www.svetmobilne.cz
>
>

Nastavení ActiveSync přes Bluetooth (PDA s ovladačem Widcomm/Broadcom)

, , návod
ActiveSync přes Bluetooth je v porovnání s ostatními možnostmi bezdrátové synchronizace asi nejvýhodnější. Na rozdíl od WiFi má výrazně nižší energetické nároky, takže při provozu na baterie vydrží déle, na rozdíl od IrDA zase není nutná přímá viditelnost mezi senzory a tak je používání mnohem pohodlnější. Pro ty, kteří mají s rozchozením problémy, je určen tento článek. Nově byl přidán i návod pro jednu z mnoha variant na systému Windows XP se Service Packem 2.
K oblíbeným
reklama
Na úvod jedno upozornění - i když by v principu měl být postup instalace a konfigurace ActiveSync přes Bluetooth stejný na všech zařízeních, v praxi se od sebe jednotlivé postupy budou trochu lišit. Je to z důvodu jak různých Bluetooth managerů na Pocket PC, tak i různých Bluetooth managerů na desktopu, a v neposlední řadě i různých verzí operačního systému na desktopu. Proto níže uvedené obrázky využijí především majitelé kombinace shodné s tou mojí, na které jsem návod vytvářel. Věřím však, že se s pomocí tohoto článku a zapojením šedé kůry mozkové podaří ActiveSync přes Bluetooth zprovoznit všem, kteří o to stojí.


Obecně


Nejdřív jen obecný popis toho, jak by to mělo fungovat. Bluetooth modul na desktopu musí umět sériový profil, tedy komunikovat přes nějaký COM port. Poté, co je ovládací software správně nainstalován a BT zařízení přidělen COM port, je nutné tento nově vytvořený COM port vybrat v nastavení ActiveSync. Následně pak na Pocket PC vytvoříte nové spojení s desktopem, a vše by mělo začít fungovat.


Začínáme


Nyní se naše postupy budou lišit podle toho, jakou konfiguraci používáme. Pokud se mi dostanou do ruky, budu se snažit počet konfigurací rozšiřovat, zatím je však nutné vystačit si s tím, co osobně vlastním a používám.


Windows XP + SP2; MSI PC2PC Bluetooth (MS-6967); FSC Pocket LOOX 720 (WM2003SE)


Nedávno uvedený druhý Service Pack pro Windows XP způsobil mnohem více rozruchu, než si asi v Microsoftu představovali. Jednou z věcí, která se dramaticky změnila, je i práce s Bluetooth modulem. Microsoft v tomto servisním balíčku přidal i obecnou podporu BT zařízení svým vlastním ovladačem - BT stackem. V praxi to znamená, že konfigurace fungující několik měsíců bez závad se po instalaci SP2 náhle začne chvat "divně", nebo dokonce odmítne jakkoliv spolupracovat. V tomto článku se tedy pokusím na konkrétním případě ukázat, jak se s touto nemilou situací poprat. Jen bych rád upozornil, že vzhledem k vysokému počtu zoufalých proseb čtenářů v diskuzích není možné očekávat, že tento postup bud fungovat ve všech případech, nicméně doufám, že alespoň ukáže správnou cestu, jak dospět k žádanému cíli.

Má výchozí situace byla trochu jiná než je běžné, já SP2 instaloval na počítač s již fungujícícm BT Stackem od Widcommu (fungoval i po upgrade), takže jsem jej pro testovací účely ručně odebral. Po následném restartu jsem se dostal do požadované situace, a sice na mě systém křičel něco o tom, že našel neznámé USB zařízení. Na úvod jsem se tedy podíval na stránku MSI a stáhl si velmi malý ovladač určený pro Windows XP se SP2. Jedná se spíš než o ovladač pouze o informace o ovladači, které jsou však nezbytné k tomu, aby mohl USB dongle od MSI využít onen zmiňovaný a v systému instalovaný BT Stack od Microsoftu.

Instalace je vskutku jednoduchá - stačí ze staženého souboru rozbalit dvojici souborů a uložit je někam do dočasné složky. Následně je nutné v seznamu zařízení vyhledat ono neznámé USB zařízení a aktualizovat ovladač. Pokud si s tím nevíte rady, níže je animovaný GIF, který vám to názorně předvede.

Nyní byste měli mít nainsalovaný BT Stack a v liště vpravo dole novou modrou ikonku s logem Bluetooth. Pokud náhodou chybí, najdete ji v Control panelu pod položkou Bluetooth Devices. Po tapnutí se otevře nové okno se čtyřmi záložkami. Teď by teoreticky mělo stačit vytvořit COM port, ale opak je pravdou. Metodou pokus-omyl se mi podařilo vykoumat, že je prostě nezbytně nutné v záložce Devices přidat požadované zařízení. V mém případě jde o FSC Pocket LOOX 720. Tapnutím na tlačítko Add... se spustí nový průvodce.V tuto chvíli pípne PDA zařízení a vy ten stejný klíč musíte zadat i tam. Tím je celá instalace u konce. Na poslední obrazovce se rovněž dozvíme, jaké COM porty byly nalezeným spojením přiděleny. Samozřejmě nesmíme nakonec zapomenout na to nastavit si nově vytvořený port pro příchozí spojení v ActiveSync.Tím jsme s desktopem pro tuto chvíli skončili, přesuneme se na PDA.


Windows 2000; MSI PC2PC Bluetooth (MS-6967); HP iPAQ h4355 (WM2003)


Nejdříve je nutné rozchodit BT modul na desktopu. Já osobně používám MSI PC2PC Bluetooth modul zapojený do USB portu. Poté, co tento ne zrovna malý balíček stáhnete, se můžete pustit do jeho instalace. Samozřejmě musíte být na počítači přihlášeni pod účtem s administrátorskými právy, ale to snad ani není nutné opakovat:) Na úvodní instalaci se nedá nic zkazit, proto je zbytečné se o tom rozepisovat. Je tu jen jedna drobná zrada - od určité verze software je nutné zaregistrovat MAC adresu toho adaptéru na stránkách Widcommu a nechat si zaslat unikátní kód. Takže až na vás vybafne okno se čtyřmi políčky, nepanikařte, na adrese http://66.45.42.85/msi se zaregistrujte a zadejte MAC adresu vašeho adaptéru (to číslíčko ve formátu xx:xx:xx:xx:xx:xx, které najdete pod oněmi čtyřmi políčky). Poté vám emailem přijde čtyřdílný kód, který zkopírujete do políček, a můžete pokračovat. Na konci instalace budete pravděpodobně vyzváni k provedení restartu počítače, takže tak bez obav učiňte.

Nyní musíme provést úvodní konfiguraci BT manageru. Jednoduše odklikejte všechny položky, případně nastavte dle libosti, protože my budeme postupovat jako bychom měli úvodní konfiguraci už za sebou. Klikněte pravým tlačítkem na modrou ikonku Bluetooth v systémové liště a z menu vyberte Bluetooth Setup Wizard. Dál budeme postupovat podle obrázků.Tím je konfigurace u konce, klikněte na Finish. Následně je nutné nastavit nově vytvořený COM port COM5 v ActiveSync. Klikněte pravým tlačítkem na ikonku ActiveSync v systémové liště a vyberte Connection Settings.
Konfigurace ActiveSync na PDA


Prozatím jsme s konfigurací na desktopu skončili, začneme konfigurovat Pocket PC. Samozřejmě musíte mít Bluetooth zapnutý a aktivní. Aktivujte Bluetooth Manager (z obrazovky Today, tapněte na ikonku Bluetooth) a zadejte New pro vytvoření nového spojení.Nu, a tím je celé kouzlení u konce. Nyní stačí jen aktivovat spojení poklepáním na ikonku ActiveSync, případně tap&hold na ikonce a vybrat Connect, a můžete komunikovat přes Bluetooth. Samozřejmě, jako obvykle, pokud si stále nebudete vědět rady, pište do diskuzí.


Tipy, Triky a Zákysy


V této sekci budu uvádět řešení problémů, na které můžete narazit.
  • Není možné navázat komunikaci mezi PDA a desktopem - určitě nic nezkazíte tím, že restartujete jak PDA, tak i stolní počítač. Zrovna jsem tak vyřešil svůj problém - všechno se tvářilo OK, zařízení se spárovala, ale spojení se nedařilo. Stačil restart a už se kolečko zelená a točí:)
reklama
Nejnovější články
Volvo XC40 Recharge: první elektrické SUV značky Volvo XC40 Recharge: první elektrické SUV značky
Volvo se chce stát jakousi evropskou Teslou a být prémiovou značkou vyrábějící elektromobily. Vedle značné hybridizace portfolia to má být i uvádění nových typů elektromobilů a prvním z nich je SUV XC40 Recharge.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Samsung Galaxy S10 má chybu čtečky otisků prstů, může ho odemknout kdokoli Samsung Galaxy S10 má chybu čtečky otisků prstů, může ho odemknout kdokoli
High-endový telefon Samsung Galaxy S10 má velmi nepříjemnou chybu čtečky otisků prstů. Při použití některých ochranných skel je totiž možné telefon odemknout jakýmkoli prstem, nikoli jen tím registrovaným.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Adata uvádí tenkou 10000mAh powerbanku T10000 Adata uvádí tenkou 10000mAh powerbanku T10000
Společnost Adata představila novou kompaktní powerbanku T10000. Jak už napovídá název, nabídne kapacitu 10000 mAh, a to vše při stylovém tenkém designu. Powerbanka má totiž tloušťku jen 15 mm.
17.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Audi končí s létajícími auty vyvíjenými s Airbusem Audi končí s létajícími auty vyvíjenými s Airbusem
Zatímco Porsche oznámilo, že se společností Boeing chce vyvíjet létající auta, koncernová automobilka Audi naopak učinila opačný krok a spolupráci s konkurenčním Airbusem ukončila. Projekt Pop.Up tak pro Audi nebude mít pokračování.
17.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Google Pixel 4 a 4 XL přináší odemykání telefonu tváří Google Pixel 4 a 4 XL přináší odemykání telefonu tváří
Google představil dlouho očekávané smartphony Pixel 4 a Pixel 4 XL. Ty dostávají odemykání výhradně rozpoznáním tváře, fotoaparát má pak i modul s teleobjektivem a zvýšil se i výkon nových telefonů.
16.10.2019, aktualita, Milan Šurkala