Jak upgradovat na Windows Mobile 2003?

, , návod
Aktualizováno: Informace o upgrade pro zařízení Acer n10. Pro většinu uživatelů Pocket PC nastává v období uvedení nové verze systému období neklidu - bude ten nový systém dostupný i pro mé malé zařízení? Ani uvedení Windows Mobile 2003 v tom nic nezměnilo, a tak někteří uživatelé mohou vesele upgradovat, zatímco ostatní se bez nových verzí programů budou muset obejít. V tomto článku jsem se pokusil shrnou všechna známá fakta o upgrade na Windows Mobile 2003.
K oblíbeným
reklama
Pokud se nejmenujete Gates či Kožený, je pro vás Pocket PC zařízení pravděpodobně takovým výdajem, který si prostě můžete dopřát jen jednou za určitou dobu. Hardwarové předpoklady u většiny Pocket PC zařízení naštěstí dovolují nahrát novější verzi systému bez nutnosti žhavit pájku či jinak zařízení hardwarově modifikovat - stačí jen spustit instalační program, a během chvilky se ve FlashROM paměti ocitne zbrusu nový (lepší, rychlejší, krásnější...) operační systém. Jestli ale bude mít příběh nazvaný "Pocket PC 2003 upgrade" šťastný konec i ve vašem případě záleží hned na několika okolnostech.

Zaprvé - že Microsoft uveřejnil novou verzi systému pro kapesní zařízení je sice skvělé, ale pro uživatele iPAQů, Aximů či LOOXů to nemá zas tak velký význam. Vzhledem k odlišnostem jednotlivých PDA (byť se jedná o zařízení se stejným operačním systémem) Microsoft nenabízí operační systém přímo uživatelům, ale pouze OEM výrobcům. Ti teprve základní instalaci systému upraví tak, aby byla vhodná přesně pro jimi vyrávěný typ zařízení, a teprve potom se takto upravená instalace pustí do světa mezi uživatele. Jestli se tohoto procesu výrobce zůčastní a bude vytvářet upgrade pro všechny (nebo jen některé) své starší modely záleží jen a jen na něm. Aby v období před a po uvedení nového systému na trh nedocházelo k výpadkům prodeje (většina lidí si radši počká na nové zařízení s novým systémem), nabízí Microsoft výrobcům takzvaný Technology Guarantee Program. Jde o to, že zařízení zakoupená 30 dní před a 90 dní po oficiálním datu uvedení Windows Mobile 2003 na trh (konkrétně mezi 23. květnem a 23. zářím 2003) budou upgradována zdarma jen za cenu nákladů na distribuci.

Zadruhé - Aby bylo zařízení schopné aktualizace na Pocket PC 2003, musí mít 32MB FlashROM paměti. Ovšem pozor - není FlashROM jako FlashROM. Například paměť typu NAND Flash je pro upgrade nevhodná, protože nepodporuje technologii execute-in-place (XIP), pomocí které jsou veškeré upgrady realizovány. Jenom pro zajímavost - většina dražších modelů má už 48MB ROM, hlavní uváděný důvod byl nutnost takového prostoru pro nový systém...

Zatřetí - Jen málokdy vám někdo dá něco zadarmo, a tohle většinou není ten případ - za upgrade na Pocket PC 2003 budete muset zaplatit relativně dost peněz. Konečná částka závisí na výrobci a je naopak jen na vás, jestli jeho cenu budete akceptovat.


HP / Compaq


Společnost HP nabízí, nebo bude nabízet upgrade pro své modelové řady iPAQ h5400, h3900 a h3800. Pro zákazníky s iPAQ h5400 nebo iPAQ h3900, kteří své zařízení zakoupili po 23. květnu 2003, bude během 3 týdnů upgrade k dispozici ZDARMA u prodejce, kde své zařízení zakoupili! Jedná se o ojedinělou akci, která běží pouze v ČR, takže neváhejte. Ostatní si mohou upgrade zakoupit za $29.95 přes web. Upgrade pro iPAQ h3800 bude k dispozici až v říjnu. Oficiální stránka upgradu je zde.


Fujitsu-Siemens


Společnost Fujitsu-Siemens nabízí, nebo bude nabízet upgrade pro svou jedinou modelovou řadu LOOX 600. Pro zákazníky s tímto zařízením využívající Technology Guarantee Program je cena $26.00 (po vyplnění a odeslání tohoto kupónu, ZIP), pro ostatní bude upgrade dostupný později za cenu 64.99 EUR. Oficiální stránka upgradu je zde (česká verze není k dispozici).


Toshiba


Společnost Toshiba nabízí upgrade pouze pro zařízení e750/e755. Pro zákazníky s tímto zařízením využívající Technology Guarantee Program je cena $16.00 (po vyplnění a odeslání tohoto kupónu, ZIP), pro ostatní je upgrade dostupný za cenu $50.00. Oficiální stránka upgradu je zde (česká verze není k dispozici).


Dell


Společnost Dell nabízí upgrade pro svůj jediný model Axim X5. Bohužel se mi nepodařilo získat více informací o cenách i dostupnosti. Pokud máte Dell, zavolejte na infolinku Dellu.


Acer


Společnost Acer nabízí upgrade pouze pro zařízení n10. Pro zákazníky s tímto zařízením využívající Technology Guarantee Program je cena $26.00 (po vyplnění a odeslání tohoto kupónu, PDF), pro ostatní upgrade pravděpodobně není dostupný (?). Oficiální stránka upgradu je zde (česká verze není k dispozici).


Casio


Podle mých informací neplánuje žádné upgrady na Pocket PC 2003.


NEC


Podle mých informací neplánuje žádné upgrady na Pocket PC 2003.


Asus


Podle mých informací neplánuje žádné upgrady na Pocket PC 2003.


XDA, MDA a další


Informace o upgradu pro zařízení s Phone Edition jsou zatím velice kusé. pokud máte odvahu, můžete vyzkoušet NEAUTORIZOVANÝ upgrade popsaný v této diskuzi. Ale pozor, jen na vlastní nebezpečí!


Slovo na závěr


Když si vybíráte nové zařízení, většinou rozhoduje jeho výkon a cena, málokdo bere v úvahu věci jako je technická podpora či servis. Jak je vidět na tomto případě, nejlevnější zařízení nemusí být vždy ten nejvýhodnější nákup... V tomto přehledu jasně vidíte, které firmy mají o své zákazníky zájem, a které zákazník přestane (alespoň co se oblasti PDA týká) zajímat ve chvíli převzetí peněz.
reklama
Nejnovější články
Qualcomm uvedl procesory Snapdragon 720G, 662 a 460 s Wi-Fi 6 Qualcomm uvedl procesory Snapdragon 720G, 662 a 460 s Wi-Fi 6
Společnost Qualcomm rozšířila nabídku mobilních procesorů o nové modely Snapdragon 720G, 662 a 460. Všechny podporují Wi-Fi 6 i indický polohový systém NavIC. Nezájem ale panuje v oblasti 5G.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Dieselgate dorazila k Mitsubishi, firma vyšetřována kvůli emisním podvodům Dieselgate dorazila k Mitsubishi, firma vyšetřována kvůli emisním podvodům
Kauza Dieselgate asi jen tak neskončí. I po více než 4 letech od vypuknutí se objevují další vozy, které měly mít podvodný software v řidicí jednotce. Tentokrát je v hledáčku úřadů japonská automobilka Mitsubishi.
22.1.2020, aktualita, Milan Šurkala
Tesla odmítá, že by vozy samy zrychlovaly, jde prý o manipulaci shorterů Tesla odmítá, že by vozy samy zrychlovaly, jde prý o manipulaci shorterů
Podle nejnovější petice má mít Tesla další problém. Její vozy mají údajně samy neočekávaně zrychlovat, což mělo v minulosti vyústit ve 110 nehod. Automobilka se ale brání a dle jejích slov jde o zoufalou snahu shorterů poškodit ji.
21.1.2020, aktualita, Milan Šurkala
Tesla chce otevřít designérské centrum v Číně Tesla chce otevřít designérské centrum v Číně
Z bran nově otevřené čínské továrny Tesly začaly před pár týdny sjíždět první vozy a nyní zde chce automobilka otevřít i designérské centrum. Alespoň tak napovídá jeden z příspěvků na sociální síti WeChat.
18.1.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Bentley Mulsanne 6.75 Edition posílá ikonickou V8 po 60 letech do důchodu Bentley Mulsanne 6.75 Edition posílá ikonickou V8 po 60 letech do důchodu
Automobilka Bentley dá sbohem více než 60 let starému motoru V8 z konce 50. let, který dodnes používá. Využije ho limitovaná edice luxusního sedanu Mulsanne 6.75 Edition, který bude posledním vozem s tímto motorem.
18.1.2020, aktualita, Milan Šurkala