Jak nainstalovat a nastavit ActiveSync?

, , návod
Záměrem PDA není nabídnout uživatelům plnohodnotný počítač do kapsy (i když i tak je samozřejmě možné PDA používat). Hlavní síla PDA spočívá v tom, že je schopno prezentovat informace ukládané na klasickém stolním počítači i na cestách. V 21. století je dost nemyslitelné chtít po uživateli, aby informace zadával dvojmo, o shodný obsah na desktopu i na PDA se stará tzv. synchronizační program. Základní synchronizační program se jmenuje ActiveSync a dnes si povíme, jak na něj.
K oblíbeným
reklama

Pohled do historie


Už pro první zařízení s Windows CE 1.0 nabídl Microsoft free utilitku pro synchronizaci s Outlookem (potažmo celým MS Office) a se systémem MS Windows. V oněch dávných dobách se ještě nejmenovala ActiveSync, nýbrž H/PC Explorer 1.1 (4, MB). Pokud stále ještě používáte handheld s Windows CE 1.0, stáhněte si a nainstalujte tuto utilitku, protože pro vás nic novějšího není.

Vývoj však šel dál, a tak byla pro novější zařízení vytvořena nová utilitka pod názvem Windows CE Services. První verze nesla označení 2.0, za nějaký čas se Microsoft dostal až k verzi 2.2. Tím však historie Windows CE Services končí, protože na scénu vstoupil ActiveSync 3.0 (Build 9204) (3,34 MB) . Hlavní výhodou této nové verze bylo, že se zjednodušila instalace a konfigurace (již nebyla potřeba služba RAS). S nástupem Pocket PC se pak objevila nová a stabilnější verze ActiveSync 3.1 (Build 9587) (4,02 MB). Pro uživatele Windows 95 je to jediné možné řešení, novější verze totiž Windows 95 nepodporovaly.

Pak se delší dobu zdálo, že se nic neděje. To sice nebyla pravda, MS vydával nové buildy aplikace, verze však zůstávala nezměněna. Změna nastala až s příchodem Pocket PC 2002, které ve spolupráci s ActiveSync 3.5 (Build 12007) (3,87 MB) nabídly možnost synchronizovat podsložky Inboxu a přistupovat k Internetu přes desktop. S příchodem Microsoft Smartphone přšla i nová verze ActiveSync 3.6 (Build 2148) (3,88 MB), která pro ně nabídla podporu a opět opravila i některé závažné problémy. Další verze, tentokrát ActiveSync 3.7, umožnila synchronizaci i se systémem Windows Mobile 2003. Následná verze ActiveSync 3.7.1 (Build 4034) (3,96 MB) opravila pouze některé zásadní chyby, podporu pro nová zařízení nepřidala. To se stalo až u verze ActiveSync 3.8 (Build 5004) (3,96 MB), která je nutná v případě, že na vašem Pocket PC či Smartphonu máte Windows Mobile 2003 Second edition. S novým systémem Windows Mobile 5 byla zároveň uvedena i nová verze ActiveSync 4.0. Vzhledem k obrovským problémům byla záhy nahrazena mnohem funkčnější a spolehlivější verzí ActiveSync 4.1. Primárně přidává podporu pro zařízení s Windows Mobile 5, vylepšuje Connection Manager a další, naopak mizí podpora pro vzdálenou synchronizaci přes síť s lokálním počítačem (prý kvůli bezpečnosti...). Spíš jen opravy a drobná vylepšení nabízí ActiveSync 4.2, mimo jiné lepší komunikaci přes VPN, ISA server či libovolný proxy server. A pro technické nadšence je určena i berzverze ActiveSync 4.5, se kterou si mohou vyzkoušet i nejnovější funkce a opravy.

V každém případě vývoj ActiveSync neustává, možná právě naopak. Existuje ještě stále hodně vlastností, které ActiveSync dosud nenabízí. A když už jsme u těch vlastností, velice pěkný přehled o tom, co která verze synchronizačního programu od MS umí či ne je na stránkách CEWindows.net.


Rozcestník


Synchronizační program ActiveSync nabízí spoustu možností, jak držet informace na kapesním počítači aktuální. Kromě základní instalace a konfigurace je nastavení pokaždé trochu jiné, proto jsem následující informace rozdělil hned do několika samostatných článků. Na vás je, jakému způsobu dáte přednost. Výše uvedené články se občas aktualizují, většinou na základě vašich připomínek či dotazů. Proto pokud se chcete na něco zeptat, neváhejte a pište do diskuzí.
reklama
Nejnovější články
Karanténa v Austrálii: za bezdůvodnou jízdu autem vysoké pokuty Karanténa v Austrálii: za bezdůvodnou jízdu autem vysoké pokuty
Porušování dopravních předpisů v Austrálii vyjde hodně draho. A totéž se týká i porušování karantény v nynější koronavirové pandemii. Jízdy autem, které nejsou nutné, se totiž trestají nemalými pokutami.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple iPhone 12 Pro by údajně měl dostat LiDAR a hranatější design Apple iPhone 12 Pro by údajně měl dostat LiDAR a hranatější design
Zhruba za půl roku by měly být představeny nové iPhony 12 a postupně unikají informace o nich. Jeden z posledních úniků naznačuje, že by měly dostat LiDAR, který si už našel své místo na novém iPadu Pro.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TCL doplňuje 10L a 10 Pro o nový model 10 5G TCL doplňuje 10L a 10 Pro o nový model 10 5G
Společnost TCL přichází se třemi novými telefony řady 10. Zatímco o modelech 10L a 10 Pro jsme věděli už nějakou dobu, nyní přichází s novými informacemi ohledně modelu 10 5G. Jak už napovídá název, nabídne 5G připojení.
7.4.2020, aktualita, Milan Šurkala
Crash test dodávky Mercedes se 770 kg betonu vzadu. Není to hezký pohled Crash test dodávky Mercedes se 770 kg betonu vzadu. Není to hezký pohled
Ve Švýcarsku se rozhodli provést zajímavý crash test. Vzali starší dodávku Mercedes-Benz Vito, naložili ji 770 kilogramy betonových květináčů a v rychlosti 50 km/h poslali proti zdi. Asi tušíte, že to nedopadlo moc dobře.
7.4.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Redmi Band: nový fitness náramek za pouhých $15 Redmi Band: nový fitness náramek za pouhých $15
Low-endová značka Redmi představila svůj první náramek Redmi Band. Přináší ještě nižší cenu než jeho dražší bratříček Mi Band 4. Přesto má např. 1,08" barevný displej a vydrží na 14 dní provozu.
3.4.2020, aktualita, Milan Šurkala