www.svetmobilne.cz
>
>

Norsko zavádí bezdrátové nabíjení pro taxíky

Norsko zavádí bezdrátové nabíjení pro taxíky
, , aktualita
Norsko je známo jako země elektromobilů, každé třetí auto zde prodané jezdí na elektřinu. Aby se vyřešil problém s nabíjením, chystá instalaci bezdrátových indukčních nabíječek, zatím jen pro taxíky.
K oblíbeným
reklama
Norové se zbláznili do elektromobilů. Nejde sice o to, že by je lidé tolik chtěli, ale o to, že je vláda tak moc dotuje (lépe řečeno, spalovací auta zdaňuje tak brutálním způsobem, že je pro mnohé přijatelnější si pořídit elektromobil). Není tedy divu, že třetina zde prodaných aut jsou elektromobily a vláda chce, aby se od roku 2025 prodávala už jen elektrická auta. Výsledkem tak může být, že se z Norska stane pořádný automobilový skanzen, neboť ne každý chce elektromobil a při daných cenách si nebude moci koupit nové spalovací auto (při možnosti si koupit jen elektromobil patrně padnou daňové výhody). Ostatně už dnes jezdí v Norsku překvapivě vysoký počet starých aut a stáří vozového parku je v Evropě jedno z těch horších.
 
Elektrické taxi Tesla Model S
 
ilustrační foto, autor: Olmo Tomas Mezger [CC BY-SA 2.0], přes Flickr
 
Pokud jde o taxíky, ty budou muset být plně elektrické už od roku 2023. Aby to bylo kde nabíjet (což už dnes jsou s tím v Oslu velké problémy), přišlo se s tím, že budou v hlavním městě instalovány bezdrátové indukční nabíječky v silnicích, konkrétně tedy parkovištích pro taxíky. Řidiči taxíků tak nebudou muset složitě hledat nabíječky, ale jejich vozy se budou pohodlně nabíjet při stání, když čekají na zákazníka. Systém má dovolovat nabíjení i při pomalém popojíždění ve frontě a hovoří se o rychlosti nabíjení až 75 kW, což je překvapivě optimistická hodnota (dosud podobné systémy nabízely spíše tak menší desítky kW). O instalaci se postará finská firma Fortum a americká společnost Momentum Dynamics.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Chcete létat na koštěti jako v Harry Potterovi? Brazilci mají jezdící řešení Chcete létat na koštěti jako v Harry Potterovi? Brazilci mají jezdící řešení
Na světě je mnoho fanoušků Harryho Pottera a nemálo z nich by chtělo, aby se věci z filmů a knih staly realitou. Pokud jde o létající košťata, Brazilci přišli s alternativou. Nabídnou jezdící košťata na základě elektrických jednokolek.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Součástky do iPhone 12 Pro vyjdou na 406 USD, nejdražší je 5G modem Součástky do iPhone 12 Pro vyjdou na 406 USD, nejdražší je 5G modem
Nedávno přišly na trh nové telefony Apple iPhone 12 Pro a už tu máme první odhady toho, kolik stojí součástky do něj. iPhone 12 Pro dle nich vyjde na $406 a zdaleka nejdražší je 5G modem od Qualcommu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Samsung uvedl low-endové Galaxy A02s a A12 Samsung uvedl low-endové Galaxy A02s a A12
Samsung přichází na český trh se dvěma novými low-endovými telefony Galaxy A02s a Galaxy A12. Oba dva dostanou 6,5" displej s HD+ rozlišením, 8jádrový procesor, velký 5000mAh akumulátor a slot pro microSD kartu.
26.11.2020, aktualita, Milan Šurkala
Smartphone POCO M3 slibuje 5denní výdrž na baterii Smartphone POCO M3 slibuje 5denní výdrž na baterii
Nový smartphone POCO M3 disponuje Full HD displejem a obřím 6000mAh akumulátorem, který dle výrobce slibuje až 5denní výdrž. Potěší i prodejní cena, která se má pohybovat mezi 4000 až 4500 Kč.
26.11.2020, aktualita, Milan Šurkala
Tesla opět připouští hatchback pro Evropu, nejspíš z Modelu 3 Tesla opět připouští hatchback pro Evropu, nejspíš z Modelu 3
Elon Musk při návštěvě Evropy připustil, že by dávalo smysl vyvinout levnější elektrický hatchback. V Evropě jsou hatchbacky úspěšnější než sedany a Tesla by tak mohla mít přímější konkurenci např. Volkswagenu ID.3.
25.11.2020, aktualita, Milan Šurkala