www.svetmobilne.cz
>
>

Mazda 3 se SkyActiv-X jako hybrid už za tři týdny

Mazda 3 se SkyActiv-X jako hybrid už za tři týdny
, , aktualita
Nová Mazda 3 se už hodně rychle blíží. Za pouhé tři týdny bychom se měli dozvědět, jak bude vypadat. Také se představí nový motor SkyActiv-X s kompresorem a vznětovým principem, přestože spaluje benzín.
reklama
Na novou Mazdu 3 se netrpělivě čeká, má totiž přinést nejen poutavý design Kodo, ale především velmi zajímavou techniku. Mazda totiž chce představit motor SkyActiv-X, což je benzinový motor, který dokáže pracovat nejen v tradičním zážehovém, ale také vznětovém principu (jako naftové motory). Benzin se tedy vznítí sám o sobě, což při správném provedení umožní dosáhnout účinnost typickou pro naftové motory a s tím i velmi nízkou spotřebu paliva. Mělo by jít o dvoulitrový motor, který ale už nebude atmosférický, ale přeplňovaný. O to se ale nepostará turbodmychadlo, nýbrž kompresor (mechanické přeplňování). To má obvykle nevýhodu ve vyšší spotřebě, na druhou stranu ale nemá turbodíru (prodlevu při sešlápnutí plynu).
 
Teaser na Mazdu 3
 
klikněte pro zvětšení
 
Někdejší relativní jednoduchost SkyActiv-G motorů však bude brát za své ještě více i díky tomu, že Mazda bude motor párovat s elektromotorem a půjde tak o mild-hybrid. Elektromotor by tak měl spalovacímu motoru dále vypomáhat a ještě více snižovat jeho spotřebu. V praxi tak ale nebudeme vědět, o kolik je vůbec samotná technologie SkyActiv-X úspornější než nynější SkyActiv-G. Elektromotor byl podle všeho zvolen proto, že vznětový princip u benzinového motoru není vždy ideální, a přestože se motor dokáže přepínat mezi oběma principy, elektromotor by měl pomáhat v situacích, které nejsou pro spalovací motor ideální (u prototypů si mnozí redaktoři všimli výraznějšího klepání v některých podmínkách).
 
Dle Mazdy by auto mělo mít výkon jako 2,5litrová verze (tedy přes 140 kW), ale spotřebu 1,5litrového naftového motoru. Pro zajímavost, majitelé Mazdy 3 s 1,5litrovým dieselovým motorem jezdí v praxi v průměru za 5,4 l/100 km (dle serveru Spritmonitor.de). U 121kW dvoulitru je to 7,15 l/100 km, takže snížení na úroveň nafty by bylo vskutku významné, nemluvě o tom, že by měl mít vyšší výkon než dnešní dvoulitr.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Izrael chce zrušit prodej spalovacích aut po roce 2030 Izrael chce zrušit prodej spalovacích aut po roce 2030
Izrael bude další zemí, která chce poměrně brzy zakázat prodej vozů se spalovacími motory na benzin a naftu. Důraz bude kladen na elektromobily, elektřina se pak přestane vyrábět pomocí uhlí, ale přijde na řadu CNG.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Automobil Lime si půjčíte stejně snadno jako koloběžku Automobil Lime si půjčíte stejně snadno jako koloběžku
Ulice Seattlu začínají zaplavovat automobily s logem Lime, které jsou po koloběžkách a kolech dalším dopravním prostředkem nabízeným k zapůjčení tímto americkým start-upem. Do konce příštího roku chce svou flotilu rozšířit na 1 500 vozidel.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Tesla Model 3 diskvalifikována z 2. místa za neschválené "palivo" Tesla Model 3 diskvalifikována z 2. místa za neschválené "palivo"
Cameron Rogers dokázal na nedávném závodu Global Time Attack Super Lap získat s Teslou Model 3 výborné 2. místo. Z vítězného pódia jej ale posléze vyhodili, neboť použil neschválené palivo, elektřinu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Honor 10 Lite odhaluje svůj vzhled i první parametry Honor 10 Lite odhaluje svůj vzhled i první parametry
Honor 10 Lite by sice měl být oficiálně představen až příští týden, ale to nejdůležitější o tomto smartphonu jsme se dozvěděli už dnes. Půjde o cenově dostupný model se skleněným tělem v oblíbených gradientních barvách.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Jaké smartphony podporují rychlé nabíjení Quick Charge 4.0/4+? Jaké smartphony podporují rychlé nabíjení Quick Charge 4.0/4+?
Smartphonů, které můžete bleskurychle nabíjet prostřednictvím technologie Quick Charge 4.0 nebo 4+ od Qualcommu, na trhu pomalu přibývá. Podívejte se, zda se v seznamu nenachází i váš vyhlédnutý model. Průběžně doplňováno.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik