www.svetmobilne.cz
>
>
>

Mercedes-Benz GenH2: vodíkový tahač se 70kWh akumulátorem

Mercedes-Benz GenH2: vodíkový tahač se 70kWh akumulátorem
, , aktualita
Automobilka Mercedes-Benz to zkouší nejen s akumulátorovými elektromobily, ale zkouší i ty vodíkové. Nyní představuje koncept vodíkového trucku GenH2, který bude vodík ukládat netradičně v kapalné formě.
K oblíbeným
reklama
Souboj mezi vodíkovými a akumulátorovými elektromobily zdaleka nekončí. Mnozí vidí ve vodíku budoucnost a neodpískal ho ani Mercedes-Benz. Ten představil koncept vodíkového tahače GenH2, který má s plně naloženým návěsem hmotnost 40 tun. Užitečná hmotnost pak činí 25 tun. Většina vodíkových vozů je v podstatě vodíkovými hybridy, kdy se z vodíku vyrábí elektřina, která pohání elektromotor. Ve srovnání s normálními hybridy je tak místo spalovacího motoru palivový článek a místo benzínové nebo naftové nádrže pak nádrž na vodík. Ty jsou u GenH2 rovnou dvě a každá si troufne na 40 kg vodíku, který je zde netradičně v kapalné formě. To znamená, že musí být schlazený na -253 °C. 
 
Mercedes-Benz GenH2
 
Celkově jde ale o inteligentní způsob pohonu. Máme tu dva palivové články o výkonu 150 kW a 70kWh akumulátor, která je schopen dodat elektromotorům až 400 kW. Mercedes-Benz GenH2 může vyvinout trvalý výkon 2×230 kW (jsou zde dva elektromotory) s točivým momentem 2×1571 Nm. Je zde ale i možnost krátkodobého zvýšení výkonu až na 2×330 kW a točivý moment může vzrůst na 2×2071 Nm. Akumulátor sice nepobere mnoho energie (70 kWh by stačilo na pár desítek km), nicméně se dá využít např. ke zvýšení výkonu při jízdě do kopce a rozjíždění. Naopak z kopce dokáže akumulovat energii pomocí rekuperace, takže se tato energie nezahodí a využije příště.
 
Mercedes-Benz GenH2
 
Přesto je zde otázka, zda má větší budoucnost vodíková nebo akumulátorová doprava. U nákladních vozů má vodík velmi výraznou výhodu v nižší hmotnosti (nejsou potřeba tak velké akumulátory a vodíkové nádrže jsou i s vodíke výrazně lehčí), zatímco pro menší vozy jezdící především po městě je lepším řešením spíše akumulátor. Faktem totiž je, že se vodík prozatím vyrábí značně neekologicky a na výrobu plynného vodíku pro ujetí 1 km je potřeba tolik energie, že by s tím akumulátorový elektromobil ujel 2 km (včetně započítaných ztrát při přenosu i nabíjení). A to není vše, zkapalnění vodíku i jeho stlačení je další zátěž zvyšující energetické požadavky o desítky procent.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Telefony Apple iPhone dle analytika aktivně používá miliarda lidí Telefony Apple iPhone dle analytika aktivně používá miliarda lidí
Analytik Neil Cybart z Above Avalon tvrdí, že mobilní telefony Apple iPhone jsou ve světě tak moc úspěšné, že je aktivně používá už více než miliarda lidí. To je zhruba každý osmý člověk na planetě.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Apple iPhone SE: 22 % prodejů iPhonů v USA, vede však řada iPhone 11 Apple iPhone SE: 22 % prodejů iPhonů v USA, vede však řada iPhone 11
Malým telefonem Apple iPhone SE (2020) se kalifornská firma trefila do černého. Menší a na poměry Applu dost levný telefon s výkonným hardwarem zaznamenal prodejní úspěchy a v USA tvoří 22 % prodejů všech iPhonů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Huawei představilo výkonný 5nm procesor Kirin 9000 s 5G Huawei představilo výkonný 5nm procesor Kirin 9000 s 5G
Huawei představilo nové telefony řady Mate 40 a s tím také nové high-endové procesory Kirin 9000. Ty přináší moderní 5nm technologii výroby, podporu připojení 5G a slibují vysoký výkon překonávající Snapdragon 865+.
26.10.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Hummer EV: 1000 elektrických koní i krabí chod Hummer EV: 1000 elektrických koní i krabí chod
Legendární Hummer se vrací s novým pikupem EV. Jak už napovídá název, půjde tentokrát o elektromobil. Bude mít nové akumulátory Ultium, maximální výkon 1000 koní, vzduchové odpružení i možnost krabího chodu.
23.10.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
18 let internetu zdarma: stačí jen pojmenovat dítě po operátorovi 18 let internetu zdarma: stačí jen pojmenovat dítě po operátorovi
Švýcarský telekomunikační operátor Twifi zvolil opravdu netradiční způsob propagace. Uživatelům nabízí internetové připojení zdarma po dobu 18 let, když po něm pojmenují své dítě. A první takové dítě už existuje.
22.10.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář