www.svetmobilne.cz
>
>

Peugeot ukončuje vývoj dieselů, soustředí se na elektro

Peugeot ukončuje vývoj dieselů, soustředí se na elektro
, , aktualita
Naftové motory poslední dobou upadly dost v nemilost, za což může zejména aféra Dieselgate. Velmi překvapivým oznámením nás tak šokovala automobilka Peugeot, která oznámila konec vývoje naftových motorů.
reklama
Svět automobilů se v posledních třech letech opravdu hodně změnil. Vše nastartovala aféra Dieselgate, která ukázala, že naftové motory v praxi nejsou díky podvodům při měření ani zdaleka tak čisté, jak by si úřady představovaly. Velký podíl na změnách posledních let má i přehnaná snaha EU o snížení emisí, což protlačuje elektrický pohon na úkor spalovacích motorů. Některá velká města navíc zakazují vjezd zejména naftovým motorům (a to i nepříliš starým), takže není divu, že se jejich majitelé bojí. Relativně nová auta tak v některých případech už nesmí vjíždět do určitých částí města a lidé si tak nechtějí kupovat nová naftová auta, protože lze jen těžko odhadovat, kdy se bude zákaz týkat i jejich nových plechových miláčků.
 
Motor Peugeot HDi
 
Proto se nelze divit tomu, že už mnoho automobilek oznámilo, že končí s vývojem naftových motorů. Před rokem to oznámilo např. Volvo, jen před pár dny to bylo Porsche a emisní požadavky vyházely z ceníků např. i naftovou verzi Bentley Bentayga, která se do něj dostala teprve nedávno. Naftové verze vypadly např. i z nabídky Škody Fabia, nemálo je omezuje např. Kia a Fiat u menších modelů, výrazněji pak opustily ceníky automobilek např. Mitsubishi, Subaru, Suzuki a Toyota. Velkým překvapením ale je, že s jejich vývojem končí i francouzský Peugeot.
 
Přitom Francouzi jsou asi tím posledním národem, u kterého by se něco takového dalo čekat. Francie byla vždy obrovským fanouškem naftových motorů a mnoho vozů ani nešlo sehnat s benzinovým motorem. Vždyť v roce 2012 měla Francie zhruba 73% zastoupení dieselů (v prodejích), loni už to bylo jen okolo 47 %. Přesto jsou stále evropské země, které mají více, např. Irsko s 65,2 % a Portugalsko s 61,5 %. Pokud jde o průměr Evropské unie, z cca 50 % počátkem roku 2017 to nyní spadlo na 36 % a podíl dále dramaticky klesá.
 
Nedávno představený motor 1.5 BlueHDi tak bude patrně posledním. Produktový ředitel PSA Group, Laurent Blanchet, totiž řekl, že se rozhodli už diesely dále nevyvíjet a budou sledovat, co se bude dít. CEO Peugeotu dále přiznal, že překotný vývoj naftových motorů v posledních letech byla chyba, neboť nyní se trh úplně mění a snaha tak začíná přicházet nazmar. Společnost se proto nyní bude soustředit na elektrifikaci. Ostatně nedávno představila nové hybridní vozy řad 508, 508 SW a 3008.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
MediaTek Helio P90 rozšiřuje AI ve střední třídě MediaTek Helio P90 rozšiřuje AI ve střední třídě
MediaTek chce se svým novým procesorem Helio P70 rozšířit prémiové funkce založené na umělé inteligenci do telefonů (vyšší) střední třídy. Podporuje také Google Lens, ARCore nebo až 48MPx fotoaparáty.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
V12 Astonu Martin Valkyrie bude točit 11 100 ot/min V12 Astonu Martin Valkyrie bude točit 11 100 ot/min
Nový hypersport Aston Martin Valkyrie bude mít na dnešní dobu naprosto nevídaný motor. Půjde o atmosférický dvanáctiválec, který bude točit přes 11 tisíc otáček za minutu. A bude překvapivě lehký.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Pininfarina Battista dostane 1900 elektrických koní Pininfarina Battista dostane 1900 elektrických koní
Pininfarina už není jen karosářem, bude i výrobcem automobilů. Už brzy by z jeho bran mělo vyjet elektrické hypersportovní auto Battista, jehož maximální výkon by měl dosahovat neuvěřitelných 1900 koní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Honor View 20 bude mít díru v displeji a 48MPx foťák Honor View 20 bude mít díru v displeji a 48MPx foťák
Připravovaná vlajková loď Honor View 20 by měla následovat nový trend bezrámečkových telefonů. A dosáhne toho otvorem pro čelní kamerku. Na zadní straně překvapivě nalezneme pouze jeden fotoaparát, ale s extrémně vysokým rozlišením.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
iPhone XR má nejlepší fotoaparát mezi „jednookými“ iPhone XR má nejlepší fotoaparát mezi „jednookými“
Testem fotoaparátu DxOMark nedávno prošel iPhone XR a odnesl si odtamtud výborné hodnocení. Dokonce nejlepší mezi smartphony s jedním zadním fotoaparátem. Přemožitelem by se ovšem mohl stát Pixel 3 XL, jehož výsledek dosud nebyl zveřejněn.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik