Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Podrobná konfigurace a popis ActiveSync

14.10.2003, Pavel Koza, návod
V minulém článku jsme si ukázali, že instalace a základní konfigurace ActiveSync není žádná věda. Dnes půjdeme trochu do hloubky a povíme si, co všechno ActiveSync vlastně umí. Zase se nejedná o žádná kouzla nebo čáry, ale začínající uživatel by z některých věcí mohl mít trochu zamotanou hlavu. Ani v tomto článku však nehledejte nastavení ActiveSync přímo proti Exchange serveru, k tomu se snad dostanu až někdy jindy.
Dneska si budeme povídat o podrobném nastavení programu ActiveSync. Pokud jste se sem dostali přímo z nějakého jiného webu, doporučuji přečíst si první část této série pod názvem Instalujeme a konfigurujeme ActiveSync, ve kterém jsou o ActiveSync ty nejzákladnější informace. V každém případě předpokládám, že se na vašem desktopu ActiveSync již nalézá a že jste vaše Windows CE zařízení již minimálně jednou synchronizovali.

ActiveSync se startuje automaticky po každém startu systému, že je spuštěn poznáte podle malého šedého či zeleného kolečka v systémové liště. Pokud na ikonku 2x kliknete, otevře se základní panel ActiveSync tak, jak jej vidíte na obrázku dole. Panel se skládá z několika částí - úplně nahoře je textové menu, hned pod ním je pětice ikonek pro nejpoužívanější činnosti (spuštění a zastavení synchronizace, zobrazení detailů o synchronizaci, otevření okna Průzkumníka zobrazující obsah PDA a nakonec tlačítko pro rychlý přístup k nastavení programu), ještě níže je stavové okno, a úplně dole se nalézá informace o stavu každého synchronizačního modulu (můžete ji skrýt deaktivací ikonky Details).




Nabídka File


V nabídce File naleznete především příkazy týkající se synchronizace a komunikace se stolním počítačem. První dva povely jsou jasné - první spouští a druhý ukončuje proces synchronizace. Následuje seznam zařízení, se kterými je vytvořeno trvalé spojení (Standard Partnership). Tato nabídka je však přístupná pouze pokud je zařízení odpojeno. Hlavní význam má tato nabídka ve chvíli, kdy budete nějaké trvalé spojení chtít smazat. Z principu totiž není možné, abyste měli dvě různá trvalá spojení se dvěma různými zařízeními, která se jmenují stejně. Normální uživatel však málokdy mívá více než jedno PDA, ten se častěji dostane do problému po HW resetu zařízení kdy na desktopu zůstanou informace o "starém" zařízení, zatímco se čisté PDA chová jako zařízení "nové". Pokud tedy systém hlásí chybu, případně nechce vytvořit trvalé spojení, zkontrolujte, zda již partnerství se jménem vašeho zařízení neexistuje, a případně je příkazem Delete smažte.



Příkaz Explore slouží k otevření klasického okna Průzkumníka, které vám umožní standardním způsobem kopírovat, přesouvat či mazat soubory a složky na PDA. Samozřejmě je též možné kopírovat soubory z/na PDA, celé kapesní zařízený v Průzkumníku vystupuje jen jako jedna obyčejná složka s názvem Mobile Device. Vzhledem k tomu, že je klasický Průzkumník na PDA většinou výrazně funkčně omezen, může být použití této funkce jediným řešením pro mazání skrytých souborů a podobně.



Příkaz Get connected znovu nastartuje proces hledání PDA na všech dostupných portech stejně, jako tomu bylo při instalaci. Příkazem Connection Settings vyvoláte dialogové okno, ve kterém můžete nastavit kanály, kterými budete s desktopem komunikovat. Připojujete-li se například pouze přes kolébku pomocí USB, tak tuto obrazovku asi často neuvidíte, ale pokud kombinujete připojení přes infra a BT (které funguje přes COM port), budete zde naopak velice často.



Posledním příkazem z nabídky File zavřete základní panel (ovšem ActiveSync poběží stále dál). Pokud z nějakého důvodu potřebujete běh ActiveSync ukončit, použijte například utilitku Kill ActiveSync.


Nabídka View


Tato nabídka je dost nezajímavá, můžete si akorát zvolit formu zobrazení ikonek a zda chcete zobrazovat podrobné informace o synchronizaci.


Nabídka Tools


V nástrojích naleznete všechny důležité povely týkající se synchronizace dat a jejich zálohování. V první řadě je to nabídka Options, tu si ale necháme až na úplný konec. Následuje příkaz Resolve Items, který se vám pokusí pomoci v případě, že synchronizace z nějakého důvodu neproběhla úspěšně. A těch důvodů může být skutečně celá řada, nedostupností Exchange serveru počínaje a konfliktními událostmi v kalendáři konče. Pokud tedy synchronizace skončí chybou, zvolte tento příkaz a dozvíte se o problému bližší podrobnosti.



Pomocí následujícího povelu Backup/Restore se můžete pojistit proti situaci, kdy z nějakého důvodu přijdete o veškerá data. A co si budeme namlouvat, stát se to může každému. Součástí zálohy jsou všechny informace umístěné v paměti RAM jako jsou data, programové databáze či instalované aplikace. Protože proces zálohování trvá relativně dlouho, je možné po provedení prvotní plné zálohy (Full backup) zálohovat vždy jen změněné soubory (Incremental backup). Tím se čas potřebný k provedení zálohy výrazně zkrátí. Obzvláště opatrní jedinci mohou zálohovat automaticky během každé synchronizace. Pokud následně skutečně dojde k situaci, kdy potřebujete zálohu obnovit, kliknutím na jediné tlačítko uvedete zařízení do stavu, v jakém jste jej naposledy zazálohovali. Ovšem pozor, pokud jste mezitím na zařízení něco nahráli, proces obnovení ze zálohy ze zařízení zase všechno vymaže!



I když je programová nabídka přímo od výrobce PDA relativně bohatá, k dispozici jsou další stovky a tisíce aplikací třetích stran. Stačí si jen vybrat a na PDA je nainstalovat. Proces instalace je velmi různorodý a způsobů, jak dostat aplikaci na PDA, je hned celá řada. O všech způsobech si povíme někdy příště, dnes se zaměříme pouze na instalaci přes ActiveSync. Tento typ instalace má jednu velkou výhodu - instalátor totiž vytvoří na disku stolního počítače složku, do které nakopíruje všechny potřebné instalační soubory a následně tuto instalaci zaregistruje v ActiveSync. Takto registrovanou aplikaci pak pomocí přehledného dialogového okna můžete snadno instalovat na další PDA zařízení. Na níže uvedeném obrázku je vidět ukázkové dialogové okno z mého počítače. Všimněte si tří různých stavů - šedivé zaškrtnuté políčko znamená, že aplikace je nainstalována pouze na PDA (instalace byla provedena z jiného počítače, případně byl instalační soubor s koncovkou .CAB spuštěn přímo na PDA); zaškrtnuté políčko znamená, že aplikace je instalována jak na PDA, tak i na desktopu; nezaškrtnuté políčko znamená, že aplikace je instalována pouze na desktopu. Zaškrtnutím/vyškrtnutím pak aplikaci snadno nainstalujete/odinstalujete na/z PDA (na desktopu však zůstane). V případě instalace aplikace můžete navíc určit, jestli se bude instalovat do výchozí složky (Program files) přímo v hlavní paměti nebo na paměťové karty. Pokud chcete aplikaci odinstalovat jak z PDA, tak i z desktopu, označte ji a klikněte na tlačítko Remove.



Poslední dvě možnosti slouží k převodu databází z a do formátu .CDB, tedy do formátu podporovaném Windows CE zařízeními (ovšem pouze Handheldy, Pocket PC tyto databáze nepodporuje).


Nastavení synchronizace


Nyní se konečně dostáváme k tomu hlavnímu, a tím je detailní nastavení synchronizace. Abyste mohli synchronizaci nastavit, musíte mít PDA aktivně připojeno ke stolnímu počítači. Pak už jen stačí vybrat správný povel z nabídky a otevře se nové okno se třei záložkami. Na té první nás zajímá pouze senzam modulů v horní části, přímo se serverem synchronizovat nehodláme. Pokud se po vybrání některého modulu aktivuje tlačítko Settings, můžete pro něj nastavit určité parametry synchronizace. Například u kalendáře si můžete vybrat, jestli chcete synchronizovat vše, nebo jenom určitý počet týdnů před a po, a nebo pouze vybrané kategorie. U pošty si zase zvolíte složky, které chcete synchronizovat (Inbox jako jediný umí synchronizovat i podsložky; pokud máte například kontakty roztříděné do několika složek, máte smůlu), a pak můžete omezit počet řádek v emailech, jejich stáří a velikost příloh. Ovšem stejně jako kontakty či emaily můžete také synchronizovat jednotlivé soubory, stačí jen daný soubor zkopírovat do jednoho konkréthího adresáře (více najdete v nastavení modulu Files). Bohužel není možné jednoduchým způsobem změnit cestu k jiné složce, můžete však vyzkoušet koměrční řešení prodávané pod názvem TCSync. AvantGO ignoruji od chvíle, co jejich FREE neznamená zas tak úplně FREE. A nakonec zbývá dodat, že nastavení automatické synchronizace ihned po připojení zařízení se nastavuje tím malým zaškrtávátkem hned pod seznamem modulů.



Když už máte nastaveno co přesně synchronizovat, zbývá ještě rozhodnout se jak často vlastně chcete synchronizovat. K tomu slouží druhá záložka, kde nás bude zajímat pouze první odstaveček. ActiveSync nabízí tři režimy - nepřetržitá synchronizace (automatická synchronizace po každé změně), pouze po připojení PDA k PC nebo pouze manuálně. Já osobně používám k plné spokojenosti nepřetržitou synchronizaci.



Nu, a zbývá nám poslední záložka. V první části je možné nastavit, jakým způsobem se budou při synchronizaci řešit konfliktní záznamy. Takový problémový záznam vznikne ve chvíli, kdy je existující záznam (kontakt, schůzka...) změněn mezi jednotlivými synchronizacemi jak na desktopu, tak i na PDA. V tu chvíli synchronizační program neví, kterou změnu považovat za důležitější, takže je na uživateli, jak se s tím popere. Podobné konflikty je asi nejlepší řešit případ od případu, ovšem ActiveSync vám nabízí je řešit i automaticky - buď bude mít vždy přednost změna na desktopu, nebo na PDA.



Ve střední části poslední záložky je tlačítko Conversion settings. I když většina novějších PDA umí pracovat s nativními formáty MS Word a MS Excel, kapesní verze kancelářských aplikací mají i svůj vlastní formát; soubory uložené v těchto formátech jsou většinou menší a aplikace s nimi pracují rychleji. Pracovat s nimi umí i stolní verze MS Office, ovšem problém může nastat ve chvíli, kdy dokument v kapesním formátu pošlete několmu, kdo nemá ani PDA, ani novější verzi MS Office. Můžete zvlášť nastavit konverzi pro jednotlivé typy souborů a to odděleně pro přesun či kopírování z PDA na desktop a obráceně. Pokud automatickou konverzi nechcete, na první záložce ji snadno vypnete úplně.



A jako poslední možnost máte nastavení připojení k Internetu přes stolní počítač (nepotřebujete síťovou kartu či modem, stačí být připojen přes USB), vyberte jen Internet a vše by mělo bez problémů zafungovat.


Řešení problémů


V této části budu uvádět odpovědi na případné dotazy. V této oblasti už problémy nejsou tak výjimečné, většinou se však problém podaří rychle odstranit. I když... výjimky potvrzují pravidlo:) Na úvod jen pár tipů, pokud se vám nedaří vše dle vašich představ:
  • Nainstalujte si poslední verzi ActiveSync. Kromě podpory nových typů zařízení je odstraňování chyb hlavním důvodem vydávání nových verzí ActiveSync.
  • Než se pustíte do hlubokého přenastavování, udělejte měký reset PDA i počítače. Občas se stane zázrak:)
  • Synchronizujte co nejčastěji. Je to jen na základě mých zkušeností, ale čím více se toho synchronizuje NAJEDNOU, tím větší je šance nějakého problému.
  • Pokud synchronizujete emaily i s přílohami, buďte opatrní, ať si nezapolníte úplně celou paměť
  • Občas může být problém i v hardware, takže než se půjdete přihlásit do Bohnic, zkuste ten nefunkční USB port i s nějakým jiným zařízením...
Pokud máte nějaký zajímavý dotaz o ActiveSync, pište do diskuze. Tento článek bude průběžně aktualizován!
reklama