Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Na internet přistupuje více lidí z Androidu než z Windows

3.4.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Podle údajů analytické společnosti StatCounter došlo letos v březnu k významnému zlomu. Internetový provoz ze zařízení s Androidem byl vyšší než v případě Windows. Pro řadu uživatelů se smarphone stal důležitějším nástrojem než počítač.
Růst Androidu na úkor Windows v oblasti internetového provozu sleduje analytická společnost StatCounter dlouhodobě. Na níže uvedeném grafu si můžeme všimnout, že křivky se přibližují od roku 2012, kdy měl Windows s bezmála 80% podílem téměř neotřesitelnou pozici. Během pěti let ovšem klesal internetový provoz, který mají na svědomí uživatelé Windows, naopak rostl ten způsobený majitelé smartphonů a dalších zařízení s Androidem. V březnu 2017 zelená křivka značící systém od Googlu poprvé překonala modrou, která označuje Windows. Rozdíl je zatím jen setinách procenta (37,93 % pro Android proti 37,91 % pro Windows), ale tento trend bude nejspíš pokračovat i v následujích měsících.
Graf ukazující podíl na internetovém provozu podle operačních systémů v období do března 2012 do března 2017


Podíl iOS na internetovém provozu dlouhodobě roste spíše jen střídmě, v případě OS X se potom křivka za posledních pět let výrazněji nezměnila. Pojďme se ovšem vrátit k duelu Android versus Windows, který nám zároveň naznačuje, jak se mění zařízení, která uživatelé využívají pro přístup k internetu. Dříve to byly především stolní počítače a notebooky, nyní ovšem začínají převažovat smartphony, které lze používat na cestách a vzhledem ke zvětšování jejich displejů, narůstajícímu výkonu i zrychlujícímu se mobilnímu internetu už není prohlížení webových stránek na telefonu takovým problémem jako dříve.

Nesmíme však zapomenout ani na uživatele z rozvojových zemí, kteří jistě statistikami velmi výrazně zahýbali. Smartphone je pro ně totiž velmi často jediným zařízením, pomocí kterého přistupují k internetu. Vlastnit počítač je v mnoha zemích stále luxusem, zatímco chytrý telefon s Androidem lze pořídit za zlomek ceny. Porovnání podle platforem samozřejmě může být zavádějící, neboť Windows nalezneme také na některých mobilech, Android běží na nespočtu různých přístrojů včetně chytrých hodinek a oba operační systémyjsou potom využívány v tabletech. Přesto už smartphony počtem prodaných kusů překonaly počítače, a to už před šesti lety.

Zdroj: Engadget.com
reklama