Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Pentium N3700: první Braswell, 14nm, nižší takty, lepší grafika

17.2.2015, Tomáš Kuzin, aktualita
Objevila se specifikace nového Pentia z generace Braswell s označením N3700, které by se mělo stát nástupcem poměrně populárního Pentia N3540 založeného na architektuře Bay Trail-M. Co nám tedy odhalí mezigenerační srovnání?
Už je to nějaký čas, co Intel zveřejnil svou roadmapu, v které nám chce v letošním roce naservírovat nejen pátou (Broadwell) a šestou (Skylake) generaci procesorů Core, ale i nástupce levných a hlavně úsporných procesorů z řady Bay Trail v podobě řady Braswell. Jde hlavně o procesory Intel Atom pro mobilní segment, ale nás dnes hlavně zajímají jejich sourozenci, kteří míří do základních notebooků a Chromebooků pod komerčním označením Pentium/Celeron.

Co tedy můžeme od nových Pentií a Celeronů očekávat?

Podle všeho by se měl výrazně snížit takt, nové Pentium N3700 by mělo mít základní frekvenci 1,6 GHz respektive 2,4 GHz v Turbo režimu. To je znatelně méně než 2,16 GHz respektive 2,66 GHz u současného N3540.

Srovnáme-li spotřeby obou Pentií, pak by N3700 mělo mít TDP 6 W a SDP (Scenario Design Power) 4 W, zatímco současné N3540 má TPD 7,5 W a SPD 3,5 W.

Na vyšším SDP se určitě podepsala i výkonnější grafika. Integrované grafické jádro bude založeno na Intel Gen8 Graphics a nabídne, podle verze, až 16 EU (Execution Unit) taktovaných na 400 MHz (max. 700 MHz). Nebude chybět ani podpora DirectX 12. Obraz bude možné přenášet až na 3 monitory, interní displej bude připojen přes eDP 1.4, což umožňuje maximální rozlišení 2560×1440 px a pro externí zobrazení bude možné připojit monitor s maximálním rozlišením 4K, a to jak přes HDMI, tak přes DisplayPort.

Architektura Braswell bude využívat nový 14nm výrobní proces. Díky komplikacím s přechodem právě na 14nm výrobní proces se zdržel i příchod celé řady Braswell a nová Pentia (či Celerony) můžeme očekávat až ve 3. kvartálu letošního roku. Nicméně by to měly na trh stihnout před nákupy na začátku školního roku.

Procesory Braswell podporují Chrome OS, Linux i Windows (7, 8.1 a 10 pouze v 64bitových verzích). Z toho je zřejmé, že Braswell míří jak do segmentu základních notebooků, tak hlavně na rostoucí trh s Chromebooky.

Zdroj: Fudzilla
reklama