www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

MediaTek pracuje na desetijádru Helio X30

MediaTek pracuje na desetijádru Helio X30
, , aktualita
Taiwanská společnost MediaTek se před časem vrhla do nejvyšší ligy a její procesory se tak začínají objevovat ve stále více vlajkových smartphonech. A MediaTek rozhodně neztrácí dech, v nejbližší době by měl představit čipset Helio X30 skládající se ze čtyř procesorových clusterů.reklama
MediaTek už zdaleka není jen výrobcem čipů pro smartphony střední a nejnižší třídy. Vstup do nejvyšší ligy umožnil společnosti čipset Helio X10, který se objevil například v HTC One M9+ nebo Meizu MX5. Jeho nástupce Helio X20 je pak vůbec prvním mobilním čipsetem s desetijádrovým procesorem. Do prvních zařízení se sice nejspíš dostane nejdříve začátkem roku 2016, na internetu už se ovšem začíná mluvit o čipu Helio X30.

Zatímco Helio X20 byl založen na architektuře se třemi procesorovými clustery, Helio X30 vsadí dokonce na čtyři clustery. Větší fragmentace by měla umožnit ještě lépe regulovat výkon podle aktuálního zatížení a zároveň tak spořit energii. Jednotlivá jádra budou v clusterech rozmístěna následovně:
  • čtyři jádra ARM Cortex-A72 taktovaná na 2,5 GHz
  • dvě jádra ARM Cortex-A72 taktovaná na 2 GHz
  • dvě jádra ARM Cortex-A53 taktovaná na 1,5 GHz
  • dvě jádra ARM Cortex-A53 taktovaná na 1 GHz

Celkem tedy procesor obsahuje deset jader. Kromě nich bude čipset obsahovat třeba také zbrusu novou grafiku ARM Mali-T880. K dispozici bude rovněž podpora až 4GB RAM (2x LPDDR4 POP 1600MHz), interního úložiště typu eMMC 5.1 a samozřejmě LTE (4G). Čipset je také připraven pro nahrávání až 40MPx videí při 24 snímcích za sekundu.

Dalším novým čipsetem od MeiaTeku bude Helio X22 odvozené od už zmíněného modelu Helio X20. Opět půjde o desetijádro obsahující dvě jádra Cortex-A72 a osm jader Cortex-A53 rozmístěných celkem do tří procesorových clusterů. Hlavním rozdílem by měl být vyšší tak jader než u čipu Helio X20. Většina ostatních parametrů včetně grafiky ARM Mali-T800 zůstane nejspíš při starém.

Termín, kdy se nové čipsety objeví v prvních smartphonech, zatím neznáme. Rozhodně se tak ovšem nestane dříve než v příštím roce.

Zdroj: PhoneArena.com, Liliputing.com, FoneArena.com
reklama
Nejnovější články
Chyba v Androidu umožňuje spustit nahrávání obrazovky bez vědomí uživatele Chyba v Androidu umožňuje spustit nahrávání obrazovky bez vědomí uživatele
Další bezpečnostní chyba ohrožuje většinu zařízení s Androidem. Podezřelé aplikace by díky ní mohli bez výslovného souhlasu uživatele spustit nahrávání obrazovky a dostat se tak k některým citlivým datům.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Nemáte na elektromobil Tesla? Pořiďte si alespoň unikátní powerbanku Nemáte na elektromobil Tesla? Pořiďte si alespoň unikátní powerbanku
Tesla zařadila do nabídky powerbanku, která je určena k nabíjení iPhonů i jiných smartphonů. Kromě svého designu zaujme skutečností, že se uvnitř nachází stejný článek, který je využíván v elektromobilech Model S a X.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Dětské hodinky jako špionážní zařízení? Německo zakázalo jejich prodej Dětské hodinky jako špionážní zařízení? Německo zakázalo jejich prodej
Německý úřad zakázal s okamžitou platností prodej a používání chytrých hodinek pro děti, které umožňují používat mikrofon k odposlouchávání. Pokud rodiče mají takové zařízení doma, měli by ho zničit.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Prodej notebooků: Asus jako jediný padá, ostatní značky rostou Prodej notebooků: Asus jako jediný padá, ostatní značky rostou
Ve třetím čtvrtletí 2017 se zvýšil prodej notebooků, z čehož dokázaly těšit skoro všichni výrobci z první šestky s výjimkou Asusu. Statistiku nadále vede HP, které pomalu utíká druhému Lenovu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
iOS 11.1.2 řeší problém odezvy displeje iPhone X v chladu iOS 11.1.2 řeší problém odezvy displeje iPhone X v chladu
Smartphone Apple iPhone X měl být průlomovým iPhonem. Zájem je sice obrovský, ale trápí jej tolik problémů, až to pěkné není. Poslední verze operačního systému iOS 11.1.2 řeší alespoň problém s necitlivostí displeje v chladných podmínkách.
Včera, aktualita, Milan Šurkala