Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Inženýři Applu raději odejdou z firmy, než by pomohli FBI

19.3.2016, Milan Šurkala, aktualita
Kauza Applu versus FBI nekončí, naopak se vyhrocuje. Čím dál více to vypadá, že jde zejména o vytvoření nebezpečného precedentu, než o telefon samotný. Několik inženýrů Applu se vyjádřilo, že raději odejdou z firmy, než by měli FBI pomoci.
Poslední týdny má Apple docela napilno. Vedle přípravy novinek v podobě 4" iPhone SE, 9,7" iPadu a dalších produktů, se musí také tahat po soudech. FBI totiž po něm chce, aby odemknul telefon teroristy, který v prosinci minulého roku zabil 14 lidí. Lépe řečeno, chce po něm vytvoření speciální verze operačního systému iOS (neoficiálně už získal označení Govt.OS), jenž by neměl funkci smazání obsahu celého telefonu po 10 neúspěšných pokusech o prolomení PINu. Mnozí inženýři se vyjádřili, že raději odejdou z firmy, než by si měli podkopat bezpečnost iOS, na které tak tvrdě pracovali.

Apple iPhone 5C

Tento OS by se měl nahrát do telefonu při jeho nastartování. Jenom Apple totiž dokáže vytvořit systém, který by bez problémů prošel všemi kontrolami pravosti (což mimo jiné nedávno způsobilo opačné problémy v podobě chyby Error 53, která kontrolovala pravost hardwaru a blokovala telefony). Pokud tedy soud rozhodne, že Apple musí vytvořit tuto speciální verzi systému, možná nebudou lidé, kteří by jej vytvořili. Jenže pak by nebyli ani lidé, kteří by pracovali na dalších verzích iOS, což se patrně nestane. Připomeňme, že všeobecně panuje názor (vyjádřil jej i Edward Snowden), že FBI má možnost tento telefon odemknout a jde opravdu jen o precedent, který by se postupně rozšiřoval na méně a méně závažné případy.

Zdroj: theregister.co.uk, infowars.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama