www.svetmobilne.cz
>
>
>

Mercedes-Benz GenH2: vodíkový tahač se 70kWh akumulátorem

Mercedes-Benz GenH2: vodíkový tahač se 70kWh akumulátorem
, , aktualita
Automobilka Mercedes-Benz to zkouší nejen s akumulátorovými elektromobily, ale zkouší i ty vodíkové. Nyní představuje koncept vodíkového trucku GenH2, který bude vodík ukládat netradičně v kapalné formě.
K oblíbeným
reklama
Souboj mezi vodíkovými a akumulátorovými elektromobily zdaleka nekončí. Mnozí vidí ve vodíku budoucnost a neodpískal ho ani Mercedes-Benz. Ten představil koncept vodíkového tahače GenH2, který má s plně naloženým návěsem hmotnost 40 tun. Užitečná hmotnost pak činí 25 tun. Většina vodíkových vozů je v podstatě vodíkovými hybridy, kdy se z vodíku vyrábí elektřina, která pohání elektromotor. Ve srovnání s normálními hybridy je tak místo spalovacího motoru palivový článek a místo benzínové nebo naftové nádrže pak nádrž na vodík. Ty jsou u GenH2 rovnou dvě a každá si troufne na 40 kg vodíku, který je zde netradičně v kapalné formě. To znamená, že musí být schlazený na -253 °C. 
 
Mercedes-Benz GenH2
 
Celkově jde ale o inteligentní způsob pohonu. Máme tu dva palivové články o výkonu 150 kW a 70kWh akumulátor, která je schopen dodat elektromotorům až 400 kW. Mercedes-Benz GenH2 může vyvinout trvalý výkon 2×230 kW (jsou zde dva elektromotory) s točivým momentem 2×1571 Nm. Je zde ale i možnost krátkodobého zvýšení výkonu až na 2×330 kW a točivý moment může vzrůst na 2×2071 Nm. Akumulátor sice nepobere mnoho energie (70 kWh by stačilo na pár desítek km), nicméně se dá využít např. ke zvýšení výkonu při jízdě do kopce a rozjíždění. Naopak z kopce dokáže akumulovat energii pomocí rekuperace, takže se tato energie nezahodí a využije příště.
 
Mercedes-Benz GenH2
 
Přesto je zde otázka, zda má větší budoucnost vodíková nebo akumulátorová doprava. U nákladních vozů má vodík velmi výraznou výhodu v nižší hmotnosti (nejsou potřeba tak velké akumulátory a vodíkové nádrže jsou i s vodíke výrazně lehčí), zatímco pro menší vozy jezdící především po městě je lepším řešením spíše akumulátor. Faktem totiž je, že se vodík prozatím vyrábí značně neekologicky a na výrobu plynného vodíku pro ujetí 1 km je potřeba tolik energie, že by s tím akumulátorový elektromobil ujel 2 km (včetně započítaných ztrát při přenosu i nabíjení). A to není vše, zkapalnění vodíku i jeho stlačení je další zátěž zvyšující energetické požadavky o desítky procent.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
18 let internetu zdarma: stačí jen pojmenovat dítě po operátorovi 18 let internetu zdarma: stačí jen pojmenovat dítě po operátorovi
Švýcarský telekomunikační operátor Twifi zvolil opravdu netradiční způsob propagace. Uživatelům nabízí internetové připojení zdarma po dobu 18 let, když po něm pojmenují své dítě. A první takové dítě už existuje.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Tesla uznala chybu, odlétávající nárazníky Modelu 3 jsou minulostí Tesla uznala chybu, odlétávající nárazníky Modelu 3 jsou minulostí
Není to tak dávno, co další Tesle Model 3 uletěl zadní nárazník při jízdě v dešti. Reklamace tohoto problému byly dosud velmi problematické, ale to se nyní změní. Automobilka uznala chybu a uzná záruční opravy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
SSC Tuatara: nový supersport hravě překonal magických 500 km/h SSC Tuatara: nový supersport hravě překonal magických 500 km/h
Společnost SSC připravila nový supersport Tuatara, který překonal hned několik rychlostních rekordů. To nejzásadnější je, že překonal magickou hranici 500 km/h a neměl s tím zrovna nějaké velké problémy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Asus VivoBook Flip 14: první notebook s "discrete" grafikou Intel Xe Max Asus VivoBook Flip 14: první notebook s "discrete" grafikou Intel Xe Max
Poslední dobou se hodně mluví o nových grafických kartách Intelu, modelech Xe. Nejde už o hudbu vzdálené budoucnosti, grafika Intel Xe Max se totiž objevila už i v prvních noteboocích. Obsahuje ji např. Asus VivoBook Flip 14.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Aktualizovaná Tesla Model 3 dostává nejen delší dojezd Aktualizovaná Tesla Model 3 dostává nejen delší dojezd
Automobilka Tesla vylepšila svůj Model 3 a přinesla několik užitečných vylepšení. Vozům se prodloužil dojezd, máme zde nová kola, vylepšený interiér s upravenou středovou konzolí i úsporné tepelné čerpadlo.
18.10.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře