www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

MediaTek pracuje na desetijádru Helio X30

MediaTek pracuje na desetijádru Helio X30
, , aktualita
Taiwanská společnost MediaTek se před časem vrhla do nejvyšší ligy a její procesory se tak začínají objevovat ve stále více vlajkových smartphonech. A MediaTek rozhodně neztrácí dech, v nejbližší době by měl představit čipset Helio X30 skládající se ze čtyř procesorových clusterů.reklama
MediaTek už zdaleka není jen výrobcem čipů pro smartphony střední a nejnižší třídy. Vstup do nejvyšší ligy umožnil společnosti čipset Helio X10, který se objevil například v HTC One M9+ nebo Meizu MX5. Jeho nástupce Helio X20 je pak vůbec prvním mobilním čipsetem s desetijádrovým procesorem. Do prvních zařízení se sice nejspíš dostane nejdříve začátkem roku 2016, na internetu už se ovšem začíná mluvit o čipu Helio X30.

Zatímco Helio X20 byl založen na architektuře se třemi procesorovými clustery, Helio X30 vsadí dokonce na čtyři clustery. Větší fragmentace by měla umožnit ještě lépe regulovat výkon podle aktuálního zatížení a zároveň tak spořit energii. Jednotlivá jádra budou v clusterech rozmístěna následovně:
  • čtyři jádra ARM Cortex-A72 taktovaná na 2,5 GHz
  • dvě jádra ARM Cortex-A72 taktovaná na 2 GHz
  • dvě jádra ARM Cortex-A53 taktovaná na 1,5 GHz
  • dvě jádra ARM Cortex-A53 taktovaná na 1 GHz

Celkem tedy procesor obsahuje deset jader. Kromě nich bude čipset obsahovat třeba také zbrusu novou grafiku ARM Mali-T880. K dispozici bude rovněž podpora až 4GB RAM (2x LPDDR4 POP 1600MHz), interního úložiště typu eMMC 5.1 a samozřejmě LTE (4G). Čipset je také připraven pro nahrávání až 40MPx videí při 24 snímcích za sekundu.

Dalším novým čipsetem od MeiaTeku bude Helio X22 odvozené od už zmíněného modelu Helio X20. Opět půjde o desetijádro obsahující dvě jádra Cortex-A72 a osm jader Cortex-A53 rozmístěných celkem do tří procesorových clusterů. Hlavním rozdílem by měl být vyšší tak jader než u čipu Helio X20. Většina ostatních parametrů včetně grafiky ARM Mali-T800 zůstane nejspíš při starém.

Termín, kdy se nové čipsety objeví v prvních smartphonech, zatím neznáme. Rozhodně se tak ovšem nestane dříve než v příštím roce.

Zdroj: PhoneArena.com, Liliputing.com, FoneArena.com
reklama
Nejnovější články
OnePlus 5 oficiálně: nový zabiják s duálním fotoaparátem a až 8GB RAM OnePlus 5 oficiálně: nový zabiják s duálním fotoaparátem a až 8GB RAM
Nové OnePlus 5 rozhodně nezapře designovou inspiraci iPhonem, ve srovnání s ním je však znatelně levnější. Svými parametry smartphone snad veškerou konkurenci, pod kapotu totiž dostal Snapdragon 835 a aaž 8GB RAM.
20.6.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Dvoudisplejový YotaPhone 3 neboli Yota 3 se začíná odhalovat Dvoudisplejový YotaPhone 3 neboli Yota 3 se začíná odhalovat
Z Ruska brzy přijde už třetí generace smartphonu YotaPhone, který by měl být opět vybaven dvěma displeji. Kromě hlavního panelu bude mít sekundární e-ink displej na zadní straně. Nyní se na internet dostávají detaily o ceně a výbavě.
19.6.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Kdo získal ocenění Mobilní aplikace roku 2017? Projděte si výsledky Kdo získal ocenění Mobilní aplikace roku 2017? Projděte si výsledky
Tento týden proběhlo vyhlášení dalšího ročníku ocenění Mobilní aplikace roku. Absolutním vítězem se stala Smart Banka, speciální ocenění potom získaly tituly Stream.cz a Nevolejte.cz.
18.6.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Šestipalcový Alcatel A3 XL zamířil na český na trh Šestipalcový Alcatel A3 XL zamířil na český na trh
Velký, ale přesto docela levný. Na český trh vstoupil phablet Alcatel A3 X, který stojí přibližně pět tisíc korun. Bohužel tomu odpovídá také výbava, i když velikost operační paměti je nakonec vyšší, než výrobce původně uváděl.
18.6.2017,  aktualita, Jáchym Šlik,  1 komentář
Dell nabízí už sedm notebooků s Ubuntu Dell nabízí už sedm notebooků s Ubuntu
Dell opět aktualizoval a rozšířil svou nabídku pracovních notebooků v tzv. Developer Edition, která je vybavena linuxovou distribucí Ubuntu. V nabídce jsou především mobilní pracovní stanice Precision.
18.6.2017,  aktualita, Jáchym Šlik