www.svetmobilne.cz
>
>

Palivový článek kraftwerk slibuje nezávislost na elektrické síti

Palivový článek kraftwerk slibuje nezávislost na elektrické síti
, , aktualita
Společnost eZelleron připravuje inovativní přenosný zdroj elektrické energie. Nevystačíme si zde ale se zdomácňujícím pojmem powerbanka: nejedná se totiž o akumulátor, kraftwerk je palivový článek.
K oblíbeným
reklama
Přístroj chemickou cestou přeměňuje palivo (v tomto případě běžný plyn do zapalovačů, propan-butan a další běžně používané směsi) na elektrickou energii a malé množství páry a oxidu uhličitého. Výrobce přitom u této kapesní elektrárny slibuje slušnou účinnost. Srovnávat kapacitu palivového článku s akumulátorem může být kvůli zcela odlišné technologii poněkud ošidné, nicméně zkusme to: dle (budoucího) výrobce má jeden naplněný kraftwerk (40 g plynu) vyprodukovat 56 Wh elektřiny. Při výstupním napětí 5 V (veškerá dobíjená zařízení se připojují přes USB) to tedy znamená zhruba ekvivalent 11200 mAh akumulátoru - s tím důležitým detailem, že kraftwerk lze kdykoli snadno doplnit třeba plynem do zapalovače a na cesty si tak můžete vzít elektřiny doslova kolik unesete.Palivový článek se tak také stává velmi zajímavou volbou pro dlouhé cesty mimo civilizaci, kde se počítá každý gram. Samotné zařízení váží 160 g a zatímco s jednou 40g náplní je tedy kraftwerk se současnými powerbankami váhově ještě zhruba srovnatelný, s každou další náplní se poměr Wh/g kloní prudce v jeho prospěch. Mezi další klady ve srovnání s akumulátory lze zařadit neexistující samovolné vybíjení, což umožňuje uchovat energii po prakticky neomezenou dobu, nebo bezproblémový provoz v širokém spektru teplot (-15 až 55 °C). Udávaný kontinuální výkon 2 W (400 mA) naopak asi nikoho neohromí, na druhou stranu, dle své kapacity by ho měl být přístroj schopen dodávat na jednu náplň neustále po 28 hodin. Jinými slovy, tablet vám kraftwerk sice nabije, ale počkáte si.

Předpokládám, že důvod takto omezeného výkonu bude souviset se zamýšlenou cenou, která se má pohybovat okolo 150$, což samozřejmě klade výrobcům limity - do takového zařízení se nedá nacpat všechno, zvláště když se s krafwerkem společnost eZelleron pouští do dosud komerčně nepříliš probádaných vod. Mnohé však slibuje úspěch na Kickstarteru, kde společnost sbírá (a už nasbírala) prostředky na rozjetí sériové výroby. Pokud tedy vše půjde podle plánu, měli bychom se kraftwerku dočkat ještě na konci tohoto roku - a (následuje čirá, avšak logická spekulace) pokud se na trhu ujme, třeba se dočkáme i výkonnějšího následovníka.

Zdroj: hellokraftwerk.com
reklama
Nejnovější články
Součástky do iPhone 12 Pro vyjdou na 406 USD, nejdražší je 5G modem Součástky do iPhone 12 Pro vyjdou na 406 USD, nejdražší je 5G modem
Nedávno přišly na trh nové telefony Apple iPhone 12 Pro a už tu máme první odhady toho, kolik stojí součástky do něj. iPhone 12 Pro dle nich vyjde na $406 a zdaleka nejdražší je 5G modem od Qualcommu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Samsung uvedl low-endové Galaxy A02s a A12 Samsung uvedl low-endové Galaxy A02s a A12
Samsung přichází na český trh se dvěma novými low-endovými telefony Galaxy A02s a Galaxy A12. Oba dva dostanou 6,5" displej s HD+ rozlišením, 8jádrový procesor, velký 5000mAh akumulátor a slot pro microSD kartu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Smartphone POCO M3 slibuje 5denní výdrž na baterii Smartphone POCO M3 slibuje 5denní výdrž na baterii
Nový smartphone POCO M3 disponuje Full HD displejem a obřím 6000mAh akumulátorem, který dle výrobce slibuje až 5denní výdrž. Potěší i prodejní cena, která se má pohybovat mezi 4000 až 4500 Kč.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tesla opět připouští hatchback pro Evropu, nejspíš z Modelu 3 Tesla opět připouští hatchback pro Evropu, nejspíš z Modelu 3
Elon Musk při návštěvě Evropy připustil, že by dávalo smysl vyvinout levnější elektrický hatchback. V Evropě jsou hatchbacky úspěšnější než sedany a Tesla by tak mohla mít přímější konkurenci např. Volkswagenu ID.3.
25.11.2020, aktualita, Milan Šurkala
Low-endová Motorola Moto e7 přináší 48MPx fotoaparát s Night Vision Low-endová Motorola Moto e7 přináší 48MPx fotoaparát s Night Vision
Společnost Motorola uvádí na náš trh nový telefon Moto e7, který míří do low-endu. Přesto chce potěšit 48MPx fotoaparátem se systémem Night Vision. Pokud jde o displej, čeká tu na vás 6,5" Max Vision.
25.11.2020, aktualita, Milan Šurkala