Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nastavení a konfigurace programu SBSH PocketWeather v. 1.3

3.7.2006, Jarouš, návod
Na fóru SBSH byly k PocketWeather zveřejněny dva „tutorialy“ – dílčí návody k nastavení programu. Inspirováni tímto příkladem publikovali na našem fóru Jarouš a TheMelin v průběhu března 2006 kompletní návod a postupy nastavení celého programu.
V jednotlivých záložkách nastavení se konfiguruje samotný program ve vztahu k vyhledání údajů, jejich stažení a následné formy zobrazení a to jak na obrazovce Dnes, tak na dalších obrazovkách Přehledu počasí. K nastavení zobrazení lze s výhodou použít přednastavené formáty, které lze dílčím způsobem ovlivnit, nebo je možné experimentovat a připravit si vlastní zobrazení údajů na obrazovce Dnes. Nebudu podrobně popisovat zcela jasné možnosti nastavení, provedu pouze jejich rekapitulaci a upozorním na některé vlastnosti a možnosti.


Záložka Menu




Pokud máte nastavenou vyhovující konfiguraci programu a jeho zobrazování, rozhodně si ji uložte a případně i zálohujte mimo PDA. Po HR je nastavení programu pouze otázkou načtení uložené konfigurace, rovněž při experimentování s nastavením je někdy výhodnější její načtení, než pracnější návrat do výchozího postavení v několika záložkách.


Záložka Místa




V popisu a nastavování jednotlivých záložek budeme navazovat na tzv. základní hrubé nastavení z Lekce 2, tzn. že máme např. nastavené dvě tuzemské lokace a jejich zobrazení je Záložky a Vodorovně výrazně.



Na záložce Místa přidáváme a mažeme lokace, měníme jejich pořadí, nastavujeme lokaci v hrubém i přesném nastavení, podrobnosti obsahují Lekce 2 a 4. Dále zde nastavujeme snímky a jejich případnou animaci (podrobnosti nastavení jsou v Lekci 3 a 5), povolujeme jejich zobrazení na obrazovce Dnes nebo zobrazení jejich ikon v Přehledu počasí.


Záložka Obecné




K nastavení Jazyk na záložce Obecné se vracíme prakticky jen v případě instalace plného překladu od Myrka (k příslušné verzi programu lze překlad dohledat na c4y). Zatržítko Povolit PW ... je duplicitní funkce zapnutí/vypnutí pluginu v nastavení Dnes na našich cihlách. Jen dodávám, že PocketWeather lze začlenit jako záložku do programu PocketBreeze, resp. je možné jeho spuštění i jinou formou, nemusí být vždy samostatnou položkou na obrazovce Dnes. Vypnutím zatržítka Vždy zobrazit celé datum budete mít v údajích na Přehledu počasí uveden pouze čas aktualizací bez data, přehlednější je to s datem, doporučuji ponechat zatržítko aktivní. Pokud máte navolené minimálně dvě lokace, můžete si nechat na obrazovce Dnes rotovat údaje lokací, po aktivaci zatržítka se zobrazí i okno pro nastavení času rotace, je to funkce pro absolutní lenochy, žere to energii, doporučuji deaktivovat.


Záložka Přehled počasí




Nastavení na záložce Přehled počasí (stránky zobrazující se po klepnutí na údaje v pruhu PW na obrazovce Dnes) ovlivňují pouze zobrazení na jednotlivých stránkách Přehledu počasí, nemají vliv na zobrazení údajů na obrazovce Dnes. PocketWeather umožňuje užití dvou odlišných souborů grafických ikon počasí, jedna je určena pro obrazovku Dnes, druhá pro stránky Přehledu počasí a její volbu můžete nastavit právě zde. Užití Animovaných zobrazení a nastavení rychlosti animace je popsáno v Lekci 5. Skrýt spodní řádek s nabídkou není zcela přesný popis funkce tohoto zatržítka (přesnější je asi "Skrýt ikonu nastavení na spodním řádku"), které zapíná/vypína zobrazení modré ikony se sluníčkem, tzn. ikony s přístupem do nastavení a k dalším funkcím programu ve spodní části obrazovky na stránkách Přehledu počasí. Koho nezajímá zemětřesení nebo hlídá objem stahovaných dat, deaktivuje si zatržítko zobrazení těchto údajů na Přehledu počasí.


Záložka Dnes


Záložka Dnes a záložka Snímky zásadním způsobem ovlivňují zobrazení údajů na obrazovce Dnes a jejich dílčí nastavení se dost zásadním způsobem ovlivňují. Někdy se může zdát, že vás program v nastavení neposlouchá, ale je to jen zdání, je potřeba něco mírně upravit v jiné záložce. Na některé vlastní zkušenosti upozorním, jiné od ostatních zkušenějších uživatelů přivítám. Následující obrázek je zaznamenám tak, aby byly vidět všechny možnosti nastavení, v default nastavení nejsou všechny možnosti viditelné...



V okně Struktura lze zvolit Jedno či Dvě místa bez možnosti dalšího ovlivnění, formu zobrazení Záložky lze upravovat, tzn. zobrazit analogové hodiny, vybrat barvu podkladu záložek a jejich stínování v procentech. V okně Způsob lze zvolit přednastavené zobrazení Kompaktně (jen text bez ikon), Vodorovně výrazně, Vodorovně a Svisle, to vše bez možnosti dalšího nastavení. Při volbě Vlastní máme následně možnost aktivovat/deaktivovat zatržítky více údajů, nastavit výšku a šířku zobrazovaného pruhu na obrazovce Dnes a dále šířku údajů jednotlivého dne. Máme i možnost povolit případný přesah textu přes ikonu, resp. jeho zastrčení za ikonu. Dále lze na záložce Dnes povolit na obrazovce Dnes zobrazení Tlačítka nastavení, skrýt text aktuálního počasí, zobrazit text o poslední aktualizaci (lze nastavit na zarovnání do tří poloh) a můžeme i nastavit odsazení levého textového sloupce od hrany obrazovky.



Nastavení na záložce Dnes, Struktura/Dvě místa a Způsob/Kompaktně asi moc uživatelů nezaujme...

Zatržítko Ikony snímků dole na záložce Dnes zásadním způsobem ovlivňuje zobrazení náhledů satelitních snímků a webkamer, resp ikon jejich výřezů na obrazovce Dnes. Následující snímky jsou příkladem několika možných konfigurací.



Výřez radarového snímku a výřez webkamery Český Krumlov. Konfigurace: Záložka Dnes ponecháno zatržítko Ikony snímků dole, Na záložce Místo > Nastavit snímky > Nastavit je zvětšení výřezu na 80%. Na záložce Snímky je nastavená velikost ikony na 100.



Výřez satelitního a radarového snímku. Konfigurace: Záložka Dnes vypnuté zatržítko Ikony snímků dole, Na záložce Místo > Nastavit snímky > Nastavit je zvětšení výřezu na 80%. Na záložce Snímky je nutné nastavit velikost ikony maximálně na 22.



Výřez satelitního a radarového snímku. Konfigurace: Záložka Dnes vypnuté zatržítko Ikony snímků dole, Na záložce Místo > Nastavit snímky > Nastavit je zvětšení výřezu na 80%. Na záložce Snímky je nutné nastavit velikost ikony od 23 do cca 42 maximální velikosti.


Záložka Jednotky


Základní nastavení jednotek bylo popsáno v předcházející lekci, může zde aktivovat zatržítkem zobrazení rosného bodu a jednotky teploty. Zobrazení jednotky teploty je výhodné vypnout v případech jejího případného přesahu do ikon počasí.


Záložka Písmo




Jednotlivá nastavení snad nepotřebují komentáře, vlastní nastavení barvy písma využijí zejména pečlivouši, kteří ladí design obrazovky Today k absolutní dokonalosti. Možnosti zvětšení písma v záložkách i na obrazovce Dnes využijí brejlovci, osobně mezi tuto čeleď již také dlouho patřím, ale neužívám, vyhovuje mi default velikost. Barva písma je funkce, která se promítne i do přednastavených zobrazení ze záložky Dnes. Zajímavou vlastností je automatické přizpůsobení šířky záložky dlouhému jménu lokace. Obrázek je pouze příkladem možností nastavení barev textu, záložek, stínování, zobrazení analogových hodin atd.


Záložka Ikony




Soubory ikon lze k programu dohledat, stačí např. projít příspěvky k PocketWeather. Podporovány jsou formáty BMP a TGA. S formátem TGA není možné v programu manipulovat jinak, než je stranově převrátit zrcadlením - zatím jsem nepřišel na důvod tuto funkci použít. Jiná je situace u formátu BMP, ten v některých případech umožňuje použít ořez nebo změnu velikosti. Pokud to soubor umožní, doporučuji jednoznačně dát přednost zmenšení velikosti, ořez zmenšuje vypovídací schopnost ikony, zmenšení je provedeno tzv. na úhlopříčku při zachování informační hodnoty ikony. K čemu je dobré zmenšení ikon? Při vhodné konfiguraci zobrazovaného textu a velikosti ikon lze na obrazovku Dnes dostat předpověď na více dnů, než při ikonách v původní velikosti, jak dokládá následující obrázek.



Umístění ikon je možné na obrazovce Dnes ovlivnit výškově v okně Zarovnání, vzájemný rozpal je možný v přednastavené škále -5 až +5. Upozorňuji na to, že starší soubory ikon často neobsahují všechny potřebné položky (fáze Měsíce apod.), program je proto nezobrazuje a neplní tak všechny funkce, i když je toho schopen.


Záložka Snímky




V Lekci 3 a 5 byla vysvětlena problematika úložiště snímků = CACHE. V případě potíží s načítáním snímků je doporučeno vymazání cache a jejich nové načtení, potřebné tlačítko pro vymazání najdete na této záložce. Velikost ikon snímků pro úvodní stránku a pro stránku Porovnání snímků Přehledu počasí se nastavuje rovněž zde. Tyto ikony se v Přehledu počasí zobrazují po načtení podkladů vždy, nelze je vypnout, po nastavení velikosti na nulu uloží program minimální přednastavenou velikost 16, pro bezproblémové zobrazení doporučuji velikost 30. Funkce Velikost ikony a jejího nastavení byla komentována v příkladech u záložky Dnes.

Závěrem k této lekci:
  • Uvedená nastavení takto fungují na mém QVGA MDAII, na VGA zařízeních bude asi nutné zadávat trochu jiné hodnoty.
  • Kdo si chce hrát s nastavením, musí trochu laborovat a údaje v jednotlivých záložkách různě konfigurovat, chce to trpělivost
  • Záložky Aktualizace a Spojení budou vysvětleny v samostatné lekci.
reklama