Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Malá recenze finální verze E-TEN Glofiish X500

7.3.2007, Pavel Koza, recenze
Když jsem před několika měsíci napsal Velké představení předprodukční verze zařízení E-TEN Glofiish X500, narazil jsem během testování na určité problémy a nedostatky. Protože se ale jednalo o předprodukční verzi zařízení, nemohl jsem tušit, jestli byl problém způsoben nevyladěností systému nebo jednoduše návrhem.
Proto jsem si od společnosti AH Mobile zapůjčil finální verzi zařízení a provedl rychlý test toho, co předtím nefungovalo stoprocentně. Protože se budu zabývat skutečně pouze tím, co jsem v recenzi zkritizoval, její přečtení je nezbytnou podmínkou k pochopení této "aktualizace". Na závěr doplním, že finální zařízení mělo nejnovější verzi ROM WWE_032_0354.




Prvního rozdílu proti předprodukční jednotce si můžeme všimnout hned na první pohled. Zadní strana zařízení je totiž nyní celá černá, což je alespoň podle mého názoru hezčí a elegantnější. Kromě toho ale zřetelně vzrostla kvalita zpracování, takže celé zařízení včetně mechanických dvířek ukrývajících baterii vypadá skvěle a zaslouží pochvalu. Jiné změny na zařízení jsem si nevšiml, v balení je proti předprodukční verzi navíc už jen dvojice CDček s lokalizací a bonusovými aplikacemi.




Po technické stránce se zařízení od předprodukční verze nijak neliší. Procesor Samsung SC32442 taktovaný na 400MHz, 64/128MB paměti a pohledný displej, to základ. Po zvukové stránce, ke které jsem měl výhrady, je na tom finální verze sice lépe, ale stále by to chtělo trochu zlepšit. Kvalita je už dobrá, žádné drnčení ani jiné rušení jsem nepozoroval, ale pokud jde o hlasitost, stále to není ono. Zkusil jsem si dát na jedno ucho X500 a na druhé postupně Palm Treo 750v a Qtek 8310 a E-TEN byl na maximální hlasitost o dost tišší. Sice se to dalo v rušnějším prostředí snést, ale jak budete se zařízením spokojeni bude asi hodně individuální.




Možnosti komunikace jsou velmi bohaté. Jako základ se dá považovat Bluetooth a WiFi. Oba moduly fungovaly na předprodukční jednotce vesměs spolehlivě, ovšem každý modul měl jeden problém. Zatímco nepoužitelnost Skype je na finálním zařízení opravena (Skype je dokonce přímo v ROMce) a v místech s dobrým WiFi pokrytím můžete ušetřit dost peněz za telefon, na kvalitní poslech hudby přes Bluetooth A2DP profil si stále musíte nechat zajít chuť. Jinak jsem zběžně otestoval jak Bluetooth, tak WiFi a k žádnému zhoršení nedošlo, vše ostatní funguje na výbornou.

Zlepšení se týká i telefonního modulu. Nebýt té nižší hlasitosti, byl bych naprosto spokojen. Jak kvalita zvukového přenosu, tak i rychlost a odezvy při ovládání se nedají s předprodukční jednotkou srovnat a je vidět, že na firmware v E-TENu hodně zapracovali. Stejně jako na všech ostatních novějších E-TENech je i zde k dispozici velká spousta doplňkových aplikací, které mají usnadnit a zpříjemnit volání a psaní textových zpráv, ale ani tentokrát jsem se nedočkal jejich vylepšení. Škoda, možná příště:).




Se zařízením Glofiish X500 jsem najezdil i pár kilometrů při testech GPS modulu. Pro testování jsem použil navigační program TomTom 6 a až na výjimky bylo vše bez problémů a v pořádku. Subjektivně jsem sice měl pocit, že kvalita příjmu signálu byla trochu nižší než u Glofiish M700, ale protože jsem neměl obě zařízení vedle sebe současně a nemohl to porovnat, možná šlo vážně jen o pocit.

Určité zlepšení nabízí i integrovaný dvoumegapixelový digitální fotoaparát. Sice to není žádný velký zázrak, ale proti výtvorům foťáčku předprodukční jednotky je to určitě posun správným směrem.





A tím jsem se dostal až na konec této srovnávací minirecenze. Pokud bych to měl shrnout, tak zařízení E-TEN Glofiish X500 dospělo a vyzrálo. V kombinaci s nejnovější verzí firmware WWE_032_0354 jde o maximálně funkční Windows Mobile zařízení, které v sobě kombinuje téměř vše, co si v kapesním zařízení můžete představit. A až na drobné detaily se zařízení nedá moc co vytknout. Navíc se i po několika měsících zdá, že elán E-TENu ve vydávání nových a opravených verzí systému vydržel a tak pokud se zjistí nějaký problém, je velká šance, že se během několika dnů až týdnů objeví i jeho řešení - nejdříve ve formě patche a pak i jako nová ROM. Po shrnutí dojmů z několikadenního testování tedy mohu jen konstatovat, že pokud o X500 uvažujete, není důvod nadále váhat.
reklama