www.svetmobilne.cz
>
>

Peugeot ukončuje vývoj dieselů, soustředí se na elektro

Peugeot ukončuje vývoj dieselů, soustředí se na elektro
, , aktualita
Naftové motory poslední dobou upadly dost v nemilost, za což může zejména aféra Dieselgate. Velmi překvapivým oznámením nás tak šokovala automobilka Peugeot, která oznámila konec vývoje naftových motorů.
reklama
Svět automobilů se v posledních třech letech opravdu hodně změnil. Vše nastartovala aféra Dieselgate, která ukázala, že naftové motory v praxi nejsou díky podvodům při měření ani zdaleka tak čisté, jak by si úřady představovaly. Velký podíl na změnách posledních let má i přehnaná snaha EU o snížení emisí, což protlačuje elektrický pohon na úkor spalovacích motorů. Některá velká města navíc zakazují vjezd zejména naftovým motorům (a to i nepříliš starým), takže není divu, že se jejich majitelé bojí. Relativně nová auta tak v některých případech už nesmí vjíždět do určitých částí města a lidé si tak nechtějí kupovat nová naftová auta, protože lze jen těžko odhadovat, kdy se bude zákaz týkat i jejich nových plechových miláčků.
 
Motor Peugeot HDi
 
Proto se nelze divit tomu, že už mnoho automobilek oznámilo, že končí s vývojem naftových motorů. Před rokem to oznámilo např. Volvo, jen před pár dny to bylo Porsche a emisní požadavky vyházely z ceníků např. i naftovou verzi Bentley Bentayga, která se do něj dostala teprve nedávno. Naftové verze vypadly např. i z nabídky Škody Fabia, nemálo je omezuje např. Kia a Fiat u menších modelů, výrazněji pak opustily ceníky automobilek např. Mitsubishi, Subaru, Suzuki a Toyota. Velkým překvapením ale je, že s jejich vývojem končí i francouzský Peugeot.
 
Přitom Francouzi jsou asi tím posledním národem, u kterého by se něco takového dalo čekat. Francie byla vždy obrovským fanouškem naftových motorů a mnoho vozů ani nešlo sehnat s benzinovým motorem. Vždyť v roce 2012 měla Francie zhruba 73% zastoupení dieselů (v prodejích), loni už to bylo jen okolo 47 %. Přesto jsou stále evropské země, které mají více, např. Irsko s 65,2 % a Portugalsko s 61,5 %. Pokud jde o průměr Evropské unie, z cca 50 % počátkem roku 2017 to nyní spadlo na 36 % a podíl dále dramaticky klesá.
 
Nedávno představený motor 1.5 BlueHDi tak bude patrně posledním. Produktový ředitel PSA Group, Laurent Blanchet, totiž řekl, že se rozhodli už diesely dále nevyvíjet a budou sledovat, co se bude dít. CEO Peugeotu dále přiznal, že překotný vývoj naftových motorů v posledních letech byla chyba, neboť nyní se trh úplně mění a snaha tak začíná přicházet nazmar. Společnost se proto nyní bude soustředit na elektrifikaci. Ostatně nedávno představila nové hybridní vozy řad 508, 508 SW a 3008.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Evolveo StrongPhone Z3: odolný, ale také hloupý Evolveo StrongPhone Z3: odolný, ale také hloupý
Stále jsou situace, kdy je méně lepší než více. Platí to třeba v případě odolných telefonů, neboť tlačítkové modely jsou méně náchylné k poškození než smartphony s velkým dotykovým displejem. A právě na to vsází nové Evolveo StrongPhone Z3.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Ford Focus ST dostává 280 koní a elektronický diferenciál eLSD Ford Focus ST dostává 280 koní a elektronický diferenciál eLSD
Do třídy sportovních hatchbacků nižší střední třídy se dostává nová generace Fordu Focus ST. Ta bude k mání jak se silným benzínovým motorem z Mustangu, tak i turbodieselem pro ty, kteří chtějí při sportování šetřit palivo.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
SUV prostě válí: Rolls-Royce nestíhá vyrábět Cullinan SUV prostě válí: Rolls-Royce nestíhá vyrábět Cullinan
Ať si říká kdo chce co chce, SUV jsou prostě oblíbená. A vidíme to i u takových značek, jako jsou Porsche nebo Rolls-Royce. Jeho Cullinan je tak oblíbený, že ho nestíhá vyrábět a bude muset rozšiřovat výrobu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Xiaomi Mi 9 se odhaluje. Známe parametry foťáků i všechny barvy Xiaomi Mi 9 se odhaluje. Známe parametry foťáků i všechny barvy
Xiaomi nemůže vydržet čekání a vypouští některé novinky o modelu Mi 9 už nyní. Z oficiálního zdroje jsme se tak dozvěděli o parametrech trojitého fotoaparátu a displeje nebo si můžeme prohlédnout všechny barevné varianty telefonu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019): rodinný tablet v kovovém balení Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019): rodinný tablet v kovovém balení
Samsung tento týden odhalil ještě jeden tablet s Androidem. Všestranný, cenově dostupný model Galaxy Tab A 10.1 ve verzi pro rok 2019 nabízí elegantní design, stereo reproduktory a funkce zaměřené na rodinu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik