Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Norsko zavádí bezdrátové nabíjení pro taxíky

24.3.2019, Milan Šurkala, aktualita
Norsko je známo jako země elektromobilů, každé třetí auto zde prodané jezdí na elektřinu. Aby se vyřešil problém s nabíjením, chystá instalaci bezdrátových indukčních nabíječek, zatím jen pro taxíky.
Norové se zbláznili do elektromobilů. Nejde sice o to, že by je lidé tolik chtěli, ale o to, že je vláda tak moc dotuje (lépe řečeno, spalovací auta zdaňuje tak brutálním způsobem, že je pro mnohé přijatelnější si pořídit elektromobil). Není tedy divu, že třetina zde prodaných aut jsou elektromobily a vláda chce, aby se od roku 2025 prodávala už jen elektrická auta. Výsledkem tak může být, že se z Norska stane pořádný automobilový skanzen, neboť ne každý chce elektromobil a při daných cenách si nebude moci koupit nové spalovací auto (při možnosti si koupit jen elektromobil patrně padnou daňové výhody). Ostatně už dnes jezdí v Norsku překvapivě vysoký počet starých aut a stáří vozového parku je v Evropě jedno z těch horších.
 
Elektrické taxi Tesla Model S
 
ilustrační foto, autor: Olmo Tomas Mezger [CC BY-SA 2.0], přes Flickr
 
Pokud jde o taxíky, ty budou muset být plně elektrické už od roku 2023. Aby to bylo kde nabíjet (což už dnes jsou s tím v Oslu velké problémy), přišlo se s tím, že budou v hlavním městě instalovány bezdrátové indukční nabíječky v silnicích, konkrétně tedy parkovištích pro taxíky. Řidiči taxíků tak nebudou muset složitě hledat nabíječky, ale jejich vozy se budou pohodlně nabíjet při stání, když čekají na zákazníka. Systém má dovolovat nabíjení i při pomalém popojíždění ve frontě a hovoří se o rychlosti nabíjení až 75 kW, což je překvapivě optimistická hodnota (dosud podobné systémy nabízely spíše tak menší desítky kW). O instalaci se postará finská firma Fortum a americká společnost Momentum Dynamics.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama