reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
TV Freak  |  Svět audia

Jak upgradovat FSC Pocket LOOX 600 na Windows Mobile 2003?

, , návod
Nedávno jsem na ce4you podrobně popsal instalaci upgrade na Windows Mobile 2003 pro počítač HP iPAQ h3970. Dnes (snad) potěším všechny majitele zařízení od Fujitsu-Siemens, protože jsem podobný detailní článek napsal i o jejich LOOXech. Neměl jsem bohužel k dispozici přímo instalační soubor, takže postup instalace si necháme na jindy, ale ostatní se ponese přesně ve stejném duchu jako předchozí článek. Pokud jste tedy zvědavi, co nového můžete od tohoto systému očekávat, čtěte.
Trvalo to sice déle, než jsem předpokládal, ale nakonec se mi přece jen podařilo získat LOOXe s novým systémem, a tak se mu dnes mohu podívat na zoubek. Zařízení jako celek jsem recenzoval již téměř před rokem a k této recenzi bych se na začátek chtěl ještě vrátit. Recenze totiž nevyzněla příliš lichotivě, a to především z důvodu nekvalitního displeje, který se všelijak chvěl, poblikával, jinými slovy měl k dokonalosti daleko. Zařízení (dokonce dvě), která jsem měl na recenzi nyní, podobnými problémy vůbec netrpí. Nejsem schopen říct, jestli je chyba opravena novým ovladačem, nebo jestli je v novějších zařízeních použit jný typ displeje. Každopádně pokládám za vhodné se o tom na tomto místě zmínit. Ještě než se dostanu k samotnému testu bych rád poděkoval společnosti Fujitsu-Siemens za zapůjčení zařízení s upgradem, a společnosti Sunnysoft za zapůjčení zařízení s původním systémem.

UPOZORNĚNÍ: Pokud máte o upgrade zájem, navštivte tuto stránku, kde se dozvíte bližší informace o dostupnosti i cenách. Podotýkám, že v době psaní tohoto článku ještě upgrade není volně dostupný, na stránce F-S je pouze formulář pro registraci.

Konečně se dostávám k samotným testům. Nejdříve si, stejně jako v případě předchozího testování iPAQu, povíme něco o odlišnostech v programové nabídce. Změny provedené přímo Microsoftem snad už všichni znáte zpaměti. Pokud náhodou ne, doporučuji k prostudování článek Co je nového v Pocket PC 2003?.


Upgrade krok za krokem


Tuto část bohužel protentokrát vynechám, jednoduše proto, že jsem žádný soubor s upgradem nedostal. Kdybyste měl nekdo více štěstí a poslal mi sadu screenshotů z průběhu celé instalace, rád je na tomto místě otisknu.


Vizuální rozdíly


Když jsem začal oba Looxe porovnávat, rozdílů se zdálo být relativně dost. Pak jsem ovšem zjistil, že LOOX s původním systémem obsahuje snad úplně nejstarší ROM verzi, jaká se pro LOOXe kdy vyrobila, a tak jsem upgradoval na verzi 1.29. Následující porovnání ukázalo, že jediný rozdíl mezi PPC2002 a PPC 2003 je ve verzi FSC Backup, ovšem viditelně se od sebe obě verze aplikace nijak neliší. Další rozdíly nejsou, nebo se mi je nepodařilo najít.


Benchmarky


Benchmark je vlastně program, který provádí stejné operace na různých zařízeních, měří čas, za který se dané operace vykonají, a umožní výsledky porovnat, což představuje asi jedinou možnost, jak zařízení objektivně porovnat co se jejich výkonu týká. K otestování tohoto iPAQu jsem používal vynikající program Spb Benchmark, který otestuje zařízení skutečně zevrubně po všech stránkách. Zařízení byla testována ve stejných podmínkách, ihned po tvrdém resetu, kdy jediná instalovaná aplikace byla právě ona Spb Benchmark, takže pokud to vyzkoušíte taky, měli byste se dostat více méně ke shodným výsledkům.

V každém grafu jsou hned tři hodnoty. Jednou test probíhal na zařízení s Pocket PC 2003, dvakrát na Pocket PC 2002 (pokaždé s jinou ROM verzí). Chvíli jsem přemýšlel, jestli do grafů zahrnout i výsledky upgradovaného iPAQu, ale nakonec jsem se rozhodl porovnávat pouze samotný LOOX, nějaký souhrn připravím až ve chvíli, co se mi podaří zrecenzovat upgrade i ostatních zařízení. Chcet-li vědět, jak dopadl upgrade zařízení Compaq iPAQ h3970, přečtěte si tento článek. A na co jsem tedy přišel?

V celkovém testu všech částí systému získáte po upgrade 15%, respektive 8 % výkonu k dobru. Stejně jako v případě iPAQu je tento výsledek relativně malý, ale testy jednotlivých částí systému jsou na tom až na výjimky lépe.Největší nárůst výkonu je díky značné optimalizaci systému pro XScale v hrubé výpočetní síle. Stejně jako v případě iPAQu je nárůst výkonu přibližně 50%, což je znatelné nejen při pohledu na graf, i v běžném provozu.Výsledek testu rychlosti práce se soubory je trochu horší než u předchozích verzí, ale za to může jediný skutečně výrazný propad v testu zobrazení obsahu adresáře, ve kterém je 2000 souborů. Protože stejný pokles výkonu ukázal i test iPAQu, zdá se, že problém může být v systému samotném.Výkon grafického subsystému LOOXe ve verzi Pocket PC 2002 byl skutečně špičkový! Bohužel dle mých testů klesl ve verzi WM2003 na polovinu! I tak je jeho výkon velice slušný, ale pokles na polovinu... to mi přijde trochu zvláštní. Zde je možná vhodné připomenout, že se testovalo na dvou rozdílných LOOXech, takže problém může být i v hardware.Zrychlení doznal i přenos souborů přes ActiveSync, proti základní verzi systému Pocket PC 2002 je zrychlení dokonce 50%.Druhý celkový test systému ukázal, že upgradem na Windows Mobile 2003 získáte 30% výkonu navíc, a to je již dobrý důvod pro upgrade, nemyslíte?V této tabulce naleznete vypsané jednotlivé testy a jejich výsledky.
Závěr


Výsledky testů nejsou tak jednoznačné jako v případě iPAQu, zhoršených testů proti Pocket PC 2002 je přeci jen víc. Stručně řečeno - v oblasti grafiky upgradem výrazně ztratíte na výkonu, naopak výpočetní výkon si upgradem výrazně polepšil. Ostatní subsystémy vykazují shodně nárůst výkonu v desítkách procent. Kromě jedné čestné výjimky nenabízí upgrade žádné novější verze bonusových aplikací typu FSC SpeedMenu nebo apletů v Ovládacích panelech. Nejsem uživatel LOOXu, takže osobní zkušenosti by byly spíš spekulacemi (myslím tím jestli je očividně živější a pod.)... Jestli upgradovat nebo ne, to už nechám na vás.