Podvádí Samsung u benchmarků?

Podvádí Samsung u benchmarků?
, , aktualita
Snaha získat nějaký ten bod navíc a odskočit konkurenci je známá u výrobců jako AMD či NVIDIA. Nyní se tento trend přesouvá i mezi mobilní telefony a provinilcem je Samsung, který v určitých programech uměle navyšuje výkon čipsetu.
K oblíbeným
reklama
Programy měřící výkon čipsetu se v mobilních telefonech a tabletech celkem rychle staly hojně používaným měřítkem a kdo je na první příčce, ten se neustále stává hodnotou při poměřování nových čipsetů, tedy se o něm hodně píše. Bylo zřejmě jen otázkou času, kdy se výrobci v tomto segmentu pustí do podobných praktik, které již známe ze stolních počítačů.
Galaxy S4 dostal od Samsung menší doping (klikněte pro recenzi)


Redaktorům serveru Anandtech se podařilo zjistit, že Samsung u své současné vlajkové lodě s čipsetem Exynos 5 Octa uměle zvedá takt grafického jádra nad běžnou frekvenci v případě, že dojde ke spuštění některého z vybraných benchmarků. Tím jsou samozřejmě ovlivněny výsledky ve prospěch korejské společnosti.
Při hraní her je maximální frekvence 480 MHz


V řeči konkrétních čísel je situace následující. Uvnitř čipsetu Exynos se nachází grafické jádro PowerVR SGX 544MP3, které má své „standardní“ maximum na frekvenci 480 MHz. V případě, že systém detekuje vybraný benchmark (například Antutu), zvedne takt až na 532 MHz. Díky tomu dokáže Samsung vytěžit z čipsetu dalších přibližně 10% bodů navíc.
Zapnětě však benchmark a najednou je strop na 532 MHz


Evropané však mají Galaxy S4 se Snadragonem 600, kde zatím podobné „grafické“ praktiky prokázané nebyly. Nicméně ani zde si Samsung neodpustil jistou úpravu chování a jakmile systém zjistí spuštění některého z benchmarků, automaticky zapne všechna jádra na plný výkon a to v případě, že je jste teprve v menu a test ještě není ani spuštěný.
Seznam aplikací, kde čipset reaguje navýšením taktu


Jsem zvědav, jak na celou situaci zareaguje Samsung a na koho dalšího se tyto nepříliš spravedlivé praktiky ještě provalí. Čeká nás recenzenty mobilních zařízení stejná metodika jako u stolních PC, kde bylo občas nutné přejmenovat spouštěcí soubor benchmarku kvůli zajištění férových výsledků?

Zdroj: Anandtech
reklama
Nejnovější články
Volvo XC40 Recharge: první elektrické SUV značky Volvo XC40 Recharge: první elektrické SUV značky
Volvo se chce stát jakousi evropskou Teslou a být prémiovou značkou vyrábějící elektromobily. Vedle značné hybridizace portfolia to má být i uvádění nových typů elektromobilů a prvním z nich je SUV XC40 Recharge.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Samsung Galaxy S10 má chybu čtečky otisků prstů, může ho odemknout kdokoli Samsung Galaxy S10 má chybu čtečky otisků prstů, může ho odemknout kdokoli
High-endový telefon Samsung Galaxy S10 má velmi nepříjemnou chybu čtečky otisků prstů. Při použití některých ochranných skel je totiž možné telefon odemknout jakýmkoli prstem, nikoli jen tím registrovaným.
18.10.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Adata uvádí tenkou 10000mAh powerbanku T10000 Adata uvádí tenkou 10000mAh powerbanku T10000
Společnost Adata představila novou kompaktní powerbanku T10000. Jak už napovídá název, nabídne kapacitu 10000 mAh, a to vše při stylovém tenkém designu. Powerbanka má totiž tloušťku jen 15 mm.
17.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Audi končí s létajícími auty vyvíjenými s Airbusem Audi končí s létajícími auty vyvíjenými s Airbusem
Zatímco Porsche oznámilo, že se společností Boeing chce vyvíjet létající auta, koncernová automobilka Audi naopak učinila opačný krok a spolupráci s konkurenčním Airbusem ukončila. Projekt Pop.Up tak pro Audi nebude mít pokračování.
17.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Google Pixel 4 a 4 XL přináší odemykání telefonu tváří Google Pixel 4 a 4 XL přináší odemykání telefonu tváří
Google představil dlouho očekávané smartphony Pixel 4 a Pixel 4 XL. Ty dostávají odemykání výhradně rozpoznáním tváře, fotoaparát má pak i modul s teleobjektivem a zvýšil se i výkon nových telefonů.
16.10.2019, aktualita, Milan Šurkala