Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Které aplikace na Androidu nejvíce vysávají baterii?

8.6.2015, Jan Pánek, aktualita
AVG ukázalo seznam aplikací, které nejvíce vysávají baterku, využívají hodně úložného prostoru, mají dopad na celkový výkon nebo spotřebovávají velké množství dat. Na jaké záškodníky je třeba si dát pozor?
AVG již tradičně zveřejňuje údaje, které anonymně sbírá od uživatelů svých služeb na Androidu. Někdo to sice může označit za nudné statistiky, ale jinému to prodlouží výdrž telefonu nebo pomůže vytvořit více místa v interním úložišti.

Chytře byly rozděleny veškeré aplikace na ty, které spustí sám uživatel, a ty, které se spustí samy. Jako číslo jedna, největší "žrout" baterie, mezi aplikacemi, které se spouští samy, je Beaming Service for Samsung, který je následován Security Policy Updatem rovněž z dílen Samsungu. Na třetím místě se nachází tradiční aplikace, která se podílí na spotřebě baterie, a to je Facebook.

Mezi aplikacemi, které spouští uživatel, zase "kraluje" Samsung s WatchON, z důležitých aplikací je na třetím místě Snapchat. U Samsungu je ostuda, že si nedokáže zcela pohlídat spotřebu svých aplikací. Je pravda, že se jedná o aplikace, které například využívají displej jako Watch On. Ale stejně tak se tam mohlo objevit YouTube, které se ale v tabulce spotřeby energie nenachází.

Objevila se ale dobrá zpráva od Facebooku, a to že i v Evropě bude oficiální cestou k dostání Facebook Lite. Ten by měl snížit nároky na výkon mobilního telefonu a na přenos dat, což by se mělo výsledně odrazit i na spotřebě. Aplikace je již oficiálně dostupná například v Asii, ale neoficiálně se dá stáhnout i u nás. Ale jedná se o verzi, která neumožňuje pohodlně využívat všech funkcí Facebooku.

Dále se dále AVG zaměřilo na datový tok, kde vede mezi uživatelem spuštěnými aplikacemi Tumblr, následován je Snapchatem, který si nebuduje dobrou reputaci, potom následují BBC News, Netflix a nejhorší pětku uzavírá Spotify music. Celkem překvapivě se na vysokých místech objevuje Clean Master, ale pak zde máme již tradiční kandidáty: Facebook, Yahoo! Japan a Instagram, kteří se usadili na vysokých místech celkově, ale zároveň na prvních třech, když vezmeme aplikace, které se spouštějí samy.





Nejvíce místa na telefonech a tabletech s Androidem zabírá Spotify Music, na druhém místě tradiční zástupce z řad prohlížečů, Google Chrome. Třetí je LINE Camera, potom Amazon Kindle a pátý je SoundCloud. Jedná se o aplikace, které jsou spuštěny uživatelem a které "vedou" i celkové pořadí. Kdybychom se měli podívat zvlášť na aplikace, které se spouští samy, vedl by Tango Messenger, následovaný Facebookem. Na třetím místě se objevila hra, 8 Ball Pool, potom Instagram a Vine, na devátém místě se objevila Mozilla Firefox.

Pokud ale často používáte prohlížeče, je dobré jim čas od času vyčistit dočasnou paměť, ušetří to až stovky MB místa. Cache lze vyčistit i Facebooku, ale ten si vymazaná data zase načte, takže je jen otázka minut, než se původní hodnota obnoví. Ale taktéž se jedná o desítky až stovky MB.

AVG ještě zveřejnilo údaje o vlivu na celkový výkon zařízení. Tam "vévodí" Spotify Music, v závěsu je Amazon Kindle, třetí je LINE: Free Calls & Messanging, dále párkrát zmíněný Watch On od Samsungu a na posledním místě často zmiňovaná aplikace Snapchat. Znova se jedná o aplikace, které jsou spuštěny uživatele a které zároveň obsadily první pětku absolutního hodnocení. V první pětce samospustitelných aplikací jsou: Facebook, BBM, 8 Ball Pool, Instagram a Messenger. Takže pokud tyto aplikace nepoužíváte, bude lepší, když si je odinstalujete.

Ale ani tímto AVG nekončí. Největšími "žrouty" baterie mezi hrami jsou Candy Crush Soda Saga, Hay Day, Pet Rescue Saga, Candy Crush Saga a Clash of Clans. Hra Hay Day se objevila i v dalších negativních statistikách, takže bych ji doporučil odinstalovat, pokud ji nehrajete.

Všechny údaje se vztahují k prvnímu kvartálu letošního roku.

Zdroj: AVG
reklama