www.svetmobilne.cz
>
>

Mazda 3 se SkyActiv-X jako hybrid už za tři týdny

Mazda 3 se SkyActiv-X jako hybrid už za tři týdny
, , aktualita
Nová Mazda 3 se už hodně rychle blíží. Za pouhé tři týdny bychom se měli dozvědět, jak bude vypadat. Také se představí nový motor SkyActiv-X s kompresorem a vznětovým principem, přestože spaluje benzín.
K oblíbeným
reklama
Na novou Mazdu 3 se netrpělivě čeká, má totiž přinést nejen poutavý design Kodo, ale především velmi zajímavou techniku. Mazda totiž chce představit motor SkyActiv-X, což je benzinový motor, který dokáže pracovat nejen v tradičním zážehovém, ale také vznětovém principu (jako naftové motory). Benzin se tedy vznítí sám o sobě, což při správném provedení umožní dosáhnout účinnost typickou pro naftové motory a s tím i velmi nízkou spotřebu paliva. Mělo by jít o dvoulitrový motor, který ale už nebude atmosférický, ale přeplňovaný. O to se ale nepostará turbodmychadlo, nýbrž kompresor (mechanické přeplňování). To má obvykle nevýhodu ve vyšší spotřebě, na druhou stranu ale nemá turbodíru (prodlevu při sešlápnutí plynu).
 
Teaser na Mazdu 3
 
klikněte pro zvětšení
 
Někdejší relativní jednoduchost SkyActiv-G motorů však bude brát za své ještě více i díky tomu, že Mazda bude motor párovat s elektromotorem a půjde tak o mild-hybrid. Elektromotor by tak měl spalovacímu motoru dále vypomáhat a ještě více snižovat jeho spotřebu. V praxi tak ale nebudeme vědět, o kolik je vůbec samotná technologie SkyActiv-X úspornější než nynější SkyActiv-G. Elektromotor byl podle všeho zvolen proto, že vznětový princip u benzinového motoru není vždy ideální, a přestože se motor dokáže přepínat mezi oběma principy, elektromotor by měl pomáhat v situacích, které nejsou pro spalovací motor ideální (u prototypů si mnozí redaktoři všimli výraznějšího klepání v některých podmínkách).
 
Dle Mazdy by auto mělo mít výkon jako 2,5litrová verze (tedy přes 140 kW), ale spotřebu 1,5litrového naftového motoru. Pro zajímavost, majitelé Mazdy 3 s 1,5litrovým dieselovým motorem jezdí v praxi v průměru za 5,4 l/100 km (dle serveru Spritmonitor.de). U 121kW dvoulitru je to 7,15 l/100 km, takže snížení na úroveň nafty by bylo vskutku významné, nemluvě o tom, že by měl mít vyšší výkon než dnešní dvoulitr.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Honor měl v Německu ztratit prototyp, nálezci nabízí odměnu Honor měl v Německu ztratit prototyp, nálezci nabízí odměnu
Zaměstnanec společnosti Honor měl při své cestě vlakem ztratit prototyp dosud nepředstaveného smartphonu, nejspíš Honoru 20. Poctivému nálezci nabízí slušnou sumu peněz, ale vyvstává otázka, zda to celé není jen marketingový tah.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Chrome pro Android získává režim Lite, nahrazuje Spořič dat Chrome pro Android získává režim Lite, nahrazuje Spořič dat
Google nahrazuje ve svém mobilním prohlížeči Chrome funkci Spořič dat novým režimem Lite, který se nyní objevil ve verzi pro Android. A nejedná se pouze o změnu názvu, kromě nižší spotřeby dat by měl přispět třeba k rychlejšímu načítání stránek.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Muskovi to opět nevyšlo, Tesla je znovu ve ztrátě Muskovi to opět nevyšlo, Tesla je znovu ve ztrátě
Všichni víme, že splnění slibů Elona Muska na sebe obvykle nechává déle čekat. Jak ukázaly včera zveřejněné finanční výsledky Tesly, o trvalé ziskové společnosti to platí také. Po několika úspěších tu máme opět ztrátu. A ne malou.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Řada Oppo Reno zná svou cenu a dostupnost v Evropě Řada Oppo Reno zná svou cenu a dostupnost v Evropě
Oppo podruhé představilo své smartphony z řady Reno, které zahrnují i modely s periskopickým zoomem nebo podporou 5G sítí. Dostanou se na vybrané evropské trhy, a to už příští měsíc. Na nízké ceny ovšem nespoléhejte.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Další Tesla lehla popelem, vzala s sebou ještě tři auta Další Tesla lehla popelem, vzala s sebou ještě tři auta
Požáry elektromobilů jsou bedlivě sledovaným tématem. A pokud je to Tesla, tak ještě více. Poslední požár Modelu S se stal v Číně v Šanghaji, kde s sebou hořící auto vzalo ještě další tři blízko stojící.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů