Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Ojeté plug-iny a elektromobily nabírají v Británii na popularitě

10.11.2021, Milan Šurkala, aktualita
Autům na elektrický pohon se často vytýká to, že jako ojeté je nikdo nebude chtít. Praxe ale ukazuje, že to není až tak pravdou. Británie je další zemí, kde prodej ojetých vozů s tímto pohonem zvyšuje, což je ale vzhledem k zvyšujícímu se počtu docela logické.
Lithiové akumulátory časem a provozem degradují, což je velmi častým argumentem proti elektromobilům. Podle mnohých budou ojeté elektromobily neprodejné, což lépe ukáže až čas. Pokud jde o zánovní elektromobily, tam se naopak ukazuje, že je o ně poměrně velký zájem, a např. v USA nedávno trhu ojetin vedla právě elektrická Tesla Model 3. Čísla z Británie ukazují, že i zde se ojeté vozy "na baterky" těší vzrůstající oblibě.
 
Elektromobil Nissan Leaf
autor: Walter Baxter [CC BY-SA 2.0], přes geograph.org.uk
 
Toto je ale v zásadě logické s tím, jak se na trhu s ojetinami objevuje stále více vozů tohoto typu. Narůstající prodeje nicméně ukazují, že se jich bojí stále méně lidí a s rozšiřující se nabídkou je snazší si vybrat. Society of Motor Manufacturers and Traders (SMMT) tak udává, že se v Británii za poslední čtvrtletí prodalo 2034342 vozů, což je o 6,2 % méně než loni ve stejném období. Prodeje benzínových aut klesly o 6,9 %, naftových dokonce o 7,6 %. Naproti tomu plug-in hybridy si připsaly 43,3 % nahoru a elektromobily dokonce 56,4% nárůst. Stále jde však jen o 14182, resp. 14990 aut, tedy cca 0,7 % trhu v obou případech. Otázkou nicméně stále zůstává, jak na tom budou se zájmem elektromobily, jejichž věk bude dvojciferný.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama