekvence je už nutné dělat přes dotykovou obrazovku, což je nebezpečné i za dobrého počasí, natož za deště. Na dlouhou dobu odvrácená pozornost koukáním na 5položkové menu na obrazovce tak stála za tím, že řidič sjel do příkopu a skončil ve stromech. Případ se táhl už od března 2019 a nyní soud vyřkl finální rozsudek bez možnosti odvolání. Řidič dle něj porušil nařízení ohledně používání elektronických zařízení za jízdy, které dovolují letmý pohled (např. v případě navigace), ale ne dlouhou interakci. Potvrdil tak pokutu 200 EUR a zákaz řízení na 1 měsíc.
 
Nyní je jen otázkou, proč Tesla tak mermomocí stojí za dotykovým ovládáním, které může být nebezpečné (obzvlášť, když se tak moc chválí svou bezpečností) a nejsou na ovladačích vyvedena veškerá nastavení pro stěrače.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple iOS 14 už běží na čtvrtině zařízení Apple iOS 14 už běží na čtvrtině zařízení
Nový mobilní operační systém Apple iOS 14 zažil opravdu rychlý start. Za necelý týden se dostal na více než 25 % zařízení. Novinkou jsou např. widgety, které lze umístit mezi ikonky aplikací.
22.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Sony Xperia 5 II přichází s podporou natáčení 4K při 120 fps Sony Xperia 5 II přichází s podporou natáčení 4K při 120 fps
Společnost Sony nadále vyvíjí smartphony a své štěstí chce zkusit s novým modelem Xperia 5 II. Ten je zajímavý především tím, že jako první zvládá natáčení 4K videa při 120 fps. Máme zde i 120Hz displej.
20.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Mercedes-Benz GenH2: vodíkový tahač se 70kWh akumulátorem Mercedes-Benz GenH2: vodíkový tahač se 70kWh akumulátorem
Automobilka Mercedes-Benz to zkouší nejen s akumulátorovými elektromobily, ale zkouší i ty vodíkové. Nyní představuje koncept vodíkového trucku GenH2, který bude vodík ukládat netradičně v kapalné formě.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Apple Watch 6 přináší měření kyslíku v krvi a Fitness+ Apple Watch 6 přináší měření kyslíku v krvi a Fitness+
Apple představil už 6. generaci svých chytrých hodinek Apple Watch. Nová varianta přináší především systém pro měření kyslíku v krvi a do některých zemí přijde i nové předplatné, služba Fitness+.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Apple uvedl iPad 8. generace s Neural Engine Apple uvedl iPad 8. generace s Neural Engine
Další novinkou z dílen společnosti Apple je tablet iPad 8. generace. Ten dostává výkonnější hardware v podobě procesoru A12 Bionic. Ten obsahuje i Neural Engine. Zůstává 10,2" displej Retina a podpora pera Pencil 1. generace.
17.9.2020, aktualita, Milan Šurkala